რატომ გადაძვრა ეროსი ღობეზე?
30 ნოემბერს დილით „ქართული პარტიის“ ერთ-ერთი ლიდერი, ეროსი კიწმარიშვილი 10 თანმხლებ პირთან ერთად ტელეკომპანია „მაესტროს“ ეზოს ღობეზე გადაძვრა და ტელეკომპანიის მუშაობა შეაჩერა. სამუშაო პროცესის პარალიზების გამო „მაესტროს“ ეთერიც გაითიშა.
შემთხვევის ადგილიდან „ინტერპრესნიუსის“ კორესპონდენტის ცნობით, „მაესტროს“ დამფუძნებლებმა, წამყვანებმა, პროდიუსერებმა, ჟურნალისტებმა და ოპერატორებმა დილით ტელევიზიის შენობაში შესვლა ვერ მოახერხეს, რადგან იქ ეროსი კიწმარიშვილი უცნობ პირთან ერთად გამაგრდა და თანამშრომლებს მუშაობის დაწყების საშუალებას არ მისცა.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ ტელეკომპანიის ერთ-ერთმა დამფუძნებელმა, მამუკა ღლონტმა განუცხადა, ეროსი კიწმარიშვილი ტელევიზიასთან უცნობ პირთან ერთად 07:15 საათზე მივიდა, ისინი ღობეზე გადაძვრნენ და მას შემდეგ სამსახურში მისულ თანამშრომლებს ოფისში შესვლის საშუალება არ მისცეს. აღნიშნული ფაქტის გამო ტელეკომპანიის თანამშრომლებმა საპატრულო პოლიცია გამოიძახა. სამართალდამცავები ვითარების გასარკვევად „მაესტროს“ ოფისში შევიდნენ.
„ქართული პარტიის“ ერთ-ერთი ლიდერის, ეროსი კიწმარიშვილის კუთვნილი „რუსთავის მართვის კომპანია“ ტელეკომპანია „მაესტროს“ 2009 წლიდან მართავს. „ჩვენ ვართ „მაესტროში“ და „მაესტრო“ გააგრძელებს ფუნქციონირებას, როგორც ამას აქამდე აკეთებდა და იქნება თავისუფალი პრესის ციტადელი საქართველოში“, - განუცხადა „ინტერპრესნიუსს“ კიწმარიშვილმა და დასძინა, რომ იგი ტელეკომპანია „მაესტროს“ დატოვებას არ აპირებს .
„მე მოვედი, როგორც მედიის მართვის კომპანიის წარმომადგენელი, რომელიც მართავს „მაესტროს“. მოვედით ჩვენს მართვის ქვეშ არსებულ კომპანიაში. კომპანიაში დაგვხვდა ადამიანი, რომელმაც გამოუძახა პატრულს, არ მოგვცა კომპანიაში შესვლის საშუალება. პოლიციას შეატყობინა ვინმე ილია კიკაბიძემ, რომელიც მართვის კომპანიის გუშინდელი ბრძანებით გათავისუფლებულია თანამდებობიდან. ამ დროისთვის პატრული და ეს ადამიანი ახორციელებენ საპროცესო მოქმედებას“, - განაცხადა კიწმარიშვილმა.
მისივე თქმით, იგი აგრძელებს მისი მართვის ქვეშ მყოფი კომპანიის საქმიანობას. თუმცა, ამაში ხელს უშლიან „მაესტროს" დამფუძნებლები, რადგან ისინი არ აძლევენ საშუალებას ჟურნალისტებს და თანამშრომლებს, მათი კუთვნილი ტერიტორია დაიკავონ.
მართვის კომპანიის ხელმძღვანელის ქმედებებმა და განცხადებებმა ტელეკომპანიის დამფუძნებლები მწარე ხუმრობის ხასიათზე დააყენა. „როგორ არ ვიცი, მაგრამ ეროსი კიწმარიშვილმა მოხსნა ტელევიზიის გენერალური დირექტორი, მომხსნა მეც, ოღონდ - საიდან მომხსნა, არ ვიცი. დამიზუსტებს, ალბათ. თანამდებობიდან მოხსნა კიდევ რამდენიმე ადამიანი და ახლა გამაგრებულია ტელევიზიაში საპატრულო პოლიციასთან ერთად“, - განაცხადა ერთ-ერთმა დამფუძნებელმა მამუკა ღლონტმა რადიო „პალიტრის“ ეთერში.
