ზედამხედველობის სამსახური „ქართუ ჯგუფს“ „როსტომ მეფის სასახლეში“ მუშაობის გაგრძელების საშუალებას არ აძლევს
ოპოზიციონერი მაგნატის ბიძინა ივანიშვილის პრეს-სამდივნოს განცხადებით, ზედამხედველობის სამსახური „ქართუ ჯგუფს“ თბილისში ერეკლე მეფის მოედანზე, „როსტომ მეფის სასახლეში“ მუშაობის გაგრძელების საშუალებას არ აძლევს.
„ზედამხედველობის სამსახურის თანამშრომლები როსტომ მეფის სასახლეში 26 ოქტომბერს გვიან ღამით მივიდნენ, სამუშაოების დაუყოვნებლივ შეწყვეტა მოითხოვეს და თანამშრომლებს ტერიტორია დაატოვებინეს. მიზეზად ზედამხედველობის სამსახურში არასწორად წარმოებული სამუშაოები დასახელდა. მათ „ქართუ ჯგუფს“ 4000 ლარის ოდენობის ჯარიმა და ხარვეზების 20 კალენდარულ დღეში აღმოფხვრა დაავალეს, თუმცა თანამშრომლებს შენობაში შესვლის საშუალებას ამ დრომდე არ აძლევენ. „ქართუ ჯგუფმა“ როსტომ მეფის სასახლის გარე სამუშაოების წარმოება 2011 წლის აგვისტოში დაასრულა, 1 სექტემბერს კი დედაქალაქის მერიას მიმართა და ობიექტის შემოწმება სთხოვა, რათა შემდგომ შენობის ექსპლუატაციაში შესვლა მომხდარიყო. კანონით, ზედამხედველობის სამსახურის თანამშრომლები როსტომ მეფის სასახლეში 13 ოქტომბრამდე უნდა მისულიყვნენ. თუმცა სამსახურის 10-მდე თანამშრომელი ერეკლე მეფის მოედანზე მხოლოდ 26 ოქტომბერს გამოცხადდა და მუშებს მშენებლობის შეწყვეტა მოსთხოვა“, – აცხადებენ ბიძინა ივანიშვილის პრეს-სამდივნოში.
მისივე ინფორმაციით, „ქართუ ჯგუფს“ პრობლემა ერეკლეს მოედანზე მდებარე 3000 კვ. მ მიწის ფართობზეც შეექმნა: „ეს ფართობი „ქართუ ჯგუფმა“ სახელმწიფოსგან 2010 წელს 59 წლის ვადით შეისყიდა და იქ მიწისქვეშა ავტოფარეხის გაკეთებას გეგმავდა. ავტოფარეხის მშენებლობაზე დედაქალაქის მერიისგან წინასწარი ნებართვაც არსებობდა. გვირაბის მშენებლობა 2010 წლის 26 მაისისთვის დასრულდა და იქ მხოლოდ მოსაპირკეთებელი სამუშაოები იყო დარჩენილი. დედაქალაქის მერიამ ყველანაირი გაფრთხილების გარეშე "ქართუ ჯგუფს" მიწის ნაკვეთი და მიწისქვეშა ავტოსადგომი, რომელიც 100 მანქანაზე იყო გათვლილი, ჩამოართვა“.
ივანიშვილის პრეს-სამდივნო „ქართუ ბანკში“ არსებულ მდგომარეობასაც გამოეხმაურა: „მიუხედავად ბანკისთვის წართმეული დიდი ოდენობის თანხისა, მას საქართველოს საბანკო სისტემაში ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი ლიკვიდობის დონე აქვს“.
