ჩოჩელების ახალი ბიზნესი საგურამოში
მცხეთის რაიონის სოფელ საგურამოში ახალი ლუდსახარში საწარმო შენდება. ქარხანა, რომელიც ოსური მხარის მიერ კონტროლირებად ახალგორში არსებულ „ლომისის“ ლუდის საწარმოს ჩაანაცვლებს, მცხეთა - მთიანეთის გუბერნატორის ცეზარ ჩოჩელის ძმას, იაგო ჩოჩელს ეკუთვნის. ლუდის ახალი ქარხნის მშენებლობაში 27 მლნ ევროს ინვესტიციის განხორციელება იგეგმება.
ლუდის ახალი ქარხანა სს „ქართული ლუდის კომპანიას“ ეკუთვნის. იაგო ჩოჩელმა სამ პარტნიორთან ერთად კომპანია 2011 წლის 9 ივნისს დააფუძნა.
ლუდის ახალი საწარმო ალკოჰოლური სასმელების გარდა სუსტალკოჰოლური და უალკოჰოლო სასმელების, მათ შორის ხილის წვენების წარმოებასაც გეგმავს. ქარხნის სიმძლავრე წელიწადში 400 000 ჰექტოლიტრი ლუდისა და 300 000 ჰექტოლიტრი ლიმონათის წარმოებაზეა გათვლილი. საწარმოს ხელმძღვანელობა პროდუქციის ექსპორტზე გატანასაც აპირებს. ქარხანა ჩეხურმა კომპანიამ „ZVU POTEZ“-მა დააპროექტა. მშენებლობას ქართული კომპანიები ახორციელებენ. ლუდის ახალი ქარხნის მშენებლობა 2012 წლის მარტში დასრულდება. სამეწარმეო რეესტრში არსებული ჩანაწერების თანახმად, საწარმოს დირექტორი მინდია გუმბარიძეა.
ლუდის წარმოება ჩოჩელებისთვის კარგად აპრობირებული საქმეა. აგვისტოს ომამდე ახალგორში ლუდის ქარხანა ფუნქციონირებდა, სადაც ქართული ლუდი „ლომისი“ ისხმებოდა. „ლომისის“ საწარმო მცხეთა - მთიანეთის ამჟამინდელი გუბერნატორის, ცეზარ ჩოჩელის მიერ იყო დაარსებული. „ლომისის“ ლუდის ქარხანა მუშაობას მას შემდეგაც აგრძელებდა, რაც ახალგორი რუსული მხარის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოექცა. ოსური მედიის ინფორმაციით, „ლომისის“ ყოფილ ქარხანაში სამი სახეობის ლუდი - „ალუტონ“, „ჟიგულევსკოე“ და „კარლოვ მოსტ“ ჩამოასხეს. თუმცა, ამჟამად ეს საწარმო დალუქულია.
ლუდის ქარხანა „ნატახტარი“ კი იაგო ჩოჩელს ეკუთვნოდა. „ნატახტარი“ მან რამდენიმე წლის წინEfes Beer International-ს მიჰყიდა. Efes-თან დადებული კონტრაქტის საფუძველზე, ჩოჩელს გარკვეული პერიოდის განმავლობაში ლუდის ბიზნესში შესვლის უფლება არ ჰქონდა. Efes Beer International-თან დადებული კონტრაქტის ვადის გასვლის შემდეგ, იაგო ჩოჩელმა 3 პარტნიორთან ერთად სს „ქართული ლუდის კომპანია“ დააფუძნა.
გუბერნატორ ცეზარ ჩოჩელის თითქმის მთელი ქონების განმკარგავი მისი ძმა იაგო ჩოჩელია. ცეზარ ჩოჩელს 2011 წელს შევსებულ ქონებრივ დეკლარაციაში მითითებული აქვს, რომ მისი მოძრავი და უძრავი ქონების მართვისა და განკარგვის უფლება მინდობილობით საკუთარ ძმას მისცა. ზეპირი შეთანხმების საფუძველზე, იაგო ჩოჩელს გადაეცა განსაკარგავად 6 მილიონ 400 ათასი დოლარის ოდენობის თანხაც.