„ურთიერთობების გარკვევისთვის ტელეკომპანიის დაპატიმრება და დაპყრობა აუცილებელი არ არის“, - განაცხადა „მაესტროს“ ერთ-ერთმა დამფუძნებელმა, ეკა აკობიამ განუცხადა.
მისი თქმით, ტელეკომპანია „მაესტროს“ დამფუძნებლებსა და ეროსი კიწმარიშვილს შორის ყოველთვის არსებობდა საშუალება, რომ ურთიერთობები საუბრით გარკვეულიყო და არა ტელეკომპანიის დაპყრობით.
როგორც აკობიამ აღნიშნა, მისთვის და სხვა თანამშრომლებისთვის დაუჯერებელიცაა ეროსი კიწმარიშვილის ქმედება, რომელიც ტელეკომპანია „მაესტროში“ დილით ადრე 10 უცნობ პირთან ერთად მივიდა, ღობეზე გადაძვრა, ტელეკომპანიის ეზოში შეაღწია და „მაესტროს“ თანამშრომლებს მუშაობის საშუალება არ მისცა.
ტელეკომპანია „მაესტროს“ გენერალური დირექტორის, ილია კიკაბიძის განცხადებით, ეროსი კიწმარიშვილს მისი თანამდებობიდან გათავისუფლების უფლება არ აქვს. ეს ტელეკომპანიის დამფუძნებლების პრეროგატივაა.
კიკაბიძის თქმით, იგი დანიშნულია კრების ოქმის საფუძველზე დამფუძნებლების მიერ. „მაესტროს“ ცალმხრივად შეუძლია კონტრაქტის შეწყვეტა მმართველ კომპანიასთან, რომელსაც კიწმარიშვილი წარმოადგენს.
მოგვიანებით ეროსი კიწმარიშვილმა ტელეკომპანიის ტერიტორიაზე სხვადასხვა მედიასაშუალების წარმომადგენლები შეუშვა და განცხადება გააკეთა.
მისივე თქმით, დილით ადრე მივიდა „მაესტროში“, მაგრამ კარი ჩაკეტილი დახვდა. ამის შემდეგ გამოიყენა თავისი „ალპინისტური გამოცდილება“ და ტელეკომპანიის ეზოში ღობეზე გადაძრომით მოხვდა.
„სამი წლის განმავლობაში ტელეკომპანია “მაესტროს” ასაღორძინებლად ოთხმილიონნახევარი დოლარი მოვიზიდე და არხი რეიტინგული გავხადე. უფლება მაქვს, ჩავერიო ტელეკომპანიის მართვაში და, აქედან გამომდინარე, მივიღე გადაწყვეტილება, არხიდან დამეთხოვა „მაესტროს“ პროდიუსერი მამუკა ღლონტი, გენერალური დირექტორი ილია კიკაბიძე, აგრეთვე – ლევან ჩიკვაიძე“, - აღნიშნა ეროსი კიწმარიშვილმა.
მისივე თქმით, ამ პირებს გარკვეული წილები აქვთ ტელეკომპანია „მაესტროში“. ისინი სამსახურიდან გათავისუფლდნენ, როგორც თანამშრომლები და არა – როგორც მეწილეები.
ეროსი კიწმარიშვილის განცხადებით, მას უნდოდა საეთერო სტუდიაში შესვლა, თუმცა ლევან ჩიკვაიძემ ტელეკომპანიის ყველა კარი ჩაკეტა და გასაღები გადააგდო: „გუშინ ვაპირებდი მისვლას ტელეკომპანია „მაესტროში“, მაგრამ თავი შევიკავე, რადგან საზოგადოებაში დიდი მოლოდინი იყო საღამოს ეთერში ბიძინა ივანიშვილის გადაცემასთან დაკავშირებით. გუშინდელი გადაცემის შემდეგ კი, დილით ადრე მივედი „მაესტროში“ და დავიწყე კანონით მონიჭებული უფლებების განხორციელება“.
