ოზურგეთის გამგებელი „გურია ნიუსს“ წყაროს შეცვლას ურჩევს
ინფორმაციას მათი გათავისუფლების შესახებ, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი ილია ვაშაყმაძე უარყოფს და აღნიშნავს, რომ მათ თანამდებობებიდან გათავისუფლების შესახებ განცხადებები თავიანთი ნებით დაწერეს.
ჩვენი წყაროს ინფორმაციით, სოფლის რწმუნებულები იმიტომ გაათავისუფლეს, რომ მათ სოფლებში ბიძინა ივანიშვილისათვის მოქალაქეობის აღდგენასთან დაკავშირებით ყველაზე მეტი ხელწერები შეგროვდა. როგორც ვაშაყმაძე „გურია ნიუსთან“ საუბარში ამბობს, რწმუნებულების გათავისუფლება კვლავ გაგრძელდება და ფართომასშტაბიანიც იქნება. ჯერჯერობით, გათავისუფლებული რწმუნებულების მოვალეობას შესაბამის სოფლების სპეციალისტები ასრულებენ.
ამ საკითხთან დაკავშირებით „გურია ნიუსი“ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელს ილია ვაშაყმაძეს ესაუბრა.
- ბატონო ილო, რამდენი სოფლის რწმუნებული გაათავისუფლეთ და რა მიზეზით?
- რამდენიმე სოფლის რწმუნებული გავუშვი. უფრო სწორად, კი არ გავუშვი, თავად დაწერეს განცხადებები. არ გქონიათ სწორი ინფორმაცია, არავინ გაგვითავისუფლებია, თავად გადაწყვიტეს ასე.
- დღევანდელ დღეს, როცა სამსახური სანთლით საძებარია, არ გვგონია, ადამიანებმა საკუთარი ნება-სურვილით გადაწყვიტონ სახლში წასვლა, თანაც ოთხივემ ერთად.
- დაგარწმუნებთ ახლავე. თქვენ, ალბათ, გახსოვთ ჩემი პირველი განცხადება, როცა ყველას მივეცი დრო იმისთვის, რომ საკუთარი თავი წარმოეჩინათ. ძალიან დატვირთული მუშაობა ელოდათ, მე კიდევ დამატებით რაღაც სამუშაოები მივეცი ყველა რწმუნებულს.
- რა იგულისხმება დამატებით სამუშაოებში? არჩევნებისთვის მობილიზება?
- არა, არა, ჯერ რა დროს არჩევნებია.
- თუმცა, ხელისუფლებამ ამისთვის მზადება უკვე დაიწყო და თანაც ძალიან აქტიურად.
- ჩვენ ყოველთვის მზად უნდა ვიყოთ ამისთვის.
- იმაზე რას იტყვით. რომ სოფლის მხარდამჭერ პროგრამებს უმეტეს სოფლებში მოსახლეობა არც კი იცნობს. უფრო მეტიც, სოფლის მცხოვრებთა უმეტესობა ვერც კი დაგისახლებთ თავიან სოფელში განხორციელებულ სამუშაოს. თუნდაც, ურეკის მაგალითი ავიღოთ.
- ყველა სოფლის რწმუნებული მოსახლეობაში კარდაკარ უნდა დადიოდეს. ის რწმუნებულები, რომლებიც ვერ ართმევენ თავს დაკისრებულ სამუშაოებს, მიმაჩნია, რომ უნდა წავიდნენ. მე სოფლის რწმუნებული მჭირდება ისეთი, რომელსაც, პირველ რიგში, ეყვარება სოფელი და ეყვარება სოფელს. შერჩევა ძალიან რთული იქნება - ძალიან მაგარი ბიჭები და გოგოები ნაკლებად არიან დღეს სოფელში. თუმცა, მე მყავს კარგი რწმუნებულებიც.
- ვინ არის გამორჩეული?
- გეტყვით, როცა ამის დრო იქნება, ამჯერად შევინახავ ამ საიდუმლოს.
- რომელი სოფლის რწმუნებულები გაათავისუფლეთ და რა არ მოგეწონათ ამ სოფლებში?
