ქართულ კანონმდებლობაში ახალი ცნება - „ჰუმანიტარული სტატუსი“ შემოდის
პარლამენტში „ლტოლვილთა და ჰუმანიტარული სტატუსის შესახებ“ კანონპროექტი განიხილება, რომლის დამტკიცების შემთხვევაშიც კანონმდებლობაში ახალი ცნება „ჰუმანიტარული სტატუსი“ შემოდის.
კანონპროექტის შესაბამისად, „ჰუმანიტარული სტატუსი“ ენიჭება პირს, ვინც ვერ აკმაყოფილებს ლტოლვილის სტატუსს, მაგრამ ჰუმანური მოსაზრების გამო შეუძლებელია მისი მუდმივ საცხოვრებელ ადგილზე დაბრუნება.
„ჰუმანიტარული სტატუსის“ შემოღებით საქართველოს კანონმდებლობა შესაბამისობაში მოვა იმ საერთაშორისო ხელშეკრულებებთან, შეთანხმებებთან, ოქმებსა და დეკლარაციებთან, რომელთანაც საქართველო მიერთებულია“, -  ნათქვამია კანონპროექტის განმარტებით ბარათში და ასეთ ოქმებს შორის დასახლებულია 1951 წლის „კონვენცია ლტოლვილის სტატუსის შესახებ“ და 1967 წლის „ოქმი ლტოლვილის სტატუსის შესახებ“.

The parliament of Georgia is discussing the draft-law about Refugee and Humanitarian Status. If the draft-law is adopted, a new notion “humanitarian status” will be introduced to the Georgian law.
According to the draft-law, a person, who cannot meet the requirements of the refugee status, but cannot return to his/her place of residence due to certain humanitarian reasons, can receive humanitarian status.
“By introduction of the humanitarian status, the Georgian law will comply with international agreements, conventions, protocols and declarations,” the introduction letter of the draft-law clarifies and names Refugee Convention of 1951 and Protocol Relating to the Status of Refugee, 1967 among other international documents.