როგორც კიწმარიშვილმა „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას აღნიშნა, მაუწყებლობა შეწყვეტილია ტელეკომპანიის დამფუძნებლების მიზეზით, რომლებიც „მაესტროს“ თანამშრომლებს შენობაში შესვლის უფლებას არ აძლევენ. „ვეცდები, თანამშრომლებთან ერთად, მაქსიმალურად მოკლე დროში აღვადგინო მაუწყებლობა“, - თქვა მან.
კონფლიქტის სათავე
ეროსი კიწმარიშვილსა და ტელეკომპანია „მაესტროს“ დაფუძნებლებს შორის არსებული კონფლიქტი 29 ნოემბერს გახმაურდა. ტელეკომპანიის დამფუძნებლებმა კიწრამიშვილი სარედაქციო დამოუკიდებლობაში ჩარევის მცდელობაში დააადანაშაულეს.
დამფუძნებლების მიერ 29 ნოემბერს გავრცელებული განცხადების მიხედვით, კიწმარიშვილმა ტელეკომპანიის მფლობელებსა და დირექციასთან შეუთანხმებლად ჟურნალისტებთან და პროდიუსერებთან თათბირის გამართვა მოისუვა. „ვთვლით, რომ ეს ქმედება არის „მაესტროს" სარედაქციო პოლიტიკაში ჩარევის მცდელობა“, - ნათქვამია განცხადებაში.
„მაესტროს“ ერთ-ერთი დამფუძნებლის მამუკა ღლონტის თქმით, აღნიშნული ქმედება შესაძლოა „რუსთავის მართვის კომპანიასთან“ ხელშეკრულების გაწყვეტის მიზეზი გახდეს.
„დირექციასთან შეუთანხმებლად თანამშრომლებთან თათბირის გამართვის უფლება არა აქვს არათუ ეროსი კიწმარიშვილს, არამედ დამფუძნებლებსაც, მასთან ურთიერთობის გაწყვეტის  ერთ-ერთი მიზეზი შეიძლება ეს გახდეს“, - თქვა ღლონტმა „მაესტროს“ ეთერში.
ტელეკომპანიის გენერალური დირექტორი ილია (ბაჩო) კიკაბიძეც ადასტურებს, რომ „რუსთავის მართვის კომპანიასთან“ ხელშეკრულების გაწყვეტაზე მსჯელობას დაიწყებენ.
„არ ვიცი, რა თემაზე სურდა კიწმარიშვილს თათბირის გამართვა. იგი ჩემი გვერდის ავლით ჟურნალისტებს ვერ შეხვდება. თუ საქმე აქვს - მე დამელაპარაკოს. ხელმძღვანელები გადავწყვეტთ,  როგორ გაგრძელდება მასთან ურთიერთობა,“ - უთხრა Media.Ge-ს ილია კიკაბიძემ.
დამფუძნებლების მიერ გავრცელებული განცხადების მიხედვით, მმართველ კომპანიას დაგროვილი აქვს დავალიანება ტელეკომპანიის რამდენიმე პარტნიორთან, რაც სერიოზულ საფრთხეს უქმნის „მაესტროს“ ნორმალურ ფუნქციონირებას.
„რუსთავის მართვის კომპანიას“ ტელეკომპანიის მართვის უფლება 2009 წელს სამი წლის ვადით გადაეცა. „მაესტროს“ დამფუძნებლები ფინანსური პრობლემების  მოუგვარებლობის გამო კიწმარიშვილს ხელშეკრულების გაწყვეტით 2010 წელსაც დაემუქრნენ. მაშინ ხელმძღვანელები კიწმარიშვილს ხელშეკრულების იმ პირობის დარღვევაში ადანაშაულებდნენ, რომლის მიხედვითაც „რუსთავის მართვის კომპანიას“ ტელეკომპანია ფინანსურად უნდა უზრუნველეყო.
მამუკა ღლონტი ეროსი კიწმარიშვილთან ხელშეკრულების გაწყვეტაზე კიდევ ერთხელ მიმდინარე წლის ოქტომბერში ალაპარაკდა. მაშინ კიწმარიშვილმა ასევე ტელეკომპანიის ხელმძღვანელობასთან შეუთანხმებლად პოლიტიკაში წასულ მილიარდელ ბიძინა ივანიშვილს „მაესტროს“ მართვის უფლების ერთ ლარად მიყიდვა შესთავაზა, მას შემდეგ, რაც ივანიშვილმა ტელეკომპანიის ჟურნალისტებს კოწმარიშვილისგან გამიჯვნა ურჩია.
