ანქვაბი უფლებადამცველების კრიტიკას არ ეთანხმება
აფხაზეთის არაღიარებული პრეზიდენტი ალექსანდრე ანქვაბი Human Rights Watch წარმომადგენლებს შეხვდა. ამის შესახებ „რია ნოვოსტი“ იუწყება.
ანქვაბის განცხადებით, ის არ ეთანხმება იმ შენიშვნებს, რომელიც გალის რაიონში ადამიანის უფლებების დარღვევასთან დაკავშირებით აღნიშნულ უფლებადამცველ ორგანიზაციას აქვს.
„ძირითად შემთხვევაში უფლებადამცველი ორგანიზაციის შენიშვნები არაობიექტური ხასიათისაა. ამ დროისათვის კრიმინალური სიტუაცია გალის რაიონში, აფხაზეთის სხვა რეგიონებთან შედარებით, განსაკუთრებული დაძაბულობით არ გამოირჩევა“, - განაცხადა ანქვაბმა.
ანქვაბი ასევე არ დაეთანხმა, უფლებადამცველი ორგანიზაციის დასკვნას იმის შესახებ, რომ გალის რაიონში აფხაზური პასპორტების გაცემის პროცესი დისკრიმინაციულ ხასიათს ატარებს.
შეხვედრაზე გალის რაიონში ჯანდაცვის მდგომარეობის შესახებაც ისაუბრეს.
ანქვაბის განცხადებით, გალის რაიონში მდებარე საავადმყოფოებს იმდენივე ყურადღება ეთმობა, როგორც ქვეყნაში არსებულ სხვა სამედიცინო დაწესებულებებს.
შეხვედრაზე აფხაზეთის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ ბევრი საერთაშორისო ორგანიზაცია გალის რაიონში არსებული სიტუაციის შესახებ, არასარწმუნო ინფორმაციას იღებს.
შეგახსენებთ, რომ უფლებადამცველმა ორგანიზაციამ Human Rights Watch გალის რაიონში მონიტორინგი 2011 წლის ივლისში ჩაატარა.

Ankvab Does Not Agree with the Criticism of Human Rights Defenders
De-facto president of Abkhazia Aleksandre Ankvab met representatives of the Human Rights Watch - Ria Novosti reported about it.
Ankvab said he did not agree with the critical remarks of the human rights organization about violation of human rights in Gali district.
“Mostly, the remarks of the human rights organization are impartial. Nowadays, criminal situation in Gali district is not tenser than in other regions of Abkhazia,” said Ankvab.
Ankvab did not agree with the conclusion of the human rights organization which stated that process of issuing Abkhazian passports in Gali district has discriminative character.
The situation of healthcare system in Gali district was another topic of the meeting.
Ankvab said the authority pays as much attention to the hospitals in the district as in other districts.
During the meeting, the de-facto president said that many international organizations receive unreliable information about the situation in Gali district.
The international human rights organization Human Rights Watch carried out monitoring activities in Gali district in July of 2011.