ცეზარ ჩოჩელი - ღარიბი რეგიონის მდიდარი გუბერნატორი
ცეზარ ჩოჩელი მცხეთა - მთიანეთში სახელმწიფო რწმუნებულის თანამდებობაზე 2008 წლის თებერვლიდან მუშაობს. ჩოჩელი ხელისუფლებაში ბიზნესიდან მოვიდა. მცხეთა - მთიანეთის სამხარეო ადმინისტრაციის ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ გუბერნატორის ბიოგრაფიაში მითითებულია, რომ ცეზარ ჩოჩელმა ფირმა „ლომისი“ 1991 წელს ჩამოაყალიბა. მისი დეკლარაციიდან ირკვევა, რომ მას დიდი ქონება აქვს დაგროვილი. საქართველოს ხელისუფლებაში ის ერთ-ერთი ყველაზე მდიდარი ადამიანია.
ცეზარ ჩოჩელს ქონებრივი დეკლარაცია ბოლოს 2011 წლის 20 მაისს აქვს შევსებული. ამ დეკლარაციის მიხედვით მას ორი საცხოვრებელი სახლი აქვს: 1 600 კვ. მ ფართის სახლი სოფელ დიღომში და 100 კვ.მ ფართის სახლი ახალგორში. ცეზარ ჩოჩელსვე ეკუთვნის 180 კვ.მ ფართის ბინა თბილისში, ტაშკენტის 23 ნომერში.
ცეზარ ჩოჩელის მეუღლის, სვეტლანა ჩოჩელის სახელზე მიწის 6 ნაკვეთია რეგისტრირებული. ექვსივე ნაკვეთი სოფელ დიღომში მდებარეობს. მათი საერთო ფართი 7 939კვ.მ-ია.
გუბერნატორის მეუღლეს ეკუთვნის 1 400 კვ.მ მიწის ნაკვეთი დაბა ახალგორში და 31 270 დოლარის ღირებულების სააქციო საზოგადოება „კედარის“ ფასიანი ქაღალდებიც.
დეკლარაციის თანახმად, ცეზარ ჩოჩელს ორი ძვირადღირებული ავტომობილი აქვს: 2008 წელს გამოშვებული „LEXSUS 570“, სახელმწიფო ნომრით FOO 001 და ასევე 2008 წელს გამოშვებული „LEXSUS 4601“, სახელმწიფო ნომრით OOE 001.
ცეზარ ჩოჩელს „თიბისი ბანკში“ საკრედიტო ბარათზე 4 160 დოლარი აქვს, ხოლო საკრედიტო ანაბარზე 2 254 ლარი. ამავე ბანკში გახსნილ სახელფასო ბარათზე კი 2 360 ლარი ერიცხება.
გუბერნატორის მეუღლეს „პროკრედიტ ბანკში“ ორი ანაბარი აქვს: 7 397.51 დოლარის და 4 855 ევროს ოდენობით.
დეკლარაციის თანახმად, ცეზარ ჩოჩელს ნაღდი ფულის სახით 205 000 ლარი აქვს, მის მეუღლეს კი 8 000 ლარი.
მცხეთა-მთიანეთის გუბერნატორი შპს „ინტერპლასტის“ ერთ-ერთი პარტნიორია. თუმცა, ჩოჩელი დეკლარაციაში უთითებს, რომ ამ საწარმოდან მას შემოსავალი მიღებული არ აქვს.
ცეზარ ჩოჩელს სახელმწიფო რწმუნებულის თანამდებობაზე მუშაობისთვის 2010 წელს ხელფასის სახით 35 ათას 555 ლარი აქვს აღებული.
გუბერნატორი დეკლარაციაში განმარტავს, რომ შპს „ინტერპლასტს“ 2008 წლის 30 აგვისტოს გაფორმებული ხელშეკრულების საფუძველზე 19 197 ლარი ასესხა. გასესხებული თანხიდან სარგებლის სახით ჩოჩელს 4 132 ლარი აქვს მიღებული.
ჩოჩელს დეკლარაციაში შეტანილი აქვს ნასყიდობის ხელშეკრულებაც. ამ ხელშეკრულების თანახმად, გუბერნატორმა კორპორაცია „რემაქს ენდ კოს“ შპს „ინტერპლასტის“ წილი მიჰყიდა. ამ გარიგებიდან, ჩოჩელს 1 წლის განმავლობაში 7 მილიონ 13 ათას 907 ლარი უნდა მიეღო (ხელშეკრულება 2009 წლის 29 იანვარს არის დადებული და მისი ვადა 2012 წლის 29 იანვარს იწურება). დეკლარაციაში მითითებულია, რომ ამ გარიგებიდან ჩოჩელს შემოსავალი მიღებული არ აქვს.