შეფასებები
ტელეკომპანია „კავკასიის“ საინფორმაციო სამსახურის ხელმძღვანელის ნინო ჯანგირაშვილის თქმით, „მაესტროში“ მიმდინარე მოვლენებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ ტელეკომპანიასთან პოლიტიკოსის გაკარება არ შეიძლება.
„წლებია, ამას ვამბობ და კიდევ ერთხელ დავრწმუნდი, რომ პოლიტიკოსის გაკარება ტელევიზიასთან არ შეიძლება. სასაცილოა პოსტულატი - „ყველასგან ავიღებთ ფულს, ოღონდ არაფერი მოგთხოვონ“. ფულს ტყუილად არავინ იძლევა, მით უმეტეს - პოლიტიკოსები. მე ეს ყოველთვის ვიცოდი და თუ მამუკა ღლონტმა არ იცოდა და ახლა აღმოაჩინა, მით უარესი მისთვის“, - განუცხადა ჯანგირაშვილმა „ინტერპრესნიუსს“.
მისივე განმარტებით, კიწმარიშვილის „მაესტროში“ შესვლის ფაქტი მიუღებელია, მაგრამ ფიქრობს, რომ ტელეკომპანიის ირგვლივ რაც ხდება, ყველაფერში დამნაშავე სწორედ მამუკა ღლონტია.
„სამართლებრივ საკითხებს დეტალურად არ ვიცნობ, მაგრამ ფაქტია, რომ ჟურნალისტებს არა აქვთ მუშაობის საშუალება და ეს არის ჩემთვის მთავარი.   ტელეკომპანიებს „კავკასიას“ და „მაესტროს“ საზოგადოების წინაშე დიდი პასუხისმგებლობა გვაქვს, რადგან ხალხს ინფორმაცია უნდა მივაწოდოთ. ყველა, ვინც ამ პროცესს უშლის ხელს, ჩემთვის ერთნაირად მიუღებელია, იქნება ეს მამუკა ღლონტი თუ ეროსი კიწმარიშვილი. რასაც კიწმარიშვილი აკეთებს, წარმოუდგენელი და დაუშვებელია. ასევე დაუშვებელია ის, რომ კიწმარიშვილს თავიდანვე მიეცა ამის გაკეთების საშუალება. მე ამაში ვადანაშაულებ მამუკა ღლონტს“, - აღნიშნა ჯანგირაშვილმა.
გაზეთ „რეზონანსის“ მთავარი რედაქტორის მოადგილე ელისო ჩაფიძე ეჭვობს, რომ ეროსი კიწმარიშვილი სახელისუფლებო ინტერესებისგან დისტანცირებული არ არის.
„ვფიქრობ, არავის აქვს არხის სარედაქციო დამოუკიდებლობის შელახვის უფლება. აქედან გამომდინარე, ვგმობ ეროსი კიწმარიშვილის მხრიდან ტელევიზიაში შეჭრის ფაქტს. მაშინ, როცა ტელეკომპანია ძალიან საინტერესოა და მოვლენების ავაგარდში დგას, ასეთი ქმედება იწვევს ეჭვებს, რომ კიწმარიშვილი არ არის დისტანცირებული სახელისუფლებო ინტერესებისგან, რის შესახებაც, ის ბოლო სამი წლის განმავლობაში გვარწმუნებდა“, - განუცხადა ჩაფიძემ „ინტერპრესნიუსს“.
ტელეკომპანიის შენობასთან „მაესტროს“ თანამშრომლებთან ერთად იდგა „ქართული პარტიის“ თავმჯდომარე სოზარ სუბარი, რომელმაც რადიო „პალიტრის“ ეთერში ჩართვისას საბოლოოდ დაადასტურა პარტიიდან წასვლის შესახებ არაერთხელ გავრცელებული ინფორმაცია.
მისი თქმით, ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელის შეშლა დაუშვებელია. თუმცა, „მაესტროს“ გარშემო განვითარებული მოვლენების იურიდიული კვალიფიკაციისგან თავი შეიკავა.
