ნოდარ ჯავახიშვილი ბანკი „ქართუდან“ ანაბრების გატანის მაჩვენებლის ზრდაზე საუბრობს
„ქართუ ჯგუფის“ პრეზიდენტი ნოდარ ჯავახიშვილი ბანკი „ქართუდან“ ანაბრების გატანის მაჩვენებლის ზრდაზე საუბრობს.
როგორც რადიო „პალიტრის“ გადაცემა „რეზიუმეში“ ნოდარ ჯავახიშვილმა გუშინ განაცხადა, გაიზარდა მოთხოვნა „ქართუდან“ ანგარიშების სხვა ბანკებში გადატანაზე.
„ზუსტად ამისთვის გვჭირდებოდა ის თანხა, რომ ჩვენი კლიენტები არ შეგვეფერხებინა. ვიცით, მიდის ზეწოლა, რომ კლიენტებმა ანაგარიშები სხვა ბანკებში გადაიტანონ. „ქართუსთან” დაკავშირებული ინციდენტი არის პირდაპირი მითითება, რომ ეს ბანკი არის ხელისუფლების დარტყმის ქვეშ და გადაიტანეთ ფული, რათა არ დაგეკარგოთ“, - აღნიშნა ჯავახიშვილმა.
ჯავახიშვილი არ გამორიცხვას, რომ პრობლემები შეექმნას „ქართუ ჯგუფის“ მიერ დაფინანსებულ საქველმოქმედო პროექტებსაც.
„დღეს არც ერთი ოპერაცია შეჩერებული არ გვაქვს, მაგრამ თუ ასეთი ზეწოლა, მათ შორის ფინანსური ბერკეტებით გაგრძელდება, შესაძლებელია, რომ ყველა ეს პროექტი გაჩერდეს“, - განაცხადა ნოდარ ჯავახიშვილმა. საუბარია სხვადასხვა საქველმოქედო პროექტზე, მათ შორის ხელოვნების სფეროსა და სპორტის წარმომადგენლებისთვის საქველმოქმედო ფონდის მიერ დანიშნულ ხელფასებზეც.
შს სამინისტრომ 18 ოქტომბერს გაავრცელა ინფორმაცია, რომ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ფულის გათეთრების ბრალდებით რამდენიმე პირი დააკავეს. შსს-ს ცნობით, მათ თან ჰქონდათ დიდი ოდენობით ნაღდი ფული. სისხლის სამართლის საქმე საქართველოს სსკ-ის 194-ე მუხლის მესამე ნაწილითაა (განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ფულის გათეთრება) აღძრული. ბანკი „ქართუს“ ინკასაციის მანქანას ძალოვანი უწყების წარმომადგენლებმა „საქართველოს ბანკის“ სათავო ოფისთან დააკავეს.
არსებული ინფორმაციით, ამოღებულია ერთი მილიონი ევრო და ორი მილიონი დოლარი.
აღნიშნულ ფაქტს ბიძინა ივანიშვილის პრესსამდივნო ბიზნესმენის წინააღმდეგ აგრესიულ და კრიმინალურ შეტევად აფასებს.
დაკავებული იყვნენ ბანკი „ქართუს“ თანამშრომლები, მოლარეები – ინგა ჯავახია, ირმა ქეთიშვილი, ლია მაღრაძე, ნატო დავითულიანი, ინკასატორები – არჩილ ჯაფარაშვილი და ზაზა ყაველაშვილი. ისინი მოწმის სტატუსით დაკითხვის შემდეგ გაათავისუფლეს.

Nodar Javakhishvili Talks about Increase of Withdrawal of Deposits from Cartu Bank
The President of Cartu Group Nodar Javakhishvili talks about increase of withdrawal of deposits from Cartu Bank.
As Nodar Javakhishvili stated in the program Resume of radio Palitra the withdrawal of deposits from the Cartu Bank has increased.
“We needed this money not to impede our clients. We know that there is pressure to transfer money to other banks. The incident related to Cartu is a direct indication that this bank is under the government’s attack and a call to people to transfer money,” – Javakjishvili noted.
Javakhishvili does not exclude that the charity projects of Cartu Bank might be attacked as well.
“As of today, we have not stopped any projects, but if this pressure, including financial difficulties continues all these projects might stop,” – Nodar Javakhishvili noted. These are different charity projects, including the salaries for the representatives of art and sports.
On October 18th Ministry of Internal Affairs (MIA) disseminated information that several individuals were detained under the charge of money laundering. According to MIA, they had big amount of cash. The criminal case has been filed according to part III of article 194 of Criminal Code of Georgia (laundering big amount of money). The car of Cartu Bank which was transferring the money was detained at the main office of Bank of Georgia by the law-enforcement officials.
As of today, one million Euros and two million dollars have been seized.
This fact was assessed as aggressive and criminal attack against the businessman by the press secretary of Bidzina Ivanishvili.
The employees of Cartu Bank, accountants – Inga Javakhia, Irma Ketishvili, Lia Maghradze, Nato Davituliani, cash collectors – Achil Japarashvili and Zaza Kavelashvili were detained. They were freed right after being interrogated as witnesses.