უცხო ქვეყნის მოქალაქისთვის საქართველოს მოქალაქეობის მისანიჭებლად დასკვნის მომზადება დროში შეზღუდული აღარ იქნება
უცხო ქვეყნის მოქალაქისთვის საქართველოს მოქალაქეობის მისანიჭებლად სპეციალური დასკვნის მომზადება დროში შეზღუდული აღარ იქნება . ამასთან დაკავშირებით ცვლილება „უცხო ქვეყნის მოქალაქისათვის საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების წესის შესახებ“ საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულებაში შევიდა.
აქამდე, სამოქალაქო რეესტრის სააგენტო ვალდებული იყო, მთელი რიგი წესების დაცვით, უცხო ქვეყნის მოქალაქისთვის საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების მიზანშეწონილობისა და საქართველოს კონსტიტუციის მე-12 მუხლის მე-2 პუნქტით გათვალისწინებული პირობების არსებობის საკითხის გადაწყვეტიდან დასკვნა პრეზიდენტისთვის წარსადგენად ერთ კვირაში მოემზადებინა.
ბრძანებულებაში ცვლილებების მიხედვით კი, სააგენტო ვალდებული აღარ იქნება, დასკვნა კონკრეტულად ერთ კვირაში წარადგინოს. რაც შეეხება სააგენტოს მიერ დასკვნის მომზადებისას გასათვალისწინებელ გარემოებებს, ისინი უცლველი რჩება.
კერძოდ, უცხო ქვეყნის მოქალაქის მიმართ საქართველოს კონსტიტუციის მე-12 მუხლის მე-2 პუნქტით გათვალისწინებული პირობების არსებობას ადგენს და გადაწყვეტილებას იღებს სააგენტოს მოქალაქეობის საკითხთა კომისია. საქართველოს კონსტიტუციით გათვალისწინებული პირობების არსებობას კომისიის წევრები ადგენენ საამისოდ მნიშვნელოვანი გარემოებების გათვალისწინებით, შინაგანი რწმენის საფუძველზე. ამასთან, კომისია უფლებამოსილია ცალკეული საქმეების თავისებურებების გათვალისწინებით, იმსჯელოს სახელმწიფო და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების თვალსაზრისით უცხო ქვეყნის მოქალაქისთვის საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების მიზანშეწონილობის საკითხზე, რა დროსაც იუსტიციის მინისტრისა და საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის ერთობლივი ბრძანებით დადგენილი წესებით იხელმძღვანელებენ.
რაც შეეხება კონსტიტუციის მე-12 მუხლის მე-2 პუნქტს, ამ პუნქტით დგინდება, რომ საქართველოს მოქალაქე იმავდროულად არ შეიძლება იყოს სხვა სახელმწიფოს მოქალაქე, გარდა დადგენილი გამონაკლისი შემთხვევისა. გამონაკლისი შემთხვევით კი, საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საქართველოს მოქალაქეობა შეიძლება მიენიჭოს უცხო ქვეყნის მოქალაქეს, რომელსაც საქართველოს წინაშე აქვს განსაკუთრებული დამსახურება ან მისთვის საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭება გამომდინარეობს სახელმწიფო ინტერესებიდან.

Issuing Inference on Issue of Granting Georgian Citizenship to Citizen of Foreign Country Is no longer Limited in Time
Issuing special inference on the issue of granting Georgian citizenship will no longer have any time limit. The change was made to the decree of President on Issuing Citizenship of Georgia to the Citizen of Foreign Country.
Up until today, the Civil Registry was obliged to prepare inference regarding the advisability of granting Georgian citizenship to foreign citizen and the issue of complaint to provisions established by paragraph II of article 12 of Constitution to present to the President.
However, according to the changes made in the decree, the agency will no longer be obliged to present the inference concretely in a week. As for the circumstances to be envisaged by the agency during the preparation of the inference, these stay the same.
Particularly, Commission for Issues of Citizens determines whether the conditions established by paragraph II of article 12 of the Constitution are met and makes the relevant decisions. The members of Commission determine whether these conditions are met based on their inner faith. Besides, the Commission is authorized to discuss the issue of state and public security while deciding issuance of Georgian citizenship to a foreign citizen. They will be guided by the rules established by the Ministry of Internal Affairs and Ministry of Justice in this matter.
As for the paragraph 2 of the article 12 of the Constitution, this paragraph establishes that a Georgian citizen cannot be a citizen of another state at the same time except for the exceptions established by law. As for the exceptions, Georgian citizenship can be granted to the foreign citizen who has a special merit before the state of Georgia or granting citizenship belongs to the state interest.