„მიუხედავად 18 ოქტომბერს „საქართველოს ბანკის“ ტერიტორიაზე სამართალდამცველი ორგანოების მიერ  საზოგადოებისათვის საშიში ფორმით განხორციელებული სპეცოპერაციის დროს ბანკისთვის აბსოლუტურად უსაფუძვლოდ წართმეული დიდი ოდენობის ფულადი სახსრებისა, ჩვენ ფინანსურ პრობლემებს არ განვიცდით. უფრო მეტიც, დღეისათვის საქართველოს საბანკო სისტემაში ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი ლიკვიდობის დონე გვაქვს. ბანკის პრობლემა სწორედ ისაა, რომ მისდამი საქართველოს ხელისუფლების თუ ეროვნული ბანკის დღევანდელ დამოკიდებულებაში გადამწყვეტი პოლიტიკური ფაქტორია და ჩვენი დამფუძნებლის, ბიძინა ივანიშვილის წინააღმდეგ პოლიტიკური ანგარიშსწორების ვექტორი მნიშვნელოვნად ბანკისკენ არის მიმართული. აღნიშნულს პირდაპირ ბანკის ინკასაციის მანქანაზე ფულის გათეთრების აღკვეთის მოტივით განხორციელებული თავდასხმა ადასტურებს. აღსანიშნავია, რომ ხელისუფლებისადმი ლოიალური „საქართველოს ბანკის“ პასუხისმგებლობის საკითხი, საიდანაც ვითომ „შავი“ ფულის ტრანპორტირებას ვახდენდით, ეჭვქვეშ ერთი წამითაც არ დამდგარა. მხოლოდ პოლიტიკური მოტივით შეიძლება აიხსნას ამ საკითხზე საქართველოს ეროვნული ბანკის განცხადებებიც. თუმცა, ცხადზე ცხადია, რომ მსოფლიოს წამყვანი ბანკების მეშვეობით გატარებული ოპერაცია არ შეიძლება, საქართველოში ფულის გათეთრების მცდელობად დაკვალიფიცირდეს და გნებავთ „ბანკ ქართუში“ მყისიერად დაწყებული შემოწმება, რომელიც აბსოლუტურად უსაფუძვლოდ, ფაქტობრივად, დროებითი ადმინისტრაციის რეჟიმში ფუნქციონირებს და დღემდე არ აკეთებს დასკვნას  ფულის გათეთრების ესოდენ გახმაურებულ ოპერაციაზე. პარალელურად ბანკის კლიენტებზე სერიოზული ზეწოლა ხორციელდება, რათა მათ ანგარიშები  და  ფულადი სახსრები სხვა ბანკებში და ვფიქრობთ, თავად კომერციულ ბანკებზე გადაიტანონ, რომელთაც აშკარად შეცვალეს დამოკიდებულება „ბანკი ქართუს“ მიმართ“, - ნათქვამია ბიძინა ივანიშვილის პრეს-სამდივნოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
„ბანკ ქართუს“ ხელმძღვანელობა ბანკსა და მის კლიენტებზე პოლიტიკურად მოტივირებული ზეწოლის შეწყვეტას კატეგორიულად მოითხოვს: „დაგვიბრუნდეს უსაფუძვლოდ ჩამორთმეული  ჩვენი კუთვნილი თანხები  და მშვიდად და სტაბილურად ფუნქციონირების შესაძლებლობა მოგვეცეს, რაც სახელმწიფოსა და პირველ რიგში საქართველოს ეროვნული  ბანკის წმინდათა წმინდა მოვალეობაა“.

Supervision Service Impedes Cartu Group to Continue Work in “Rostom King’s Palace”
According to the Press Secretary of the magnate oppositionist Bidzina Ivanishvili, the Supervision Civil Service does not allow Cartu Group continue work at King Erekle’s Square, in the “Rostom King’s Palace.”
“The officials of Supervision Service came to the Rostom King’s Palace at night of October 26th and requested the immediate stop of works and forced the employees to leave the territory. The reason was noted to be the incorrectly constructed works. They imposed fine of 4000 GEL and eradication of the shortcomings in 20 calendar days. The employees are not allowed to enter the building up until now. Cartu Group finished the external works of the Palace in the August of 2011 and addressed the City Hall on September 1st to check the object so the building would start operating according to the law. According to the law, the employees of the Supervision Service should have inspected the Rostom King’s Palace till October 13th. However, approximately 10 officials showed up at the King Erekle’s square on October 26th and requested the workers to stop the construction,” – the Press Secretary of Bidzina Ivanishvili states.
According to the press secretary, Cartu Group started to have problems in the 3000 m² area in the Erekle’s square as well: “Cartu Group purchased this area from the state in 2010 for the term of 59 years and was planning to build underground garage there. There was a preliminary permission to build the garage from the capital City Hall. The construction ended by May 26th of 2010 and just the lining works were left. The city hall deprived Cartu Group of the land and the underground garage where there were 100 cars without giving any warning.”
The press secretary touched the situation of Cartu Bank as well: “Though the bank was deprived of big amount of money, it still has one of the highest liquidation levels in the system of Georgian banks.”
“Though the law-enforcement bodies absolutely groundlessly seized big amount of money in the territory of Georgian Bank on October 18th in the forms dangerous for society, we do not suffer the financial problems. Moreover, it has one of the highest liquidation levels in the system of Georgian banks currently. The problem of the bank is that the current attitude of Georgian government and national bank is led by the political factors and the vector of political revengefulness against our founder Bidzina Ivanishvili is highly directed to the bank. The attack against the cash collector car of the bank due to the motive of suppressing money laundering confirms the corresponding. It should be noted that the issue of the responsibility of the Georgian Bank from where we transported supposedly “black” money was never questioned. The statements made by the Georgian Bank who is loyal to the government can be explained only by political motivation. However, it is clear that the operation conducted by the leading world banks cannot be qualified as the attempt of money laundering. The immediate inspection started in the Cartu Bank which is absolutely groundless is factually underway in the regime of temporary administration. It still has not issued inference regarding the resonant operation of money laundering. Alongside, there is a serious pressure exercised against the clients of the bank to force them to transfer accounts and financial assets to other commercial banks who explicitly changed their attitude towards Cartu Bank,” – reads the statement.
The leadership of Cartu Bank categorically requests to stop the politically motivated pressure against the bank and its clients: “Give us back the money seized groundlessly and give us opportunity to operate peacefully and stably which is the utmost obligation of the state and National Bank of Georgia.”