- მე არ გამითავისუფლებია. თვითონ რწმუნებულების აზრი გავითვალისწინეთ - თავისი ნებით წავიდნენ და ყველაზე ცუდი კი ისაა, რომ რომ ეს დაიწყო ჩემი სოფლით - ლიხაურით. უნდა აღვნიშნო, მე თავად ლიხაურელი ვარ და სოფლის ყველა მცხოვრების აზრი ვიცი. დანარჩენი სოფლებია ბოხვაური, ნასაკირალი და ლაითური.
- ჩვენი წყაროს ინფორმაციით, თქვენ ის რწმუნებულები გაათავისუფლეთ, რომელთა სოფელშიც ბიძინა ივანიშვილის მოქალაქეობის აღდგენასთან დაკავშირებით ყველაზე მეტი ხელმოწერა შეგროვდა.
- ვერ დაადასტურებ მაგ ინფორმაციას, თქვენც შეგიძლიათ გადაამოწმოთ რწმუნებულებთან. ეს არის აბსურდი. შეცვალეთ წყარო.
- როგორც ვიცი რწმუნებულების წმენდა კვლავ გაგრძელდება.
- კი, ნამდვილად გაგრძელდება და საკმაოდ ფართომასშტაბიანი იქნება.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის ერთ-ერთი სოფლის გათავისუფლებული რწმუნებული „გურია ნიუსთან“ საუბარში ამბობს, რომ გათავისუფლების მიზეზი არ იცის: „არ ვიცი, რა მოხდა, შვებულებაში ვიყავი, თუმცა, ალტერნატივა მაქვს და სხვაგან დამასაქმებენ“, - გვითხრა მან.

Governor of Ozurgeti Asks Guria News to Change Source
Ilia Vashakmadze who is performing the duty of Governor of Ozurgeti municipality denies information about their sacking and notes that they willfully wrote the letters of resignation.
According to our source, the authorized representatives of the villages were fired because the highest number of signatures demanding restoration of Bidzina Ivanishvili’s citizenship was collected in their villages. As Vashakmadze states with Guria News, firing authorized representatives will continue and will acquire big scale. For now, the specialists of the relevant villages are fulfilling the obligation of the authorized representatives.
Guria News talked to Ilia Vashakmadze who is fulfilling the obligation of the Governor of Ozurgeti Municipality on this issue.
- Mr. Ilo, how many authorized representatives of the village did you fire and for what?
- I dismissed several authorized representatives. More correctly, I did not dismiss them. But they wrote the letters of resignation. You do not have correct information. I did not fire anybody. They decided to go.
- Today when you look for a job with a candle we do not think that people can willfully decide to leave, especially four people at the same time.
- I will assure you that this is so. You probably remember my first statement when I gave time to everybody to demonstrate their skills. They were to face very busy work. Then I gave some extra work to every authorized representative.
What do you mean by extra works? Mobilizing for elections?
- No, no, it is not time for elections yet.
- However, the government already started to prepare for it and it is being very active.
- We should always be active for this.
The population does not know about the village support programs in most of the villages. Moreover, majority of village population cannot name the works implemented in their villages. Let us take Ureki as an example.
- Every authorized representative of the village should check every door. The representatives who cannot do their job must leave. I need the representative who first of all loves his village and will be loved by the village. The selection will be very hard – good boys and girls are not many in the village. However, there are some good representatives.
Who is good?
- I will tell you when the time comes. This time I will keep it secret.
Which village representatives did you fire and what did you not like in these villages?
- I did not fire them. I considered their wish – they left willfully and the worst thing is that this started with my village – Likhauri. I would like to note that I myself am from Likhauri and I know the opinion of every resident of the village. Other villages are Bokhvauri, Nasakirali and Laituri.
According to our source, you fired those representatives in whose villages the highest number of the signatures for restoring Bidzina Ivanishvili’s citizenship was collected.
- You will not be able to confirm that information. You can double-check it with the authorized representatives. This is absurd. Change the source.
- As I know the sacking of the authorized representatives will continue.
- Yes it will and it will gain rather big scale.
One of the representatives of the village of Ozurgeti municipality who was fired stated to Guria News that he does not know about the cause of the firing: “I do not know what happened. I was on my holiday leave. I have an alternative and will be employed elsewhere,” – he stated.