უკანასკნელი ცნობები
დაახლოებით 11:00 საათისთვის „მაესტროს“ დამფუძნებელმა მამუკა ღლონტმა ტელეკომპანიის დიდი ჭიშკრის გაღება შეძლო, საიდანაც შენობაში შესვლა მოახერხა ადგილზე მყოფი ჟურნალისტების ნაწილმა. თუმცა, რამდენიმე წუთში საქმეში ჩაერთო საპატრულო პოლიცია, რომელმაც ჭიშკარი ჩაკეტა და სხვა ადამიანებს შენობაში შესვლის საშუალება აღარ მისცა.
მიუხედავად იმისა, რომ საპატრულო პოლიცია „მაესტროს“ დამფუძნებლებმა გამოიძახეს, პატრულმა არაფერი იღონა შენობის ტერიტორიიდან მისი და სხვა სრულიად უცხო პირების გასაძევებლად. პატრული შენობაში არ უშვებდა ტელევიზიის დამფუძნებლებს და თანამშრომლებს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ან საკითხზე გავრცელებულ განცხადებაში მოკლე და ზოგადი კომენტარით შემოიფარგლა: „საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტში შემოსულ იქნა შეტყობინება ტელეკომპანია „მაესტროდან“, რის შემდეგაც ადგილზე გამოცხადდა საპარტულო პოლიციის დეპარტამენტის შესაბამისი დანაყოფი. საპატრულო პოლიციის ადგილზე ყოფნის ერთადერთ მიზანს წარმოადგენს, მხარეებს შორის არ მოხდეს კონფლიქტი, ფიზიკური შეხლა-შემოხლა და სიტუაციის დაძაბვა“.
საახლოებით 13:00 საათისთვის „მაესტრომ“ პირდაპირ ეთერში მაუწყებლობა განაახლა. მაუწყებლობა განხორციელდა ჟურნალისტთა და ტექნიკური პერსონალის ნაწილის საშუალებით, რომლებმაც შენობაში შესვლა მოახერხეს.
მამუკა ღლონტმა ყველა დამფუძნებლის სახელით, „რუსთავის მართვის კომპანიასთან“ კონტრაქტის გაწყვეტის შესახებ გაავრცელა ინფორმაცია.
„დამფუძნებელთა 100%-ის სახელით ჩვენ ვწყვეტთ ხელშეკრულებას ეროსი კიწმარიშვილის კომპანიასთან, რადგან მან ძალა იხმარა ტელეკომპანიის თანამშრომლებზე და შეწყვიტა საწარმოო პროცესი. მას შეუძლია მიმართოს სასამართლოს. თუმცა, ნათელია, ამ შემთხვევაში, რა გადაწყვეტილებას მიიღებს სასამართლო. მაქვს სერიოზული ეჭვი, რომ მზადდება სპეცოპერაცია „იმედი 2“. დამოუკიდებელ ტელეკომპანია „მაესტროს“ დაკეტვის საფრთხე ემუქრება“, - განაცხადა მამუკა ღლონტმა.
ამის მიუხედავად, ეროსი კიწმარიშვილი ტელეკომპანიის ეზოს დატოვებას არ აპირებს. „ტელეკომპანია „მაესტროს“ 2012 წლის 30 ნოემბრის შემდეგ დავტოვებ. მმართველ კომპანიას კონტრაქტი სწორედ ამ დროს ეწურება“, - განაცხადა მან.
ტელეკომპანია „მაესტროს“ დამფუძნებლების ინტერესებს ადვოკატი დიმიტრი გაბუნია იცავს. მისი თქმით, პროკურატურამ ეროსი კიწმარიშვილის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე უნდა აღძრას ჟურნალისტებისათვის ხელის შეშლის მუხლით.

Early in the morning of November 30, a leader of the Georgian Party Erosi Kitsmarishvili climbed over the fence of the TV-Company “Maestro” together with ten people and halted working of the TV-station; relatively, the broadcasting of the Maestro was suspended.
Correspondents of the news agency Interpresnews reported from the incident scene that founders, anchors, producers, journalists and cameramen of the Maestro-TV could not enter the building because Erosi Kitsmarishvili was there together with strange people and did not allow the personnel to work in the office.
One of the founders of the TV-Company Mamuka Glonti told the IPN that Erosi Kitsmarishvili appeared at the office together with several strangers at 7:15 am; they climbed over the fence and did not allow other personnel to enter the building.
