განათლების სამინისტრომ მოსწავლის სტატუსის შეჩერების წესი განსაზღვრა
„ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში მოსწავლის ჩარიცხვისა და მოსწავლის სტატუსის შეჩერების წესის დამტკიცების შესახებ“ განათლების მინისტრის ბრძანების თანახმად, სკოლა უფლებამოსილია, დაწყებით და საბაზო საფეხურის მოსწავლეს შეუჩეროს მოსწავლის სტატუსი იმ შემთხვევაში, თუ მოსწავლის მშობლის ან კანონიერი წარმომადგენლის სკოლის მიერ გაფრთხილების მიუხედავად, მოსწავლე 6 თვის განმავლობაში არ ცხადდება სკოლაში, არ იღებს შეფასებას და არც დარეგისტრირებულა ექსტერნად.
ასევე, მოსწავლეს სტატუსი შეუჩერდება: თუ სკოლაში ჩარიცხული 5 წლის ასაკის მოსწავლე ვერ ძლევს ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებულ პირველი კლასის საგანმანათლებლო პროგრამას და მოსწავლის მშობელი წერილობით ითხოვს მოსწავლის სტატუსის შეჩერებას; უცხო ქვეყნის მოქალაქე ან მოქალაქეობის არმქონე პირი (გარდა საქართველოში მუდმივად მცხოვრები მოქალაქეობის არმქონე პირისა) სტანდარტული ვაუჩერის შესაბამის თანხას არ შეიტანს საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობების შესაბამის სახაზინო ანგარიშზე; მოსწავლე ოჯახთან ერთად მიემგზავრება საზღვარგარეთ და მოსწავლის მშობელი ან კანონიერი წარმომადგენელი წერილობით მიმართავს სკოლას; დაუდგენელია მოსწავლის ადგილსამყოფელი; მოსწავლე არაერთგზის, უხეშად არღვევს სკოლის შინაგანაწესს; ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში 12 წლის სწავლის შემდეგ მოსწავლემ ვერ დაძლია ეროვნული სასწავლო გეგმით დადგენილი მიღწევის დონე, არ აქვს კანონმდებლობით დადგენილი წესით მოპოვებული დაფინანსება და სტანდარტული ვაუჩერის შესაბამის თანხას არ შეიტანს საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობების შესაბამის სახაზინო ანგარიშზე.
ამავე წესით განსაზღვრულია მოსწავლის სტატუსის აღდგენის მექანიზმიც. კერძოდ, სტატუსის აღსადგენად მოსწავლის მშობელმა ან კანონიერმა წარმომადგენელმა უნდა მიმართოს იმ სკოლას, რომელმაც შეუჩერა სტატუსი ან მის უფლებამონაცვლეს. ამავე წესის მიხედვით, მოსწავლე, რომელსაც აღუდგება მოსწავლის სტატუსი, უფლებამოსილი იქნება სწავლა გააგრძელოს შესაბამის კლასში, თუ მას დაძლეული აქვს წინმსწრები კლასის საგანმანათლებლო პროგრამა ან ისარგებლოს მობილობით.
ამასთან, მოსწავლის სტატუსის შეჩერების შემთხვევაში, მოსწავლის მშობლის ან კანონიერი წარმომადგენლის წერილობითი მიმართვის საუძველზე, მოსწავლის მშობელს ან კანონიერ წარმომადგენელს გადაეცემა მოსწავლის დაბადების მოწმობა მოსწავლის სტატუსის შეჩერების პერიოდით.
„ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში მოსწავლის ჩარიცხვისა და მოსწავლის სტატუსის შეჩერების წესის დამტკიცების შესახებ“ ბრძანება „საკანონმდებლო მაცნეში“ უკვე გამოქვეყნებულია და ძალაშია.

In accordance to the decree of the Minister of Education on “Approval of Rules to Enroll a Pupil in a School of General Education and to Suspend Pupil’s Status,” a public school has authority to suspend a pupil’s status for the pupil of primary and basic level of education if the pupil does not attend lessons during 6 months, does not receive marks and is not registered as an extern pupil regardless the fact his/her parents or lawful representative of the pupil is warned about it.
A pupil will have his/her status suspended if five-year-old child went to school and could not master the schooling program worked out by the National Educational Program and a parent petitions to corresponding institution to suspend his/her child’s status; if a citizen of a foreign country or a person without citizenship (except the person without citizenship permanently living in Georgia) does not pay standard voucher tax to the corresponding fiscal account of the Georgian State Budget; if a pupil together with his/her family goes abroad and parent or lawful representative of the pupil petitions to the school administration; if the whereabouts of a pupil are not known; if a pupil breaches the school order several times; if a pupil could not achieve the estimated education level during the 12 years in school, if she/he has not obtained funding estimated by the law and cannot pay voucher price to the Georgian State Budget.
The same rule envisages mechanisms to restore the pupil’s status. Namely, a parent or lawful representative of a pupil shall petition to the school administration which suspended his/her status. According to the same rule, a pupil, who will have his/her status restored, will be able to continue studies in the same form if he/has already mastered the education program of the previous school year.
Additionally, if a pupil’s status is suspended, based on the written notification of a parent or his/her lawful representative, parent or his/her lawful representative will receive birth certificate of the pupil until the status is restored.