არასამთავრობო ორგანიზაციები ვგმობთ ბიძინა ივანიშვილისთვის საქართველოს მოქალაქეობის ჩამორთმევას
ჩვენ, საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, ვისთვისაც მნიშვნელოვანია დემოკრატიული ღირებულებები, შეშფოთებულნი ვართ ცნობილი ბიზნესმენის და აწ უკვე პოლიტიკოსის, ბიძინა ივანიშვილისთვის, აგრეთვე მისი მეუღლისთვის - ეკატერინე ხვედელიძისთვის საქართველოს მოქალაქეობის უკანონოდ ჩამორთმევის გამო. როგორც მიმდინარე მოვლენებიდან იკვეთება, საქართველოს ხელისუფლებამ გადაწყვიტა, გაუსწორდეს ახალ პოლიტიკურ ოპონენტს და არ მისცეს მას საშუალება, განახორციელოს საქართველოს კონსტიტუციით და კანონმდებლობით მინიჭებული უფლებები.
როგორც სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს ხელმძღვანელმა, გიორგი ვაშაძემ განმარტა, ბიზნესმენ ბიძინა ივანიშვილისთვის საქართველოს მოქალაქეობის ჩამორთმევის საფუძველი გახდა მის მიერ 2011 წლის 7 ოქტომბერს გავრცელებული განხცხადება, რომელიც შეიცავდა რეესტრისთვის საგულისხმო ახალ ინფრომაციას მის მიერ უცხო ქვეყნის, კერძოდ - საფრანგეთის მოქალაქეობის მიღების თაობაზე.  „სწორედ ეს გარემოება წარმოადგენდა ბიძინა ივანიშვილისთვის მოქალაქეობის ავტომატურად შეწყვეტის საფუძველს, რაც კანონმდებლობით გათვალისწინებული პროცედურების დაცვით განხორციელდა“, - აღნიშნა გიორგი ვაშაძემ.
ჩვენ, არასამთავრობო ორგანიზაციები ვაპროტესტებთ აშკარა კანონდარღვევებს, რაც თან ახლავს ბიძინა ივანიშვილისთვის საქართველოს მოქალაქეობის შეწყვეტის ფაქტს.
ბიძინა ივანიშვილმა საქართველოს მოქალაქეობა ე. წ. ნატურალიზაციის გზით 2004 წელს მოიპოვა. ასეთ შემთხვევებში, დაინტერესებულ პირს საქართველოს მოქალაქეობას, სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს წარდგენის საფუძველზე, ანიჭებს საქართველოს პრეზიდენტი ბრძანებულებით ან განკარგულებით.
საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მე-13 მუხლით აღიარებულია დაინტერესებული მხარის უფლება, მონაწილეობა მიიღოს იმ საკითხების განხილვაში, რომელიც ადგენს,  ცვლის, ზღუდავს ან აუქმებს მის უფლებებსა და მოვალეობებს. ასეთ პირს ეძლევა საკუთარი მოსაზრებების წარდგენის შესაძლებლობა.
იმავე კოდექსის 98-ე მუხლი ადგენს დაინტერესებული მხარის მიერ საკუთარი აზრის გამოთქმის უფლებას. ასევე უზრუნველყოფილია ადმინისტრაციული წარმოების მასალების გაცნობის უფლება. მოცემულ შემთხვევაში, ადმინისტრაციული წარმოების დაწყების თაობაზე არ არის ინფორმირებული ბიძინა ივანიშვილი და შესაბამისად, უცნობია, რა სამართლებრივი გადაწყვეტილებაა ამ დროისთვის მიღებული მის მოქალაქეობასთან დაკავშირებით.
ადმინისტრაციული წარმოების ჩატარება წარმოების წესების უგულვებელყოფით, შემაჯამებელი ადმინისტრაციული სამართლებრივი აქტის ბათილობის საფუძველია. ამავე დროს, მოქალაქეობის შესახებ კანონის თანახმად, დადგენილია პასუხისმგებლობა მოქალაქეობის საკითხებთან დაკავშირებით სახელმწიფო მოხელეთა არაკომპეტენტური და უკანონო მოქმედებების გამო.
მნიშვნელოვანია, რომ ამ დრომდე ბიძინა ივანიშვილს არ ჩაბარებია არანაირი სამართლებრივი დოკუმენტი მოქალაქეობის დაკარგვის თაობაზე. აქედან გამომდინარე, ცხადია, რომ ბიძინა ივანიშვილი საქართველოს მოქალაქეა და სახელმწიფო სტრუქტურების უკანონო მოქმედება ან მოვალეობათა შეუსრულებლობა შესაბამისი ორგანოების მხრიდან ხელისუფლებისავე პასუხისმგებლობას იწვევს.
