გამოკითხულთა 69% არ ეთანხმება რელიგიური გაერთიანებებისთვის საჯარო სამართლის პირის სტატუსის მინიჭებას
NDI-ის კვლევის თანახმად, გამოკითხულთა 69% (ცვლილებაზე ინფორმირებულთა 48 პროცენტიდან) არ ეთანხმება სამოქალაქო კოდექსში შესულ ცვლილებას, რომლის შედეგადაც ყველა რელიგიურ გაერთიანებას საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სტატუსი მიენიჭა.
როგორც კვლევის შედეგების პრეზენტაციაზე NDI-ის საქართველოს ოფისის დირექტორმა ლუის ნავარომ აღნიშნა, გამოკითხულთა 48%-ს ამგვარი ცვლილებების შესახებ სმენია, 47%-მა კი ამის შესახებ არაფერი იცის. გამოკითხულთა 81% მიიჩნევს, რომ ამ საკითხზე მოსახლეობასთან კონსულტაციები უნდა გამართულიყო, ხოლო ვისაც სამოქალაქო კოდექსში შესულ ამგვარ ცვილელებზე სმენია, მათი 78% მიიჩნევს, რომ გადაწყვეტილება ნაჩქარევად მიიღეს, 86%-ის აზრით კი ამ საკითხზე ქართულ მართლმადიდებელ ეკლესიასთან კონსულტაციები უნდა გამართულიყო.
NDI-ის კვლევა 2011 წლის 9-21 სექტემბერს ჩატარდა. საქართველოს მასშტაბით, პირისპირ ინტერვიუს წარმომადგენლობითი შერჩევის საფუძველზე გამოიკითხა 2 425 ადამიანი. კვლევა მოსახლეობისთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი საკითხების გარდა, ასახავს რესპონდენტთა დამოკიდებულებას დემოკრატიის, მიმდინარე მოვლენებისა და რეფორმების, ასევე, საგარეო თუ საშინაო პოლიტიკის მიმართ. NDI-ის კვლევებს აფინანსებს შვედეთის განვითარების სააგენტო და ატარებს კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრი.

69% of Interviewed Respondents Disagree to Grant Status of Public Law Entity to Religious Unions
According to the NDI survey, 69% of the interviewed respondents (out of 48% of people who was aware about the amendment) disagree with the amendments to the Civil Code which grants status of Public Law Entity to all religious unions in Georgia.
During the presentation of the survey results, Director of the NDI’s Georgian office Luis Navarro said only 48% of their respondents knew about the amendments; another 47% was not aware of it at all. 81% of them think consultations with the population were to be held; but 78% of those, who knew about the amendments, think the decision was made in a hurry; 86% think the Georgian Orthodox Church was to be consulted with before introducing amendments to the Code.
The NDI conducted the survey on September 9-12, 2011 and 2 425 people were interviewed throughout Georgia. The survey demonstrates the attitude of respondents about most important issues for the country - democracy, ongoing events and reforms, foreign and internal policy of the government, etc. The Swiss Development Agency funds the NDI’s surveys, which are implemented by the Caucasus Research Resource Center.