ცეზარ ჩოჩელს ქონების მართვის უფლება მინდობილობით საკუთარ ძმაზე, იაგო ჩოჩელზე აქვს გადაფორმებული. დეკლარაციაში მითითებულია, რომ იაგო ჩოჩელმა შპს „მიქსორსა“ და შპს „ლარმაქსში“ კუთვნილი წილი ცეზარ ჩოჩელს დაუთმო შპს „ინტერპლასტის“ 9,9992% წილის სანაცვლოდ.
ცეზარ ჩოჩელს 2010 წლის 15 ოქტომბერს„ თიბისი ბანკიდან“ 400 000 დოლარის ოდენობის სესხი აქვს გამოტანილი. გასულ წელს მას პროცენტის სახით 10 696 ლარი აქვს გადახდილი.
ჩოჩელს კიდევ ერთი საკრედიტო ბარათი აქვს „თიბისი ბანკში“. ბარათზე მას 10 000 დოლარი აქვს. ამ საკრედიტო ბარათის გამოყენების გამო გუბერნატორს პროცენტის სახით 191.17 დოლარი აქვს გადახდილი.
2010 წელს შვილებს, შალვა და რამზეს ჩოჩელებს ცეზარ ჩოჩელმა სწავლის გადასახადის სახით 4 ათას-4 ათასი ევრო გადაუხადა. 4 ათასი ევროს ოდენობით სწავლის გადასახადი გასულ წელს საკუთარი თავისთვის გუბერნატორსაც გადაუხდია.
2010 წელ ანაბარზე დარიცხული პროცენტის სახით ცეზარ ჩოჩელს 3 272 ევრო და 545 ათასი ლარი აქვს მიღებული, ხოლო მის მეუღლეს 1398 დოლარი და 1355 ევრო.
2011 წლის დეკლარაციის მიხედვით ცეზარ ჩოჩელს ხელფასის სახით 35 ათას 555 ლარი აქვს მიღებული.
სახელმწიფო რწმუნებულის 2011 წლის ქონებრივ დეკლარაციაში აღარ ჩანს 2010 წლის დეკლარაციაში მითითებული „თიბისი ბანკში“ გახსნილი უვადო ანაბარი, რომელზეც ჩოჩელს 1 მილიონი დოლარი ჰქონდა შეტანილი და საიდანაც მან 2009 წელს სარგებლის სახით 7 237 დოლარი მიიღო.
წლევანდელ დეკლარაციაში აღარც „თიბისი ბანკში“ გახსნილი ის ანაბარი ჩანს, რომელზეც გუბერნატორს 398 ათასი ევრო ჰქონდა შენახული.
2011 წლის დეკლარაციაში „გამორჩენილია“ მიწის ის ნაკვეთიც, რომელიც გუბერნატორმა 2010 წელს 100 ათას ლარად შეიძინა. წლევანდელ დეკლარაციაში არც ის საცხოვრებელი სახლია შეტანილი, რომელიც ჩოჩელმა 2010 წელს მილიონ ნახევარ ლარად ააშენა და რომლისთვისაც 232 ათასი ლარის ავეჯი შეიძინა.

New Business of Chochelis in Saguramo
New beer factory is being built in Saguramo village of Mtskheta district. The factory will replace the beer factory “Lomisi” located in Askhalgori district, currently under control of Ossetian side; the factory belonged to Iago Checheli, brother of the Mtskheta-Mtianeti regional governor Tsezar Choecheli. Investment of 27 million Euro is planned in the new beer factory.
The new factory belongs to the JSC “Georgian Beer Company.” Iago Chocheli founded the JSC on June 9, 2011 together with his three partners.
The new beer factory intends to produce weak alcoholic and non-alcoholic drinks including juice alongside alcoholic drinks. The capacity of the factory per year will be 400 000 hectoliter beer and 300 000 hectoliter lemonade. The administration intends to export the products abroad. The factory was projected by Czech Company “ZVU POTEZ” and Georgian companies are building it. The construction will finish in March of 2012. According to records from the Enterprise Registration Agency, the director of the factory is Mindia Gumbaridze.
Beer-production is a well-appropriated business for the Chochelis. Before the August war, beer factory functioned in Akhalgori and it produced Georgian beer Lomisi. The enterprise “Lomisi” was founded by regional governor Tsezar Chocheli. The beer factory continued working after the territory was occupied by Russia. According to Ossetian media, they produced three sorts of beer – Aluton, Zhigulevskoe and Carlov Most in the former Lomisi factory. However, currently the enterprise is sealed up.
