საინგილოში მოსწავლეებს საქართველოს დროშიანი ჩანთები ჩამოართვეს
საინგილოში, კახის და ზაქათალის რაიონების ქართულ სოფლებში, აზერბაიჯანის უშიშროების სამსახურის თანამშრომლებმა მოსწავლეებს საქართველოს დროშიანი ჩანთები ჩამოართვეს. ამის შესახებ კახეთის საინფორმაციო ცენტრის კორესპონდენტი იუწყება საინგილოდან.
„ბავშვი სახლში რომ მოვიდა, ჩანთა აღარ ჰქონდა. წიგნები ხელში ეჭირა. ვკითხე, ჩანთა რა უყავი მეთქი და მითხრა, სკოლიდან ეზოში რომ ჩამოვედი, ვიღაც კაცები დამხვდნენ. სამნი იყვნენ. კარებში იდგნენ. ჩანთები შეგვიმოწმეს და რამდენიმე ბავშვს გამოგვართვესო“, - ამბობს სოფელ კახინგილოში მცხოვრები ქალბატონი.
„როცა ჩემს შვილს ვკითხე, კიდევ ვის წაართვეს მეთქი ჩანთა და მითხრა, მერე იმ ბავშვების მშობლებთან მივედი, რამე ხომ არ იცით მეთქი. აღმოჩნდა, რომ ხუთივე ჩვენგანს ჩანთები საქართველოდან გვქონდა ჩამოტანილი და ზედ საქართველოს დროშა იყო მიკერებული. ალბათ ამის გამო წაართვეს, აბა, სხვა მიზეზი ვერ ვნახეთ“, - აღნიშნავს ერთ-ერთი მოსწავლის დედა. მისივე თქმით, ჩანთა მის შვილს თბილისში მცხოვრებმა ნათესავმა სასწავლო წლის დაწყებამდე აჩუქა.
აზერბაიჯანის უშიშროების თანამშრომლების მიერ საინგილოს რამდენიმე სოფელში მოსწავლეებისთვის საქართველოს დროშიანი ჩანთების ჩამორთმევის ფაქტი კახეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში რამდენიმე პედაგოგმაც დაადასტურა, თუმცა მათ ვინაობის საჯაროდ გამჟღავნებაზე უარი თქვეს.
სოფელ ალიაბადის სკოლის ქართული სექტორის დაწყებითი კლასების მასწავლებელი ემა ნაცვლიშვილი ერთადერთია, რომელმაც საჯაროდ თქვა, რომ თავის საკლასო ოთახში ქართული დროშა ორჯერ გამოაკრა და ორჯერვე ჩამოხსნეს.
ამ პედაგოგს, 26 სექტემბერს, ლაგოდეხთან, საქართველო - აზერბაიჯანის საზღვარზე, აზერბაიჯანელმა მებაჟეებმა ქართულენოვანი სასკოლო სახელმძღვანელოებიც ჩამოართვეს. მასწავლებელი წიგნების დაბრუნებას დღემდე უშედეგოდ ითხოვს.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, საზღვარზე წიგნების ჩამორთმევის შემდეგ, აზერბაიჯანელმა სამართალდამცავებმა საინგილოს ქართული სექტორის სკოლებში ჩხრეკა ჩაატარეს. ჩხრეკის შედეგად უშიშროების თანამშრომლებმა 200-ზე მეტი ქართულენოვანი სახელმძღვანელო ამოიღეს. ამის შემდეგ, აზერბაიჯანელმა სამართალდამცავებმა საქართველოდან საინგილოში ქართულენოვანი სასკოლო სახელმძღვანელოების შეტანის ბრალდებით, თბილისი - ზაქათალა - კახის მიკროავტობუსის მძღოლი დააკავეს. დაკავებული საბაჟო წესების დარღვევაში დაადანაშაულეს, თუმცა თანხის გადახდის სანაცვლოდ გაათავისუფლეს.

Bags with Georgian Flag Seized from School Children in Saingilo
Azerbaijan security service officers seized bags with Georgian flags in the Georgian villages of Saingilo, Kakhi and Zakatala districts. ICK’s correspondent in Saingilo reported about it.
“My child came home without bag. He was holding text-books in his hands. I asked about the bag and he said three men were in the school-yard when he left the school. They were standing at the door, checked children’s bags and seized them from several pupils,” said resident of Kakhingilo village.
“I asked my child who else had their bags seized and then I went to the parents of other children. We found out that all of us – five children in total – had bought bags in Georgia and there were Georgian flags on them. Maybe, it was reason of their behavior. We cannot think of another reason at all,” said the mother of a pupil. She said their relative living in Tbilisi had sent the bag as a present before school year started.
Several teachers also confirmed the information about seizing bags with Georgian flags from pupils but they requested to keep their names anonymous.
Ema Natsvlishvili, teacher of the Georgian School in Aliabad village, was the only person who publicly stated that she had hung Georgian flag in her classroom twice but they were removed each time.
On September 26, Azerbaijan custom officers seized Georgian text-books from Natsvlishvili when she was crossing Azerbaijan-Georgian border near Lagodekhi district. She has been unsuccessfully urging to get those books back since then.
According to ICK, after text-books were seized at the border, Azerbaijan law enforcement officers searched Georgian schools in Saingilo. As a result, they withdraw over 200 Georgian text-books. Afterwards, Azerbaijan law enforcement officers detained driver of Tbilisi-Zakatala-Kakhi mini-bus for having brought Georgian text-books to Azerbaijan. The detainee was charged for having breached custom rules though he was released under bail.