ივანიშვილის მეურნეობის თანამშრომლებზე პოლიცია ზეწოლას ახდენს
წილკნის სათესლე მეურნეობის თანამშრომლებზე პოლიცია ზეწოლას ახდენს. როგორც მეურნეობის ხელმძღვანელმა იოსებ კავსაძემ მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადა, მეურნეობა ბიძინა ივანიშვილის კომპანია „აგრო ქართუს“ ეკუთვნის. მისივე თქმით, მეურნეობის თანამშრომლებზე ზეწოლა მას შემდეგ ხორციელდება, რაც ივანიშვილმა პოლიტიკაში წასვლის შესახებ განაცხადა.
„მას შემდეგ, რაც ბიძინა ივანიშვილმა პოლიტიკაში მოსვლის სურვილი გამოთქვა, ჩვენს თანამშრომლებს მუდმივად ავიწროვებენ. არ ვიცი, კონკრეტულად რომელი ძალოვანი სტრუქტურის წარმომადგენლები არიან ეს ადამიანები, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის თუ კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის, მაგრამ დანამდვილებით ვიცი, რომ ისინი შსს-ს მცხეთა - მთიანეთის სამხარეო სამმართველოდან არიან“.
იოსებ კავსაძის ცნობით, მეურნეობასთან მუდმივად პატრულირებს რამდენიმე მანქანა: „ხან ერთი თანამშრომელი გაჰყავთ დაკითხვაზე და ხან მეორე. რამდენიმე თანამშრომელს  სახლში ღამით მიაკითხეს. დაკითხვა, ძირითადად, ჩვენს საქმიანობას ეხება. რაც მთავარია, ყველას აფრთხილებენ, რომ ამ საუბრის შესახებ არავინ უნდა გაიგოს. იძულებულები გავხდით, გაძლიერებული მორიგეობა დაგვეწესებინა. მეურნეობის ტერიტორიაზე ყოველ ღამით დაცვასთან ერთად, ერთი თანამშრომელიც მორიგეობს“.
მისივე თქმით, ბიძინა ივანიშვილმა მეურნეობის თანამშრომლებს სთხოვა, პოლიტიკურ პროცესებში არ ჩაერიონ.
შპს „აგრო ქართუს“ სათესლე და სარგავი მასალის წარმოების სამეცნიერო - საწარმოო ცენტრი სოფლის მეურნეობის განვითარებაზე ორიენტირებული კომერციული ორგანიზაციაა. „აგრო ქართუს“ კუთვნილი წილკნის სათესლე მეურნეობა 25 500 კვადრატულ მეტრს მოიცავს. მეურნეობაში, ძირითადად, სხვადასხვა ბოსტნეული კულტურის ჯიშების განახლება - ვირუსებისგან გაწმენდასა და ჰიბრიდული ჯიშების გამოყვანაზე მუშაობენ. წილკნის სათესლე მეურნეობაში 18 სპეციალისტის გარდა, 35-მდე ადგილობრივი მაცხოვრებელია დასაქმებული. ისინი, ძირითადად, მოსავლის დარგვა, მოყვანა, გადახარისხების პროცესში არიან ჩართულები.
წილკნის სათესლე მეურნეობის ხელმძღვანელის განცხადებასთან დაკავშირებით მცხეთა - მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრი შს სამინისტროს პრესსამსახურს დაუკავშირდა, სადაც კომენტარი არ გააკეთეს.

Police is oppressing Tsilkani Agricultural Business. As the head of the business Ioseb Kavsadze stated to Mtskheta-Mtianeti Information Center, the agriculture belongs to Bidzina Ivanishvili’s company Agro Cartu. According to him, the oppression against the employees started after Ivanishvili made a statement to join politics.
“After Bidzina Ivanishvili made a statement to join politics, our employees are constantly oppressed. I do not know which law-enforcement the oppressors represent, Special Operative Department of Ministry of Internal Affairs (MIA) or Constitutional Security Department, but I know for sure that they are from Mtskheta-Mtianeti Regional Office of MIA.”
According to Ioseb Kavsadze, several cars are patrolling at the farm: “They brought out employees to interrogate. Homes of several employees were raided. The interrogation mainly touched our work. What is most important is that they warned everybody not to tell others about it. We were forced to intensify watch duty at the territory of the agriculture. One employee stood with the security in the territory every night along with the security.”
According to him, Bidzina Ivanishvili asked the employees of the agriculture not to intervene in the political processes.
Ltd Agro Cartu is a commercial organization producing seeds and plants oriented at the development of agriculture. Tsilkni seed agriculture of Agro Cartu covers 25 500 square meters. Agriculture works mainly on the renewal of different species of vegetables – cleaning them from viruses and working on new species. Except for 18 specialists, 35 local residents are employed in Tsilkani agriculture. They are basically involved in the process of planting, harvesting and assortment.
Mtskheta-Mtianeti Information Center contacted press service of MIA regarding the statement of the head of Tsilkani agriculture. MIA did not comment on the issue.