აქციის მონაწილეები და კულტურის სამინისტრო სვანეთის საგანძურთან დაკავშირებით შეთანხმდნენ
21 ნოემბერს სვანეთის საგანძურთან დაკავშირებით, კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროსთან საპროტესტო აქცია გამართეს არასამთავრობო სექტორისა და ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლებმა. მათ კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლებს საგანძურთან დაკავშირებით მიმართვის ტექსტი გადასცეს, რის შემდეგადაც აქციის მონაწილეები კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრის მოადგილეს, დავით ცხადაძის შეხვდნენ.
არასამთავრობო ორგანიზაციების, ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლები და კულტურის სამინისტრო სვანეთის საგანძურთან დაკავშირებით 4-პუნქტიან გეგმაზე შეთანხმდნენ.
შეთანხმების მიხედვით, 24 ნოემბერს საპატრიარქოსთან არსებული კომისია გაემგზავრება მესტიაში და შეამოწმებს სვანეთის საგანძურის მდგომარეობას; მოხდება საგანძურის ინვენტარიზაცია; საჯაროდ დაიწყება მესტიის ახალი მუზეუმის პროექტის განხილვა; სვანეთის საგანძურთან დაკავშირებით აღმოიფხვრება კომუნიკაციის ურთიერთობის პრობლემა.
მესტიის მუზეუმის რემონტის დაწყების შემდეგ, იქ დაცული საგანძური კონტეინერებში გადაიტანეს. ოპოზიციური პარტიებისა და საზოგადოებრივი ორგანიზაციის წარმომადგენლები მიიჩნევენ, რომ კუსტარულ კონტეინერებში საგანძურს განადგურების საფრთხე ემუქრება.

On November 21, representatives of the non-governmental organizations and opposition political parties protested in front of the Ministry of Culture and Monument Protection. They handed in a petition about the heritage to the Culture Ministry after what they met deputy minister Davit Tskhadadze.
Representatives of the NGOs, opposition parties and the Ministry of Culture agreed on 4-point plan regarding Svaneti treasure.
According to the agreement, on November 24 the Commission within the Patriarchate will travel to Mestia and examine the conditions of the Svaneti treasure; they will inventory the treasure; the project of the new museum in Mestia will be publicly discussed; the communication problem regarding the Svaneti treasure will be eradicated.
After the reconstruction of the Mestia Museum, the treasures were placed in containers. Opposition parties and civil society representatives think the heritage faces threat of annihilation in artisan containers.