უფლებადამცველი ორგანიზაციების მიმართვა პოლიტპატიმარ ზვიად ხარებავას საქმესთან დაკავშირებით
უფლებადამცველმა ორგანიზაციებმა შეისწავლეს ექსპრემიერ ზურაბ ნოღაიდელის ყოფილი მრჩევლის, ზვიად ხარებავას წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის საქმის მასალები და გამოარკვიეს, რომ იგი პოლიტიკური მოტივით არის დაპატიმრებული.
ზვიად ხარებავა 2009 წლის 11 დეკემბერს დააკავეს და ბრალად წარუდგინეს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული დანაშაული - „თაღლითობა, ე. ი. მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების მიზნით სხვისი ნივთის დაუფლება ან ქონებრივი უფლების მიღება მოტყუებით, დიდი ოდენობით“.
2010 წლის 4 მარტს ზვიად ხარებავას დამატებით წარუდგინეს ბრალდება საქართველოს სსკ 182-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ და „დ“ და მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტებით გათვალისწინებულ დანაშაულზე - „სხვისი ნივთის ან ქონებრივი უფლების მართლსაწინააღმდეგო მითვისება ან გაფლანგვა, თუ ეს ნივთი ან ქონებრივი უფლება იმყოფებოდა მიმთვისებლის ან გამფლანგველის მართლზომიერ მფლობელობაში ან გამგებლობაში, წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ, დიდი ოდენობით“.
აღნიშნული სისხლის სამართლის საქმე არსებითად განსახილველად თბილისის საქალაქო სასამართლოში გადაიგზავნა 2010 წლის 9 მარტს. 2010 წლის 1 სექტემბრის გამამტყუნებელი განაჩენით სასამართლომ დადასტურებულად მიიჩნია ზვიად ხარებავას მიმართ წარდგენილი ბრალდება და საბოლოო ჯამში, მას სასჯელის ზომად განუსაზღვრა 17 წლით თავისუფლების აღკვეთა - 7 წლით 180-ე მუხლით და 10 წლით 182-ე მუხლით. ამავე დროს, დამატებით სასჯელად განესაზღვრა ჯარიმა 50 000 ლარი და სამი წლით ჩამოერთვა სამეწარმეო საქმიანობის უფლება.
ჩვენ - უფლებადამცველი ორგანიზაციები ვთვლით, რომ სისხლის სამართლის საქმეში წარმოდგენილი მასალებით საერთოდ არ დასტურდება ზვიად ხარებავას დანაშაული სსკ 180-ე მუხლით გათვალისწინებულ ეპიზოდში. ბრალდების მხარეს სასამართლოზე არ წარმოუდგენია არც ერთი მტკიცებულება, რომელიც ირიბად მაინც მისცემდა ობიექტურ დამკვირვებელს ეჭვის საფუძველს, რომ ხარებავამ მიიღო ქონებრივი სარგებელი, რაც ამ დანაშაულის მთავარი მახასიათებელია.
რაც შეეხება სსკ 182-ე მუხლით გათვალისწინებულ დანაშაულს, ამ შემთხვევაში სასამართლომ გადაამეტა თავის უფლებამოსილებას და ზვიად ხარებავა დამნაშავედ ცნო იმ ოდენობის თანხის გაფლანგვაში, რასაც ბრალდების მხარეც კი არ ითხოვდა. ხოლო ბრალდების მხარის მიერ მოთხოვნილი ზიანის ოდენობა 929 741 ლარი რეალურად არ დასტურდება საქმეში არსებული მტკიცებულებებიდან.
ჩვენ მიგვაჩნია, რომ ზვიად ხარებავასთვის ასეთი არაჰუმანური და სასტიკი განაჩენის გამოტანა უკავშირდება მის წარსულ საქმიანობას. კერძოდ 2004-07 წლებში იგი იყო პრემიერ-მინისტრ ზურაბ ნოღაიდელის მრჩეველი ეკონომიკურ საკითხებში. ზურაბ ნოღაიდელი ამჟამად ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერია და როგორც ჩანს, ძალოვანი უწყებები ცდილობენ მის წინააღმდეგ აღძრან სისხლის სამართლის საქმე.
როგორც ზვიად ხარებავა აცხადებს, მას დაკავებისთანავე შესთავაზეს, მიეცა ზურაბ ნოღაიდელის წინააღმდეგ რაიმე ჩვენება. კერძოდ, გლდანის ციხეში მას მიაკითხეს მთავარი პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილის უფროსის მოადგილემ, ზაზა ქაჩიბაიამ, აგრეთვე - გამომძიებელმა მანუჩარ ქაჯაიამ და უთხრეს, რომ „ესაუბრებიან საქართველოს სახელით“ და თუ იგი მათ მიაწვდის ინფორმაციას ზურაბ ნოღაიდელის კორუფციული გარიგებების შესახებ, მეორე დღის საღამოსთვის გაათავისუფლებდნენ, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი, დიდი ხნით გამომკეტავდნენ ციხეში. ზვიად ხარებავა აცხადებს, რომ იგი გამოძიებასთან თანამშრომლობაზე უარს არ ამბობს, მაგრამ თუნდაც თავისუფლების გამოსასყიდად, ვერ დაადასტურებს ისეთ ფაქტს, რისი თვითმხილველი და მონაწილეც არ ყოფილა.