ბიძინა ივანიშვილის საქართველოს მოქალაქეობას ადასტურებს შემდეგი დოკუმენტები:
1. საქართველოს პრეზიდენტის 2004 წლის 10 ივნისის განკარგულება #484 ბიძინა ივანიშვილისთვის მოქალაქეობის მინიჭების თაობაზე;
2. საქართველოს მოქალაქის პირადობის მოწმობა - გაცემულია 2006 წლის 7 მარტს;
3. საქართველოს პასპორტი - გაცემულია 2006 წლის 13 მარტს;
4. ბოლოს, საქართველოს პასპორტი გაცემულია, 2010 წლის 29 ივნისს;
5. ამომრჩეველთა ერთიან სიაში რეგისტრირებულია ბოლო მონაცემებით, მათ შორის 2010 წლის მაისის ადგილობრივი არჩევნების მონაცემებით.
ბიძინა ივანიშვილმა, ამავდროულად, საზოგადოებას გააცნო საკუთარი არჩევანი და 7 ოქტომბერს განაცხადა, რომ უარს ამბობს საფრანგეთისა და რუსეთის მოქალაქეობაზე და მზად არის, ჩააბაროს ამ ქვეყნების პასპორტები შესაბამისი პროცედურით.
მიგვაჩნია, რომ ხელისუფლების მიზანია ბიძინა ივანიშვილს არ მისცეს საშუალება ჩამოაყალიბოს პოლიტიკური პარტია და მონაწილეობა მიიღოს 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებში პოლიტიკური სუბიექტის სახით. შემთხვევითი არ არის, რომ ივანიშვილისთვის და მისი მეუღლისთვის საქართველოს მოქალაქეობის შეწყვეტა განხორციელდა მას შემდეგ, რაც ბიზნესმენმა ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიის შექმნის თაობაზე განცხადება გაავრცელა.
განსაკუთრებით საგულისხმოა ის ფაქტი, რომ ეკატერინე ხვედელიძე, ბიძინა ივანიშვილის მეუღლე უკვე იყო საფრანგეთის და რუსეთის მოქალაქე მანამდე, სანამ საქართველოს პრეზიდენტი მას საქართველოს მოქალაქეობას მიანიჭებდა. შესაბამისად, სრულიად გაუგებარი და სამართლებრივი ნონსენსია მისთვის ამ მოქალაქეობის ჩამორთმევა ახლა. მას მეუღლისგან განსხვავებით უფრო მოგვიანებით (თითქმის ორი დღის შემდეგ) ჩამოართვეს მოქალაქეობა, რაც ნიშნავს რომ ხელისუფლება აგრძელებს პოლიტიკოს მამაკაცების დასჯა-დაშინების ტრადიციას მათი მეუღლეების, დების, დედების დასჯით. ეს სრულიად აღმაშფოთებელი და კატეგორიულად დაუშვებელია.
„მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონის მიხედვით, პარტიის შექმნისა და მის საქმიანობაში მონაწილეობის უფლება, საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციური უფლებაა. საქართველოს მოქალაქეობის არმქონე პირს საქართველოში არც პარტიის შექმნა შეუძლია და არც პოლიტიკური ორგანიზაციის დაფინანსება. კერძოდ, პარტიას ეკრძალება ფინანსური და მატერიალური შემოწირულობების მიღება  სხვა ქვეყნის ფიზიკური და იურიდიული პირებისგან და მოქალაქეობის არმქონე პირისაგან;
ამასთან, პრეზიდენტად და დეპუტატად მხოლოდ საქართველოს მოქალაქე შეიძლება აირჩეს.
ასევე, კონსტიტუციაში ნათქვამია, რომ სახელმწიფო უფლებამოსილია, დააწესოს უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა პოლიტიკური საქმიანობის შეზღუდვა.
1) საქართველოს პრეზიდენტს და უფლებამოსილ ორგანოებს, შეწყვიტონ პოლიტიკური მოტივებით ბიძინა ივანიშვილის დევნა და საშუალება მისცენ მას, მონაწილეობა მიიღოს საქართველოს პოლიტიკურ ცხოვრებაში.
