უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის ღია წერილი სტამბულის აეროპორტში ადამიანის უფლებათა იურისტის, ინტიგამ ალიევის დაპატიმრების შესახებ
შეშფოთებულები ვართ თურქეთის პოლიციის მიერ აზერბაიჯანელი უფლებდამცველის, ინტიგამ ალიევის დაპატიმრებით.
ინტიგამ ალიევი იურიდიული განათლების საზოგადოების ხელმძღვანელი და უფლებამდცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის წევრია. ის 6 დეკემბერს თურქეთის პოლიციამ დაახლოებით საღამოს 8:30 წთ-ზე დააკავა სტამბულის აეროპორტში, რასაც თან ახლდა ღირსების შემლახავი მოპყრობა. ალიევი ვილნიუსიდან ბრუნდებოდა სახლში, სადაც მან ეუთოს პარალალელურ კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა. დაკავების დღეს იგი სტამბულის აეროპორტში ტრანზიტით იმყოფებოდა, საიდანაც ბაქოში, შინ უნდა გაფრენილიყო.
თურქეთი საიმიგრაციო სამსახურის თანამშრომელთან კამათის შემდეგ, ალიევს ხელბორკილები დაადეს და დააკავეს ისე, რომ არ უცნობებიათ მისთვის, რაში ადანაშაულებდნენ. ალიევი დახმარებისათვის დაუკავშირდა ადამიანის უფლებათა სახლის ქსელს. თურქეთში ჰელსინკის მოქალაქეთა ასამბლეის წარმომადგენელი, ოზლემ დალკირანი დაუყოვნებლივ გამოეხმაურა მის მოწოდებას და აეროპორტში ალიევის დასახმარებლად გაგზავნა იურისტი ჰალილ კოქაბასი. სტამბულის ადვოკატთა ასოციაცია თავიდანვე აქტიურად ჩაერთო ამ საქმეში და კვლავ აგრძელებს მასზე მუშაობას.
მოგვიანებით ალიევს აცნობეს, რომ მისი დაკავების მიზეზი აეროპორტში პასპორტის კონტროლის გავლისას ოფიცერის შეურაცხყოფა იყო და რომ მას საპატიმროში ყოფნა ერთი დღე-ღამის გატარება მოუწევდა, ვინაიდან სასამართლო მეორე დღეს, 7 დეკემბერს იყო დანიშნული.
7 დეკემბერს საპატიმროში ალიევს მიაყენეს ფიზიკური შეურაცხყოფა, რა დროსაც მიიღო სხეულის დაზიანებები. მას დაემუქრნენ, ამის შესახებ არაფერი ეთქვა. პირველად მას ფიზიკური შეურაცხყოფა აეროპორტის საიმიგრაციო სამსახურის ოფიცერმა მიაყენა „საკონტროლო პუნქტზე“ დაახლოებით საღამოს 9 საათზე 7 დეკემბერს. მოგვიანებით, მას იმავე ადამიანმა პოლიციის განყოფილებაში სცემა პოლიციის ფორმაში მყოფი 7 ადამიანის წინ. ერთ-ერთმა სხვებს ურჩია: „ცემის დროს ეცადეთ სხეულზე კვალი არ დარჩეს“. არავის უცდია, მოძალადე შეეჩერებინა. ცემის შემდეგ ინტიგამ ალიევი ხელბორკილებით მიიყვანეს მოსაცდელ ოთახში, სადაც სხვა მგზავრებიც იმყოფებოდნენ და მხოლოდ ბაქოსკენ მიმავალ თვითმფრინავში ჩაჯდომამდე რამდენიმე წუთით ადრე მოხსნეს ხელბორკილები.
მიუხედავად ალიევის ადვოკატების ოფიციალური მოთხოვნისა, ხელისუფლებამ არ მიაწოდა მათ დოკუმენტები დაპატიმრებისა და დეპორტაციის შესახებ; არ გადასცეს აეროპორტის ვიდეო-კამერის ჩანაწერი, რითაც შესაძლებელი გახდებოდა იმ ადამიანების ამოცნობა, რომლებიც ფიზიკურად გაუსწორდნენ უფლებადამცველ იურისტს.
გაოცებულები ვართ იმით, რომ აზერბაიჯანის სამართალდამცველმა ორგანოებმა უარი განაცხადეს სასამართლო ექსპერტიზა ჩაეტარებინათ ალიევის საქმეზე.
ალიევი 2011 წლის 7 დეკემბერს დეპორტაციით გამოუშვეს თურქეთიდან. ბაქოში ის მეორე დილას, 8 დეკემბერს ჩავიდა. მას აცნობეს, რომ სისხლის სამართლის საქმე იყო აღძრული მის წინააღმდეგ პოლიციელის შეურაცხყოფისათვის. თუმცა, ამ საკითხთან დაკავშირებით არ მიუღია რამე წერილობითი ინფორმაცია.
უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელი მოუწოდებს:
თურქეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს - ჩაატაროს დამოუკიდებელი გამოძიება პოლიციისა და უშიშროების თანამშრომლების მიერ ჩადენილ ძალადობის ფაქტზე;

Open Letter of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders on the detention of the human rights lawyer Intigam Aliyev at Istanbul Airport
We are concerned by the fact that Turkish police detained Intigam Aliyev, Azerbaijani human rights defender, head of Legal Education Society and the member of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders. He was detained by the Turkish police on 6 December 2011, at     approximately 20:30, at Istanbul Airport under circumstances degrading the human dignity. I. Aliyev was on his way back from Vilnius (Lithuania) where he participated at a Parallel Conference of the Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE). On the day of his detention, he was transiting through Istanbul to reach Baku as his final destination.
After an altercation with a Turkish immigration officer, I. Aliyev was first handcuffed and detained without being informed about the charges held against him. I. Aliyev called HRHF for an immediate assistance. Ozlem Dalkiran from the Helsinki Citizens' Assembly in Istanbul responded immediately to HRHF’s alert and sent the lawyer Halil Kocabas to assist I. Aliyev at the airport. Istanbul Bar Association was and remains actively involved in the case.
Subsequently, I. Aliyev was informed that he was detained for allegedly insulting an officer at    the passport control counter at the airport and that he would be kept in prison overnight while awaiting for his court hearing set the following day, on 7 December.
On 7 December, whilst held in custody, I. Aliyev was allegedly beaten and injured, and repeatedly threatened not to speak out. First he was beaten by the airport immigration officer at a “control point” at the airport on 7 December at about 21h. Later, he was beaten by the same person, in a police cabinet, in front of 7 men in police uniforms. One of them told the others: “While beating, try not to leave any traces of strike on his body.” Nobody tried to hinder them from such actions. After he was beaten, Integam Aliyev was brought cuffed to the waiting hall in front of other passengers and was only uncuffed some minutes before the boarding to Baku.
Despite of official appeal of the lawyers of Integam Aliyev, the authorities have not provide documents on the arrest and deportation, did not give the record of video materials from the airport which could identify the persons involved in the beating of the human rights lawyer.
We are surprised that Azerbaijani law-enforcement agencies refused to conduct the forensic examination of Mr. Aliyev.
I. Aliyev was deported on 7 December 2011, and arrived to Baku early in the morning of 8 December 2011. He was told that a criminal case has been raised against him for insulting a police officer but did not receive any written information on that matter.
The South Caucasus Network of Human Rights Defenders ask:
The Turkish Ministry of Interior to undertake an independent investigation into the case of violence by police and security agents of the state;