„ნდობის ჯგუფი“ ნდობას კარგავს
საქართველოს პარლამენტში შექმნილმა „ნდობის ჯგუფმა“ - ძალოვანი უწყებების საპარლამენტო მაკონტროლებელმა ორგანომ -  წლის ბოლოს, როგორც იქნა, მოახერხა სამხედრო უწყების ხელმძღვანელობის ანგარიშის მოსმენა.
დახურულ კარს მიღმა მიმდინარე შეხვედრის შინაარსი რადიო თავისუფლებას გააცნო „ჯგუფის“ ერთადერთმა ოპოზიციონერმა წევრმა, საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერმა გიორგი თარგამაძემ, რომელიც აღიარებს, რომ „საქართველოს პარლამენტის „ნდობის ჯგუფს“, არსებული სახით, არ შესწევს უნარი ჯეროვანი მონაწილეობა მიიღოს ქვეყნის უსაფრთხოების პოლიტიკის ფორმირებასა და კონტროლში“.
ენდე, თანაც არ შეამოწმო
საქართველოს თავდაცვის მინისტრთან შეხვედრის იდეა პარლამენტის „ნდობის ჯგუფში“ მას შემდეგ გაჩნდა, რაც ნოემბრის ბოლოს ფინანსთა სამინისტრომ 45 მილიონი ლარით გაზარდა სამხედრო უწყების დაფინანსება. ამგვარი შეხვედრის მოთხოვნით პარლამენტის თავმჯდომარეს მიმართა ფრაქცია „ქრისტიან-დემოკრატებმა“, რომელმაც 26 ნოემბრის სხდომაზე ქვეყნის ფინანსთა მინისტრისაგან ვერ მიიღო პასუხი შეკითხვაზე, თუ რით არის განპირობებული სამხედრო ხარჯების გაზრდა.
23 დეკემბერს პარლამენტის თავდაცვისა და ეროვნული უშიშროების კომიტეტში შეკრებილმა „ნდობის ჯგუფის“ წევრებმა და პირადად გიორგი თარგამაძემ მინისტრ ბაჩო ახალაიას დაუსვეს ის შეკითხვები, რომლებიც მათ მნიშვნელოვნად მიაჩნდათ, სტუმრისგან კი მიიღეს ისეთი პასუხი, რომლის შემდგომ დაზუსტებას უკვე აზრი ეკარგება მისი უდიდებულესობა „სახელმწიფო საიდუმლოების“ გამო: „ზოგადად ინფორმაცია, რომელიც ამ შემთხვევაში მე შემიძლია ღიად და საჯაროდ ვთქვა, ამ თანხების აბსოლუტური უმრავლესობა და მთლიანად, შეიძლება ითქვას, წარიმართება და წარმართულია უკვე შეიარაღებისა და აღჭურვილობის შესაძენად.“
როგორც ზემოთ ითქვა, ის, თუ რომელი ქვეყნებიდან და რა სახის შეიარაღება და ტექნიკა შეიძინა საქართველოს თავდაცვის სამინისტრომ, სახელმწიფო საიდუმლოს წარმოადგენს. საქართველოში სამხედრო შესყიდვების კანონიერებას კი შეიძლება იმ შემთხვევაში აეხადოს ფარდა, თუკი მინისტრი,  ყოფილ თავდაცვის მინისტრ ირაკლი ოქრუაშვილის მსგავსად,  ოპოზიციაში გადასვლას გადაწყვეტს. მაგრამ იბადება სრულიად ლეგიტიმური შეკითხვა, ჰყავს თუ არა საქართველოს არმიას სათანადო სპეციალისტები, რომლებსაც შეუძლიათ სამხედრო ტექნიკის ექსპლუატაცია?
ქართულ ბეჭდურ მედიას და სოციალურ ქსელებს თუ დავუჯერებთ, 2011 წლის განმავლობაში სამხედრო უწყებიდან გრძელდებოდა გამოცდილი და პროფესიონალი ოფიცრების დათხოვნის პროცესი, რასაც საქართველოს პარლამენტის „ნდობის ჯგუფის“ ერთადერთი ოპოზიციონერი წევრი, გიორგი თარგამაძეც ადასტურებს: „თავდაცვის სამინისტროს ხელმძღვანელობის პასუხები მდგომარეობს იმაში, რომ მათ ან არ აკმაყოფილებდათ კვალიფიკაცია ამ ადამიანების, ან აქვთ გარკვეული შეკითხვები მათ სამუშაო წარსულთან. თუმცა, ზოგიერთ შემთხვევაში, ეს სრულიად არასერიოზულ სახეს იძენს, რადგან მე მახსოვს, რომ ძველი ხელმძღვანელობის დროს თუკი „ცუდ გადმონაშთად“ და „წარსულად“ ითვლებოდა ის, რომ ოფიცერთა გარკვეულ ნაწილს განათლება მიღებული ჰქონდა რუსულ სამხედრო სასწავლებლებში ანდა პოსტსაბჭოური სივრცის რომელიმე სამხედრო სასწავლებლებში, ბოლო ხანებში გათავისუფლებული ადამიანების უმრავლესობას, პირიქით, დასავლეთის სამხედრო სასწავლებლებში ჰქონდა მიღებული“.