Rustavi Management Company, owned by the leader of the Georgian Party Erosi Kitsmarishvili, has been running the Maestro TV since 2009. “We are in Maestro and Maestro” will continue functioning in future and will be a citadel of free media in Georgia,” Kitsmarishvili told the IPN and added that he is not going to quit the Maestro.
“I came here as a representative of the Media Management Company, which runs the Maestro TV. A person, who was in the office at our arrival, called patrol police and did not allow us into the building. Certain Ilia Kikabidze reported to the police, who was sacked from the Company based on the yesterday’s order of the Management Company. At the moment, patrol police and this person are conducting procedural activities,” said Kitsmarishvili.
He said the Company continues activities but the founders of the Maestro-TV hinder journalists and personnel to enter the office.
The activities and statements of the head of the Management Company made the founders of the TV-Company to joke bitterly. “Of course I know, but Erosi Kitsmarishvili sacked the director general of the TV-Company as well as me; however, I do not know where I was sacked from. I hope he will clarify it. He resigned several other people too and now he is reinforced in the TV-Company office together with the patrol police,” said one of the founders of the Company Mamuka Glonti in his live interview with the Radio Palitra.
“It is not necessary to occupy and arrest the TV-Company to settle relations with each other,” one of the founders of the Maestro-TV Eka Akobia said.
She said the founders and Erosi Kitsmarishvili always had chance to settle their relations through negotiations and not by the occupation of the TV-Company.
Akobia added that she and other employees of the TV-Company think Erosi Kitsmarishvili’s behavior was incredible.
Ilia Kikabidze said Erosi Kitsmarishvili did not have authority to sack me from the Company. Only founders of the TV-Company have similar authority.
According to Kikabidze, he was appointed on the position based on the protocol by company founders. Maestro can unilaterally suspend the contract with the ruling company which is represented by Kitsmarishvili.
Later, Erosi Kitsmarishvili allowed correspondents of several media outlets into the building and made statement.
He said, he arrived at the Maestro-TV early in the morning but the door was locked. Then he used his “alpinist experience” and climbed over the fence.
“I attracted 4.5 million USD for the development of the Maestro-TV for the last three years and the channel acquired high rating. I have right to interfere in the management of the TV-Company and relatively I decided to sack producer Mamuka Glonti, director general Ilia Kikabidze and Levan Chikvaidze from the Company,” said Erosi Kitsmarishvili.
He added that those persons own some shares in the TV-Company. So, they were just fired from job as employees and not as share-holders.
According to Erosi Kitsmarishvili, he tried to have access to the TV studio but Levan Chikvaidze closed all doors and threw the key away: “I tried to visit TV Company Maestro yesterday but abstained at the end since there was high expectation towards Bidzina Ivanishvili’s interview scheduled for the evening. After yesterday’s program I came to Maestro early in the morning and started to implement my legal rights.”
As Kitsmarishvili noted with interpressnews, the broadcasting is stopped due to the actions of the founders of TV Company who are not letting the employees to access the building. “I will try to restore the broadcasting in maximum short term,” – he noted.
Conflict Rise
The conflict between Erosi Kitsmarishvili and the founders of Maestro was exposed on November 29th. The founders of TV Company blamed Kitsmarishvili for the attempt of meddling in the editorial competence of the TV Company.
According to the November 29 statement of founders of TV Company, Kitsmarishvili called for a meeting with journalists and producers without agreeing with the founders and company management.  “We believe this is an attempt of interfering in editorial policy,” the statement reads.
According to one of the founders of Maestro TV Mamuka Glonti the given action may cause annulling of contract with the Rustavi Management Company.
“Not even Erosi Kitsmarishvili, but none of the founders have the right to call a meeting with employees without agreement with the management; this may become a reason for annulling contract with his company,” Glonti told Maestro TV.
General Director of the TV-company Ilia (Bacho) Kikabidze also confirmed that the discussion of possible annulling of contract with Rustavi Management Company will be started.
“I do not know what was going to be the topic of Kitsmarishvili’s meeting; he will not be able to meet with journalists without me.  If he has something to talk about, he should talk to me.  Company management will decide how we will continue cooperating with him,” Ilia Kikabidze told media.ge.
According to the statements circulated by founders the managing company has accumulated debts to several partners of the TV-company which creates serious threat to the normal functioning of Maestro.
