საინიციატივო ჯგუფი პარლამენტს საარჩევნო კოდექსის ალტერნატიულ ვარიანტს სთავაზობს
იურისტებისა და მედიის წარმომადგენლების საინიციატივო ჯგუფი პარლამენტს საარჩევნო კოდექსის ალტერნატიულ ვარიანტს სთავაზობს. შემუშავებული კანონპროექტის ავტორები ვახტანგ ხმალაძე, ლაშა ტუღუში, ზვიად ქორიძე, ელისო ჩაფიძე, სანდრო ბარამიძე და სხვები არიან.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ საქართველოს პრესის ასოციაციის ხელმძღვანელმა და გაზეთ „რეზონანსის“ მთავარმა რედაქტორმა ლაშა ტუღუშმა განუცხადა, საკანონმდებლო ორგანოში ცვლილებათა პაკეტს დღეს შეიტანენ.
„პაკეტი, რომლის პირობითი სახელწოდებაა „მედია და არჩევნები“, ცვლილებების შეტანას რამდენიმე კანონში, მათ შორის საარჩევნო კოდექსში ითვალისწინებს. ჩვენ ნოვაციური იდეები შევიმუშავეთ ისეთ საკითხებთან დაკავშირებით, როგორებიცაა მონიტორინგი, გამჭვირვალობა, უფასო და ფასიანი რეკლამების საკითხი, ასევე დებატები, რომლის ინსტიტუციონალიზმის ხარისხი უნდა იყოს განსხვავებული“, - აღნიშნა ტუღუშმა.
მაგალითად, მისი განმარტებით, მონიტორინგის მიზნით დამოუკიდებელ ადამიანთა ჯგუფი უნდა შეიქმნას, რომელიც გამოვლენილ დარღვევებზე ეფექტურ რეაგირებას მოახდენს.
„წინა არჩევნებზე რეკლამებთან, ბალანსთან და უამრავ სხვა საკითხთან დაკავშირებით ძალიან ბევრი დარღვევა იყო, მაგრამ დამკვირვებლის სისტემა არაეფექტურად მუშაობდა. დამკვირვებელს არანაირი ბერკეტი არ გააჩნდა და მისი ხმა არსად აღწევდა. ვფიქრობთ, ეფექტური მონიტორინგის მიზნით, უნდა შეიქმნას დამოუკიდებელ ადამინათა ჯგუფი“, - განაცხადა ტუღუშმა.
ამასთან, პრესის ასოციაციის ხელმძღვანელის თქმით, სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენს სარეკლამო ბაზრის მონოპოლიზაციის არსებობაც, რის წინააღმდეგაც გარკვეული რეგულაციები უნდა ამოქმედდეს.

Initiative Group Proposed Alternative Election Code to the Parliament
Initiative group of lawyers and media activists proposed alternative Election Code to the Parliament of Georgia. The authors of the draft-law are Vakhtang Khmaladze, Lasha Tugushi, Zviad Koridze, Eliso Chapidze, Sandro Baramidze and others.
Head of the Georgian Press Association and editor-in-chief of the newspaper Resonance Lasha Tughushi told the Interpresnews that they will submit the packet of the draft-law to the parliament today.
“The packet, with working title Media and Election, aims to introduce amendments to several laws including the Election Code. We worked out innovative ideas concerning the issues like monitoring, transparency, paid and free advertising, and debates with different institutionalism quality,” said Tugushi.
According to the authors’ clarification, a monitoring group of independent people shall be created who will effectively respond to the observed violations.
“There were many violations detected concerning advertisements, balance and various other issues during the previous elections. However, the monitoring system was not effective. Monitors did not possess effective tools to make the corresponding institutions listen to them. We think, a group of independent people shall be established to carry out effective monitoring [of the elections],” said Tugushi.
He added that monopolization of the advertising market is another serious problem and certain regulations shall be worked out to control it.