ხუთკაციანი საპარლამენტო „ნდობის ჯგუფის“ და თავდაცვის სამინისტროს ხელმძღვანელების 23 დეკემბრის შეხვედრის დღის წესრიგი მოიცავდა აგრეთვე ქართული პოლიტიკის ისეთ კანონიკურ საკითხებს, როგორიც არის ნატოს მაისის ჩიკაგოს სამიტი და მასზე სასურველი მეპის (ანუ ალიანსში გაწევრიანების სამოქმედო გეგმის) მიღების პერსპექტივა და ავღანეთის უსაფრთხოების მხარდამჭერ ოპერაციაში გაღებული ქართული კონტრიბუციის მნიშვნელობა საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოებისათვის. სხვათა შორის, გასულ კვირას, 23 დეკემბერს, საქართველოს პარლამენტმა დაამტკიცა საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფცია, რომელშიც საქართველოს მთავარ საფრთხეებსა და გამოწვევებს შორის დასახელებულია „რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ახალი სამხედრო აგრესიის რისკი“ და „ოკუპირებული ტერიტორიებიდან რუსეთის მიერ ორგანიზებული ტერორისტული აქტები“.
პარლამენტის ხუთკაციანმა „ნდობის ჯგუფმა“ 2011 წელს თავდაცვის მინისტრთან დახურული სხდომა სულ ორჯერ გამართა. რა იქნება მომავალში და რამდენად ინტენსიური იქნება ასეთი შეხვედრები, ძნელი სათქმელია. გიორგი თარგამაძე არ უარყოფს, რომ „ნდობის ჯგუფი“, ისევე როგორც მთელი პარლამენტი, ერთპარტიული მმართველობის პირობებში ვერ ახორციელებს აღმასრულებელი ხელისუფლების კონტროლს და სულ უფრო კარგავს საზოგადოების ნდობას.

“Group of Trustees” Losing Confidence
A Group of Trustees is a body created with the Parliament of Georgia to control the law enforcement institutions. At the end of the year, the Group finally managed to hear the report of the Defense Ministry.
The only oppositionist member of the Group of Trustees, leader of the parliamentary minority Giorgi Targmadze informed the Radio “Liberty” about the content of the close meeting. The MP confessed that the Parliament’s Group of Trustee fails to participate in the formation of the security policy and its control.
Trust Him and Do Not Check
The Parliament’s Group of Trustees decided to meet the Minister of Defense of Georgia after the Ministry of Finances increased the budget of the Ministry with 45 million GEL in November, 2011. The Parliament’s Fraction “Christian-Democrats” petitioned to the chairman of the Parliament to invite the minister to the Parliament after the former could not receive answer from the Minister of Finances to their question what was reason of increased military budget.
On December 23, the members of the Group of Trustees and MP Giorgi Targamadze personally asked important-for-them questions to the Minister Bacho Akhalaia in the Parliamentary Committee of Defense and National Security. The guest answered their questions though it cannot be verified because of State Secret status. “Generally, the information which I can share with you is that the absolute majority of the accumulated funds will be spent on the procurement of new armament and equipment.”
As mentioned above, the information about the importing country and sort of armament and equipment purchased by the Georgian Defense Ministry is state secret. The legality of the military procurements can be discussed only after the current minister, like the former minister Irakli Okruashvili, decides to join opposition parties. However, we have a completely legitimate question – does the Georgian army have competent specialists who can operate the new military equipment?
If believe Georgian printed media and social networks, in 2011 experienced and professional officers were sacked from the defense ministry throughout 2011; MP Giorgi Targamadze also confirmed the information: “the administration of the Defense Ministry responded that qualifications of the sacked officers did not meet the requirements of the Ministry or they had some questions regarding their past activities. However, in some cases the process acquired very unserious character because I remember the previous administration declared only those officers to be “negative survivals” and “negative past” who had received military education in Russia or in any post-soviet republics. In parallel to it, majority of recently sacked officers had received high military education in the western countries.”
The agenda of the December 23 meeting between the Parliament’s Group of Trustees and administration of the Defense Ministry listed the important issues of the Georgia politics like NATO’s Chicago Summit and Georgia’s perspective of obtaining MAP (NATO’s Membership Action Plan) on the Summit and significance of the Georgian contribution into security operations in Afghanistan. By the way, last week, on December 23, the Parliament of Georgia adopted the Conception of Georgia’s National Security which mentions a risk of new military aggression from the Russian Federation as well as terrorist acts organized by Russia on the occupied territories among other threats and challenges of Georgia.
In 2011, the five-member Group of Trustees held two meetings with the Defense Minister. It is difficult to say what will happen in future and how intensively similar meetings will be held. Giorgi Targamadze does not deny the fact that the Group of Trustees, as well as the entire parliament, cannot control the executive authority due to single-party governance and loses the public confidence.