Rustavi Management Company received the right to manage the TV-company for three years in 2009.  Maestro founders threatened to annul the contract with Kitsmarishvili because of unsolved financial problems in 2010 too.  At that time Maestro founders accused Kitsmarishvili in violating the request of the contract according to which the Rustavi Management Company was obliged to financially support the TV-company.
Mamuka Glonti spoke about possible annulling of contract with Erosi Kitsmarishvili again this October.  At that time Kitsmarishvili, again without agreement with the company management, proposed billionaire Bidzina Ivanishvili to buy Maestro TV for one lari, after Ivanishvili advised journalists to separate from Kitsmarishvili.
Assessments
According to the head of information service of TV Company Caucasia Nino Jangirashvili, the developments in Maestro once again confirmed that a politician has nothing to do with the TV Company.
“I have been saying this for years and I am once again assured that a politician has nothing to do with the Television. The postulate “we will take money from anyone, just do not give orders” is ridiculous. Nobody gives money just for nothing, especially – the politicians. I always knew this and if Mamuka Ghlonti did not know and found out now, bad for him,” – Jangirashvili stated to interpressnews.
According to his explanation, the fact of Kitsmarishvili’s entrance in Maestro is unacceptable but he thinks that Mamuka Ghlonti is guilty in whatever is happening with the TV Company.
“I am not aware of the legal issues in detail, but the fact is that the journalists do not have the opportunity to work and this is the main thing for me. The TV Company Caucasia and Maestro have a high responsibility towards public since we have to provide information to people. Everybody who hinders this process is equally unacceptable, be it Mamuka Ghlonti or Erosi Kitsmarishvili. Whatever Kitsmarishvili is doing is unimaginable and unacceptable. It is also unacceptable that he was given opportunity to do this. I blame Mamuka Ghlonti for this,” – Jangirashvili noted.
The deputy editor of the newspaper Resonance Eliso Chapidze raises doubt that Erosi Kitsmarishvili is not distanced from the government interests.
“I think nobody has right to violate the editorial competence of the channel. I condemn the fact of Kitsmarishvili’s invasion in the TV Company. When the TV Company is very interesting and is in the center of the developments this action raises doubts that Kitsmarishvili is not distanced from the government interests though he has been trying to assure us so for the last three years,” – Chapidze stated to interpressnews.
The head of Georgian Party Sozar Subari stood with the employees of Maestro at the building of TV Company. He confirmed in the live broadcasting of radio Palitra that he left the party.
According to him, it is unacceptable to meddle in the journalistic activity. However, he abstained from giving legal qualification to the developments surrounding Maestro.
Latest News
At about 11:00 am, Mamuka Glonti managed to open the big gate of the TV-Company and part of journalists entered the building. However, patrol police interfered in the incident several minutes later, locked the gate and did not allow other people to enter the building.
Although the founders of the Maestro-TV called the patrol police, the police officers did not do anything to make strangers to leave the area; moreover, the patrol police officers did not allow the founders and personnel of the TV-station into the building.
The MIA made a short statement regarding the fact: “The patrol police crew arrived at the place after the patrol police department received a report from the TV-Company Maestro. The only purpose of the patrol police officers’ presence in the area is to avoid possible conflict between parties as well as physical clash and escalation of the situation.”
At about 1:00 pm the Maestro renewed broadcasting by one part of journalists and technical personnel who managed to enter the building.
In the name of all founders, Mamuka Glonti spread information that contract was suspended with the Rustavi Management Company.
“In the name of 100% share holders we cease contract with Erosi Kitsmarishvili’s Company because he used force against TV-Company personnel and suspended working process. He can appeal to the court; however, the possible judgment of the Court is already clear. I have serious doubt that a special operation “Imedi 2” is being planned (meaning the dispersal of TV-Company Imedi in November of 2007). There is threat that the independent TV-Company “Maestro” will be closed down,” said Mamuka Glonti.
Despite all that, Erosi Kitsmarishvili is not going to leave the TV-Company yard. “I will leave the TV-Company Maestro after November 30, 2012 when our contract term expires,” he said.
Lawyer Dimitry Gabunia defends the rights of the TV-Company’s founders. He said the prosecutor’s office shall launch criminal case against Erosi Kitsmarishvili for hindering professional activities of journalists.