2) საერთაშორისო ორგანიზაციებს და საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატიურ კორპუსს, მკაცრი კონტროლის ქვეშ აიყვანონ ეს შემთხვევა და საქართველოს ხელისუფლებას არ მისცენ ადამიანის საყოველთაოდ აღიარებული უფლებების შელახვის საშუალება.

We, representatives of the Georgian civil society organizations, who respect democratic values, are concerned for illegal stripping Georgian citizenships from businessman and politician Bidzina Ivanishvili and his wife Ekaterine Khvedelidze. Recent situation demonstrates that the government of Georgia has decided to punish a new political opponent and not to allow him to enjoy his rights under Georgian Constitution and Georgian Law.
Head of the Civil Registration Agency Giorgi Vashadze clarified that Georgian citizenship was stripped from businessman Bidzina Ivanishvili based on his statement made on October 7, 2011; the statement contained new important information about his French citizenship for the CRA. “This fact gave ground to the CRA to automatically revoke Bidzina Ivanishvili’s citizenship that was done in accordance to the Georgian law,” said Giorgi Vashadze.
We, non-governmental organization, protest the clear violation of the law when revoking Bidzina Ivanishvili’s Georgian citizenship.
Bidzina Ivanishvili acquired Georgian citizenship through so-called naturalization procedures in 2004. In similar cases, the president of Georgia issues a resolution based on the application of the Civil Registration Agency and grants citizenship to the applicant.
Article 13 of the General Administrative Code of Georgia ensures that administrative agency may review and solve a matter only if the interested party whose right or legal interest is restricted by the administrative decree has been enabled to present his opinion, except as provided by law.
Article 98 of the same Code ensures the right of the interested party to present his opinion. Right to access the materials of an administrative proceeding is also guaranteed by the same law. In this particular case, Bidzina Ivanishvili was not informed about launched administrative proceedings and relatively, the lawful decision about his citizenship is not known yet.
To conduct administrative proceeding through neglecting all norms is basis to annul the final administrative legal act. In parallel to it, the Law of Georgia on Citizenship envisages liability for public figures for their incompetent and illegal activities in regard with citizenship issues.
It is noteworthy that legal document on stripping of his Georgian citizenship has not been handed to Bidzina Ivanishvili so far. Consequently, Bidzina Ivanishvili is still Georgian citizen and illegal activities of state institutions or violation of their responsibilities shall be punished by corresponding agencies.
The following documents prove Georgian citizenship of Bidzina Ivanishvili:
1. June 10, 2004 resolution # 484 of the president of Georgia about granting Georgian citizenship to Bidzina Ivanishvili;
2. Georgian citizen’s ID issued on March 7, 2006;
3. Georgian Passport issued on March 13, 2006;
4. Finally, Georgian Passport was issued on June 29, 2010
5. According to final Joint List of Voters and to the data from Local Municipal Elections of May 2010.
Simultaneously, Bidzina Ivanishvili informed the society about his decision and stated on October 7 that he intends to give up French and Russian citizenships and is ready to surrender his passports of foreign states according to corresponding procedures.
We think that the government of Georgia aims to prevent Bidzina Ivanishvili from establishing a political party and participate in the upcoming parliamentary elections in 2012. It is not coincidence that Georgian citizenships were stripped of Ivanishvili and his wife after the businessman announced his intention to set up a political party.
It is particularly important to note that Ekaterine Khvedelidze, the businessman’s wife, had been citizen of France and Russia before the President of Georgia granted Georgian citizenship to her.
Thus, it was completely unclear and legally unjustified that Khvedelidze’s citizenship was stripped of now. Unlike her husband, her citizenship was revoked two days later and it means the government continues to punish-intimidate male politicians by punishing their wives, sisters and mothers. It is extremely astonishing and categorically incredible fact.
According to the Law about Political Unions of Citizens, citizen of Georgia has constitutional right to establish and participate in the activities of a political party. Person without Georgian citizenship can neither establish a party nor fund it. More precisely, political party cannot receive financial and material donations from physical and legal entities of other countries and people without citizenship.
In addition, only Georgian citizen can be elected to be president or MP in Georgia.
The Constitution also clarifies that a state is entitled to restrict political activities of a foreign citizen and people without citizenship.
We call upon
1. the president of Georgia and authoritative bodies to stop politically motivated persecution against Bidzina Ivanishvili and to allow him to participate in political life of Georgia;
2. International organizations and diplomatic corps accredited in Georgia to strictly control this particular case and to prevent the government of Georgia to violate universally guaranteed human rights.