მსჯავრდებულმა განაჩენი საქართველოს საერთო სასამართლოების ყველა ინსტანციაში გაასაჩივრა, მაგრამ - ამაოდ. ამჟამად ზვიად ხარებავას ოჯახი ადამიანის უფლებათა ევროპის სასამართლოს სამართლიანი გადაწყვეტილების იმედზეა.
აღსანიშნავია, რომ ზვიად ხარებავა არის უცხოეთში განათლებამიღებული ერთ-ერთი კვალიფიციური კადრი, რომელიც ვარდების რევოლუციის შემდეგ პრეზიდენტ სააკაშვილის მოწოდებით დაბრუნდა სამშობლოში, რათა თავისი ცოდნა და ენერგია ქვეყნის განვითარებისთვის მოეხმარა.
2004 წელს, ვიდრე საქართველოს მთავრობაში მუშაობას შეუდგებოდა, ზვიად ხარებავამ ჩრდილოეთ კაროლინის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ერთდროდულად მიიღო ფილოსოფიის დოქტორისა და ეკონომიკის მაგისტრის ხარისხი.
საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციებს მიგვაჩნია, რომ ზვიად ხარებავას სახით კიდევ ერთი მოქალაქით გაიზარდა საქართველოს ციხეებში გამომწყვდეული პოლიტპატიმრების გრძელი სია.
მივმართავთ საერთაშორისო ორგანიზაციებს და საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატიურ კორპუსს, განახორციელონ ზვიად ხარებავას წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის საქმისა და მიმდინარე სამსჯავრო გამოძიების მონიტორინგი.

Human Rights Organizations Appeal Regarding the Case of Political Prisoner Zviad Kharebava
The human rights organizations have studied the criminal case of Zviad Kharebava the former adviser to ex-Prime Minister Zurab Noghaideli, and have determined that political motives are behind his arrest.
Mr. Kharebava was detained on December 11th of 2009 and charged with the crime envisaged under paragraph B, Part 3, Article 180 of the Criminal Code of Georgia: Forgery, i.e. taking possession of another’s object for the purpose of illegal appropriation or receiving a property right through deception in large quantities.
Additionally, on March 4th of 2010, Zviad Kharebava was charged with the crime envisaged under paragraphs B of Part III and paragraphs A and D of Part II of Article 182 of the Criminal Code of Georgia: The Illegal appropriation or embezzlement of another’s movable object, if this object was under legitimate possession or disposal of a misappropriator or embezzler, by a group’s conspiracy, by using one’s official position in large quantities.”
The corresponding criminal case was sent to Tbilisi City Court for substantive adjudication on March 9, 2010. On September 1, 2010, the court confirmed the charge imposed against Mr.Kharebava by the guilty verdict and in sum, handed down a 17-year term of imprisonment (7 years according to Article 180 and 10 years according to Article 182). Additionally, a fine of 50, 000 GEL was imposed on Mr. Kharebava and he was deprived of business undertakings.
We, the undersigned human rights organizations perceive that the criminal case material presented in Zviad Kharebava’s case does not confirm the crime specifically envisaged by Article 180 of the Criminal Code of Georgia. The prosecution has not presented any evidence that in the eyes of an objective observer would indirectly create doubt that Mr. Kharebava gained profit within the legal framework of the law. This is the main feature of this crime.
As for the crime envisaged by Article 182 of the Criminal Code, the court exceeded its authority as it found Kharebava guilty in the embezzlement of money that was not even requested by the prosecutor’s side. As for the damages of 929, 741 GEL requested by the prosecutor’s side, it cannot be confirmed by the current case evidence.
We believe that passing down such an inhumane and severe sentence on Zviad Kharebava is connected to his past works and affiliations. Specifically, between 2004 and 2007, he was an advisor to then Prime-Minister Zurab Noghaideli on issues of economics. Zurab Noghaideli is currently one of the opposition leaders and law-enforcement agencies have been trying to file a criminal case against him.
As Zviad Kharebava states, right at his detainment he was offered to provide testimony against Zurab Noghaideli- specifically, the Deputy Head of the Investigation Department of the Main Office. Prosecutor Zaza Kachibaia visited him in Gldani prison along with  investigator Manuchar Kajaia and told him that they were speaking “in the name of Georgia” and if he presented information regarding Zurab Noghaideli’s corruptive agreements, he would be released the next day. Failing that, he would be imprisoned for a long time. Mr. Kharebava denies refusing to cooperate with the investigation; even with his freedom on the line he states, he cannot confirm a fact that he has not witnessed or participated in.
The convicted sued his verdict at every instance of the Georgian judiciary but in vain. Currently, Zviad Kharebava’s family hopes only for the just judgment of the European Court of Human Rights.
It is noteworthy that Zviad Kharebava is a qualified professional, educated abroad who came back to his homeland after the Rose Revolution at President Saakashvili’s request. He returned to Georgia in order to use his knowledge and energy for the development of his country.
In 2004, before he started work in the Georgian government, Mr. Kharebava simultaneously received a doctor’s degree in philosophy and master’s degree in economy from North Carolina State University.
Now that Zviad Kharebava has been incarcerated, Georgian human rights organizations stress out that the long list of political prisoners locked up in Georgian prisons has increased by one.
We are appealing to international organizations and a diplomatic corps accredited in Georgia to monitor the criminal case filed against Zviad Kharebava and the current investigation of his case.