ქართული მხარე და ისრაელის იარაღის მწარმოებელიკომპანია „ელბითი“ მორიგდნენ
ებრაულ კომპანია „ელბით მარახოდსა“ და ქართულ მხარეს შორის მორიგება შედგა, - ამის შესახებ საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე, ნინო კალანდაძემ, დღეს, ბრიფინგზე განაცხადა. კალანდაძის თქმით, საუბარი იყო რამდენიმე ხელშეკრულებაზე, რომელიც მხარეებს შორის იყო გაფორმებული.
„ეს არის კერძო ბიზნესხასიათის მატარებელი ხელშეკრულებები, შეთანხმება შედგა, რომლითაც ორივე მხარე კმაყოფილია, რაც ნიშნავს იმას, რომ ორივე მხარე დათმობაზე წავიდა“, - აცხადებს ნინო კალანდაძე.
რაც შეეხება ციფრებს, საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე, ციფრებს ვერ აკონკრეტებს. კალანდაძის განცხადებით, ციფრებზე საუბარი ვერ იქნება, ვიდრე არ გამოიკვეთება რომელი ხელშეკრულება დაკმაყოფილდება და რომელი არა.
„მე ვერ დავაკონკრეტებ ციფრებს, რადგან ძალიან ბევრი ხელშეკრულება იყო დადებული, რომელთა ნაწილის დაკმაყოფილება მოხდება, ნაწილის გათვალისწინება არ მოხდება, რადგან ქართული მხარის პოზიცია იყო მეტად მართებული, შესაბამისად არასწორი იქნება რაიმე ციფრებზე საუბარი“, - განაცხადა ნინო კალანდაძემ.
2011 წლის აპრილში ისრაელის იარაღის მწარმოებელმა კომპანიამ „ელბითი“ გაავრცელა ინფორმაცია, რომლის მიხედვითაც, ქართულმა მხარემ 2007 წელს გაფორმებული კონტრაქტით გათვალისწინებული თანხები არ გადაიხადა. „ელბითი“ საქართველოსგან 100 მილიონ დოლარს ითხოვდა და სარჩელის შეტანას საარბიტრაჟო სასამართლოში გეგმავდა.
2011 წლის 29 დეკემბერს „ელბითმა“ თავის ოფიციალურ საიტზე გაავრცელა ცნობა, რომლის მიხედვითაც, კომპანიასა და ქართულ მხარეს შორის მორიგება შედგა და კომპანია 35 მილიონ დოლარს მიიღებს და ასევე, თბილისი შეიარაღების ნაწილს დააბრუნებს.

An agreement has been achieved between the Georgian side and the Jewish company ‘’Elbit Marakhod", Deputy Foreign Minister Nino Kalandadze said at a news briefing today.
According to Kalandadze, several agreements were signed between the parties.
"These are private business agreements. Both sides are satisfied, which means both sides made concessions," said the Deputy FM.
As for the figures, the Deputy Foreign Minister did not specify numbers. Kalandadze said that the figures cannot be revealed yet.
“I cannot say the figures. Many agreements have been made. Some of them were satisfied, some – not. The position of Georgian side was correct and it would be wrong to start talking about figures,” – Nino Kalandadze stated.
In April 2011 the Israeli arms manufacturer "Elbit" reported that the Georgian side had not paid money under the contract signed in 2007. "Elbit" was demanding $ 100 million and was planning to sue in Arbitration Court. On December 29, 2011 "Elbit" published information on its official site, according to which a deal was made between the company and the Georgian side. As per the agreement, the company will receive 35 million dollars and some weapons back from Tbilisi.