პატიმარი აღწერს, როგორ აწამეს
სახალხო დამცველმა საქართველოს მთავარ პროკურატურას რეაგირებისთვის გადაუგზავნა მსჯავრდებულ კახაბერ ბარათაშვილის ახსნა-განმარტება, სადაც პატიმარი აღწერს, როგორ აწამეს N18 დაწესებულების ადმინისტრაციის თანამშრომლებმა.
სახალხო დამცველის რწმუნებულები მსჯავრდებულ კახაბერ ბარათაშვილს 2011 წლის 1 დეკემბერს შეხვდნენ. გიორგი ტუღუშს განცხადებით კახაბერ ბარათაშვილის ადვოკატმა მიმართა. იგი აღნიშნავდა, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფმა შეხვედრისას მოუყვა მის მიმართ N18 დაწესებულების ადმინისტრაციის თანამშრომლების მხრიდან სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფის შესახებ.
ომბუდსმენის წარმომადგენლებისთვის მიცემულ ახსნა-განმარტებაში პატიმარი განმარტავს, რომ 2011 წლის 27 ნოემბერს, ღამის საათებში, N17 დაწესებულებიდან თირკმლის შეტევით გადაიყვანეს N18 სამკურნალო დაწესებულებაში. მისივე თქმით, 2011 წლის 28 ნოემბერს საღამოს ჰქონდა გაუსაძლისი ტკივილები, რის გამოც კონტროლიორს ექიმის მოყვანა სთხოვა.
მსჯავრდებული აღნიშნავს, რომ ნახევარი საათის განმავლობაში მასთან არავინ მისულა, მან კვლავ მიმართა კონტროლიორს იმავე თხოვნით, თუმცა - უშედეგოდ.
„გაუსაძლისი ტკივილის გამო, იძულებული გავხდი, დამებრახუნებინა საკნის კარზე, რა დროსაც ჩემთან საკანში შემოვიდა დაწესებულების რამდენიმე თანამშრომელი, რომლებმაც ძირს დამაგდეს და მცემეს. მოგვიანებით კვლავ მქონდა აუტანელი ტკივილები. ასევე თავს ვგრძნობდი შეურაცხყოფილად. მივხოხდი კართან და დავიწყე თავის მირტყმა. ჩემთან კვლავ შემოვიდნენ N18 დაწესებულების ადმინისტრაციის თანამშრომლები, დამადეს ხელბორკილები და ცემით ჩამიყვანეს მორგში, სადაც დამაგდეს ბეტონის იატაკზე და მცემეს“, - აღნიშნავს პატიმარი.
კახაბერ ბარათაშვილი იქვე განმარტავს, რომ ზემოაღნიშნული ფაქტის შემდეგ იგი დაახლოებით 30 - 40 წუთის მანძილზე ხელებზე ბორკილდადებული მუცლით იწვა მორგის იატაკზე. შემდეგ იგი გადაიყვანეს ფსიქიატრიული განყოფილების N10 საკანში, სადაც თანასაკნელებმა მისცეს ტანსაცმელი. მსჯავრდებული აღნიშნავს, რომ მას კვლავ გაუსაძლისი ტკივილები აწუხებდა. მისი თქმით, შემდეგ იგი ჩაიყვანეს N18 დაწესებულების უსაფრთხოების უფროსის კაბინეტში, სადაც ავსაჯანიშვილმა მუქარითა და გინებით დააწერინა, რომ დაზიანებები, რომლებიც მსჯავრდებულს აღენიშნებოდა, მიეკუთვნებოდა თვითდაზიანებებს და რომ N18 დაწესებულების ადმინისტრაციის თანამშრომლების მიმართ პრეტენზია არ გააჩნდა.
კახაბერ ბარათაშვილის მიმართ არაადამიანური მოპყრობის ფაქტზე განცხადება საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამაც გაავრცელა.
„საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ 6 დეკემბერს გაავრცელა განცხადება მსჯავრდებულ კახა ბარათაშვილის მიმართ, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის მსჯავრდებულთა და ბრალდებულთა სამკურნალო დაწესებულებაში განხორციელებული ფიზიკური და ფსიქიკური ზეწოლის ფაქტზე. აღნიშნული განცხადებით საია ითხოვდა საქართველოს პროკურატურის მიერ დაწყებულიყო გამოძიება პატიმარ კახაბერ ბარათაშვილის მიმართ არასათანადო მოპყრობის ფაქტზე. ასევე, არ დამუქრებოდა საფრთხე მის სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას. რამდენიმე საათის წინ ჩვენთვის ცნობილი გახდა, რომ მსჯავრდებულ კახაბერ ბარათაშვილის მიმართ, რომელსაც ა.წ. 30 ნოემბერს ჩაუტარდა თირკმლის ოპერაცია იმავე დაწესებულებაში, წუხელ ღამით კვლავ განხორციელდა ფიზიკური ძალადობა დაწესებულების თანამშრომლების მხრიდან, ასევე, ადგილი ჰქონდა სიტყვიერ მუქარას მისი ოჯახის წევრების მისამართით“, - აღნიშნეს საია-ში.
სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროში ამ საქმესთან დაკავშირებით კომენტარს არ აკეთებენ.
პატიმრების მიმართ არაადამიანური მოპყრობისა და წამების ფაქტებზე გუშინ, პარლამენტში ფრაქცია „ერთობა სამართლიანობისათვის“ წევრმა დიმიტრი ლორთქიფანიძემ სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრს ხათუნა კალმახელიძეს უსაყვედურა.
ლორთქიფანიძის თქმით, მინისტრს ერთი სიტყვაც არ უთქვამს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში პატიმართა წამების ფაქტებზე, რაც სახალხო დამცველის 2010 წლის ანგარიშში არის ნახსენები და რასთან დაკავშირებით საუბრის პირობაც მინისტრმა ერთი წლის წინ დადო.
პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე ლაშა თორდიამ ლორთქიფანიძის პასუხად აღნიშნა, რომ კალმახელიძე პარლამენტში ამ საკითხზე სასაუბროდ არ იყო მიწვეული. შესაბამისად, მინისტრს ამაზე ახსნა-განმარტება არ გაუკეთებია.

Prisoner Describes His Torture
Ombudsman of Georgia sent an explanation note of the prisoner who explains how he was tortured by the employees of #18 Prison Department to the main Office of Prosecutor of Georgia.
The representatives of Public Defender met with the convict Kakhaber Baratashvili on December 1st of 2011. The lawyer of Kakhaber Baratashvili addressed Giorgi Tughushi with a request. He noted that his client told him about the verbal and physical insult from the side of the employees of administration.
In the explanation given to the representatives of Ombudsman prisoner explains that at night of November 27th of 2011 he was transferred to #18 medical department with the kidney seizure from #17 department. According to him, he had unbearable aches at night of November 28th of 2011 and asked the supervisor to call the doctor.
The prisoner notes that for half an hour nobody saw him. Then he again addressed the supervisor with the same request. Again with no results.
“Due to unbearable pain, I was forced to knock on the door of the cell. Several employees of the department came in. They knocked me down and beat me. I continued to have unbearable pain later. I felt insulted too. Then I crept to the door and started to knock my head on it. The employees of #18 prison department came back, handcuffed me and took me to the morgue where they put me on the floor and beat me,” – the prisoner noted.
Kakhaber Baratashvili explains that after the abovementioned fact for about 30-40 minutes he was lying on the floor of the morgue. Then he was transferred to the cell #10 of the psychiatric department where his cellmates gave him clothes. The prisoner recalls that he still had unbearable pain. Then he was taken to the cabinet of the head of security department of #18 prison department where Avsajanishvili made him write with threats and verbal assaults that the damages were self-inflicted and he had no claims against the employees of #18 prison department.
Georgian Young Lawyers Association (GYLA) also disseminated the statement regarding the facts of inhuman treatment of Kakhaber Baratashvili.
“GYLA disseminated the statement on December 6th regarding the prisoner Kakha Baratashvili on the fact of physical and psychological pressure exercised against the prisoner in the prison and medical departments. GYLA was requesting to start the criminal case on the fact of inhuman treatment against Kakhaber Baratashvili and not to endanger his life and health. Several hours ago we found out that the prisoner went through the kidney surgery at night of November 30th in the same department. The verbal assault also took place against his family members,” – GYLA notes.
The Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia does not comment on this issue.
The member of the faction Ertoba Samartlianobisatvis Dimitri Lortkipanidze reprimanded the Minister of Corrections and Legal Assistance of Georgia Khatuna Kalmakhelidze.
According to Lortkipanidze, the Minister did not say a word about the facts of torture in the Penitentiary Departments which is mentioned in the Ombudsman’s 2010 report and which he promised to discuss a year ago.
The head of Human Rights Committee of Parliament Lasha Tordia responded to Lortkipanidze that Kalmakhelidze was not invited to the Parliament to talk on this issue.