The beer factory “Natakhtari” belonged to Iago Chocheli. Several years ago he sold it to Efes Beer International. According to the contract with the Efes, Chocheli did not have right to start new beer production for several years. After the contract expired, Iago Chocheli founded JSC Georgian Beer Company together with three partners.
Regional governor Tsezar Chocheli claims his brother runs the entire property. In his property declaration of 2011, Tsezar Chocheli indicated that he had given the property to his brother under power of warranty. Based on verbal agreement, Iago Chocheli received property of 6, 400 million USD as an attorney.
Tsezar Chocheli – Rich Governor of Poor Region
Tsezar Chocheli occupied the position of Mtskheta-Mtianeti regional governor in February of 2008. Before joining the government, he was businessman. According to the biography of the regional published on the official website of the Mtskheta-Mtianeti regional administration, Tsezar Chocheli established the company “Lomisi” in 1991. His declaration states that he has collected much property. He is one of the richest members of the Georgian government.
Tsezar Chocheli filled in his last property declaration on May 20, 2011. According to the declaration, he owns two houses: house with 1 600 sq. meters in Digomi village and house with 100 sq. meters in Akhalgori. He owns a flat with 180 sq. meters in Tashkenti Street # 23, Tbilisi.
Tsezar Chocheli’s wife Svetlana Chocheli owns 6 plots and all of them are located in Digomi village with total space of 7 939 sq. meters.
The wife of the regional governor owns a plot of 1 400 sq. meters in Akhalgori district and bonds of 31 270 USD in the JSC “Kedari”.
According to the declaration, Tsezar Chocheli owns two expensive cars: LEXSUS 570 of 2008 with state number FOO 001 and LEXSUS 4601 of 2008 with state number OOE 001.
Tsezar Chocheli has 4 160 USD on credit card of the TBC Bank and 2 254 GEL on the deposit; he also has 2 360 GEL on the salary account in the same bank.
The wife of the regional governor has two deposits at the ProCredit Bank: 7 397.51 USD and 4 855 Euro.
According to the declaration, Tsezar Chocheli had 205 000 GEL in cash and his wife 8 000 GEL.
The regional governor is a partner of the Interplast Ltd. However, Chocheli did not mention any income from this enterprise.
In 2010 Tsezar Chocheli received 35 555 GEL as a salary for the regional governor throughout the year.
The regional governor clarified in his declaration that based on the agreement with Interplast Ltd, signed on August 30, 2008, he lent 19 197 GEL to the company. Chocheli received 4 132 GEL as a percent from the loan.
Chocheli also enclosed purchase agreement in his declaration. According to the agreement, the governor sold his share in the Interplast Ltd to the Corporation Remax And Co. Based on the agreement, Chocheli had to receive 7, 013, 907 GEL within one year (the agreement was signed on January 29, 2009 and expires on January 29, 2012). The declaration shows that Chocheli has not received any income from the deal.
Tsezar Chocheli has given the property to his brother under warrant. The declaration states that Iago Chocheli gave his shares in Mixor Ltd and Larmax Ltd to Tsezar Chocheli in exchange of 9, 9992% of share in Interplast Ltd.
On October 15, 2010 Tsezar Chocheli took a loan of 400 000 USD from the TBC Bank. Last year he paid 10 696 GEL as a percent of the loan.
Chocheli hold another credit card of the TBC Bank. He has 10 000 USD on the credit card. He has paid 191.17 USD as a percent of the credit.
In 2010, Tsezar Chocheli paid 4 000 Euro as an education fee for each of his sons Shalva and Ramze Chochelis. Last year, the regional governor paid 4 000 Euro as an education fee for himself too.
In 2010 Tsezar Chocheli received 3 272 Euro and 545 000 GEL as a percent of his deposit and his wife received 1 398 USD and 1 355 Euro as a percent for her deposit.
According to the 2011 financial declaration Tsezar Chocheli received 35 555 GEL as a salary.
His 2011 declaration does not contain information about the deposit in the TBC Bank where Chocheli had 1 million USD and in 2009 he had received 7 237 USD as a percent of this deposit.
The last declaration does not mention his deposit of 398 000 Euro either.
The plot, which Chocheli purchased in 2010 for 100 000 USD, is not mentioned in his 2011 declaration either. The latter does not mention his house either whose construction cost one million GEL in 2010 and Chocheli paid 232 000 GEL for its furniture.