ივანიშვილისთვის მოქალაქეობის ჩამორთმევა - შერჩევითი სამართლის უპრეცედენტო ფაქტი
ბიზნესმენ ბიძინა ივანიშვილის იურისტთა ჯგუფის წევრის არჩილ კბილაშვილის განცხადებით, „პირისთვის, რომელსაც საქართველოს მოქალაქეობა საგამონაკლისო წესით მიენიჭა, მოქალაქეობის ჩამორთმევის ფაქტი უპრეცედენტოა“.
ამის შესახაბ კბილაშვილმა სასტუმრო „თბილისი მარიოტში“ ბიძინა ივანიშვილის დაზუსტებული ადმინისტრაციული სარჩელის პრეზენდაციაზე განაცხადა.
„გვაქვს ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ დღემდე არსებობენ პირები, რომლებსაც საგამონაკლისო წესით საქართველოს მოქალაქეობა აქვთ მინიჭებული, ამის შემდეგ კი სხვა ქვეყნის მოქალაქეები გახდნენ და დღეს სამმაგი მოქალაქეობის მატარებელნი არიან. ამის შესახებ ინფორმაციას თავად ხელისუფლებაც ფლობს და იურისტები მას მხოლოდ იმ გარემოების გათვალიწინებით არ განასაჯაროებენ, რომ აღნიშნულ პირებს ივანიშვილის მსგავსი პრობლემა არ შეექმნათ. ის ფაქტი, რომ პირს პრეზიდენტის მიერ საგამონაკლისო წესით მინიჭებული მოქალაქეობა ჩამოერთვას, უპრეცედენტოა და გვაფიქრებინებს, რომ საქართველოს მოქალაქეობის ჩამორთმევასთან დაკავშირებით პრეზიდენტი სხვა ფაქტორებით ხელმძღვანელობდა. აღნიშნულთან დაკავშირებით შუამდგომლობა სასამართლოშიც დავაყენეთ და მოვითხოვეთ, გაცემულიყო ინფორმაცია იმ პირთა შესახებ, რომლებსაც საქართველოს მოქალაქეობის საგამონაკლისო წესით მინიჭების შემდეგ მოქალაქეობა ჩამოერთვათ, მაგრამ პასუხი არც პრეზიდენტის ადმინიტრაციას აქვს. ვნახოთ რა ინფორმაციას მოგვაწვდიან ისინი“, - განაცხადა კბილაშვილმა.

Depriving Ivanishvili of Citizenship – Unprecedented Fact of Selective Justice
According to the member of group of lawyers of Bidzina Ivanishvili Archil Kbilashvili, “depriving of Georgian citizenship when the individual was granted it by exceptional rule is an unprecedented fact of deprivation of citizenship.”
Kbilashvili stated this in the hotel Tbilisi Marriot at the presentation of administrative complaint of Bidzina Ivanishvili.
“We have information that there still are people who have been granted Georgian citizenship by exceptional rule. Then they became citizens of other countries and now they carry three citizenships. The government also has information about this. The lawyers will not publicize this information to avoid similar problems for these people. The fact that the individual was deprived of citizenship which was granted to him by exceptional rule is unprecedented and makes us think that the President was motivated by other factors. We addressed the court on the corresponding and requested to issue information over the individuals who were deprived of citizenship after granting it by exceptional rule. But the President’s Administration does not have answer either. Let us see what information they will provide,” – Kbilashvili stated.