ვინ თხრიდა ჯაბა იოსელიანის საფლავს - აღიარება ბერლინიდან
ინტერნეტში გავრცელდა ვიდეომასალა, სადაც ასახულია ჯაბა იოსელიანის საფლავზე ჩადენილი ვანდალური აქტის ორგანიზატორისა და შემსრულებლის აღიარება.
საქართველოს მოქალაქე, ამჟამად ბერლინში მცხოვრები მიხეილ ჯაფარიძე  მომხდარის მოტივსა და მიზეზებზე საუბრობს.
ჯაფარიძის თქმით, მისი მიზანი საზოგადოების გამოღვიძება იყო და არა იოსელიანის საფლავიდან ამოთხრა. ის მზად არის, სამართალდამცავ ორგანოებს ჩვენება მისცეს და კანონის შესაბამისად პასუხიც აგოს.
დიდუბის პანთეონში ჯაბა იოსელიანის ცხედრის ამოთხრა 2012 წლის 6 იანვარს სცადეს. მაშინ უცნობმა პირმა ჯაბა იოსელიანის საფლავის ქვაზე ე.წ. თბილისის ომის ამსახველი ფოტოები და ნიჩაბი დატოვა.
6 იანვარს დღისით პანთეონი დაკეტილი იყო. თუმცა, მომხდარი ფაქტი „პალიტრა ტვ“- ს პანთეონის დირექტორმა,  ბადრი ქუთათელაძემ დაუდასტურა.
მისი განცხადებით, აღნიშნულის შესახებ უკვე შეატყობინა საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებს და ამ წუთებში მათ მოსვლას ელოდება. მანამდე დირექტორი საფლავის ტერიტორიაზე  ჟურნალისტებს არ უშვებს.
მისი განმარტებით, „ჯაბა იოსელიანის საფლავთან მიწა მოჩიჩქნილი იყო და ზემოდან უცნაური ფოტოები ეწყო“.
როგორც „პალიტრა ტვ“-ს კორესპონდენტი იუწყება, დიდუბის საზოგადო მოღვაწეთა პანთეონთან იმყოფებიან ჯაბა იოსელიანის ახლობლებიც.
ერთ-ერთი მათგანი შეეცადა ჟურნალისტებისთვის მუშაობაში ხელის შეშლას და დიდუბის საზოგადო მოღვაწეთა პანთეონი ჩაკეტა, რაც დირექტორმა გააპროტესტა. მათ შორის სიტყვიერი შელაპარკებაც მოხდა. ჯაბა იოსელიანის ახლობელი პანთეონის დირექტორს ჟურნალისტებთან საუბარს უკრძალავდა.

Who Was Digging Jaba Ioseliani’s Grave – Confession from Berlin
Video confession of the organizer and implementer of vandal act was spread in the internet; the person confessed he dug Jaba Ioseliani’s grave.
Citizen of Georgia, currently living in Berlin Mikheil Japaridze is speaking about his motives and reasons.
According to him, he aimed to wake the society up and not to remove Jaba Ioseliani’s corps from the grave. He is ready to make testimony with the police and be punished under the law.
Strangers tried to remove Jaba Ioseliani’s corps from the grave in Didube Pantheon on January 6, 2012. The stranger left photos of the so-called Tbilisi Civil War and a spade on the grave.
On January 6 the pantheon was closed. But the incident was confirmed by Badri Kutateladze, the director of the Pantheon told the Palitra.tv.
He said he had already reported to the patrol police officers and was waiting for them. Meanwhile the director did not allow journalists into the area.
The director clarified that “ground was dug near Jaba Ioseliani’s grave and strange photos were spread on it.”
On that day, palitra.tv’s journalist was reporting that relatives of Jaba Ioseliani were at the cemetery.
One of them tried to interfere in the journalists’ professional activities and locked the pantheon. But the director protested his behavior. They even had an argument. Jaba Ioseliani’s relative prohibited the director to speak with journalists.