ზეწოლა პოლიტიკური ნიშნით
დედოფლისწყაროს პროკურატურაში 17 წლის ბექა ცეცხლაძე დაკითხეს. პოლიცია მას ცივი იარაღის ტარებაში ადანაშაულებს. არასრულწლოვანის დედის დალი ცეცხლაძის თქმით, მის ოჯახს პრობლემები მას შემდეგ ექმნება, რაც სოფელ სამთაწყაროში სართვლოდ ჩასულ კახა კუკავას შეხვდნენ.
პარტია „თავისუფალი საქართველოს“ ლიდერი კახა კუკავა საზღვრისპირა სოფელში, სადაც ინგილოები და აჭარიდან ჩასახლებული ეკომიგრანტები ცხოვრობენ, გასული წლის სექტემბერში იმყოფებოდა. ის რთველის მიმდინარეობით უკმაყოფილო გლეხებს შეხვდა. კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა გამოარკვია, რომ კუკავას ვიზიტის შემდეგ სოფელ სამთაწყაროში მცხოვრებ რამდენიმე ოჯახს, რომელთა წევრებიც შეხვედრაში მონაწილეობდნენ, სოციალური მომსახურების სააგენტომ საარსებო შემწეობა შეუწყვიტა, მათ შორის გურამ და დალი ცეცხლაძეების ხუთშვილიან ოჯახსაც.
„სანამ დახმარებას შემიწყვეტდნენ, სოფლის გამგებელი პაატა ნადირაშვილი შემხვდა ქუჩაში და მკითხა, კუკავასთან რა გინდოდაო? მე ვუთხარი, თამილა ჩემი ბავშვის ნათლიაა, თავისი ხელმძღვანელები მოიყვანა და მიმიწვია მეთქი. ხოდა, კუკავა დაგეხმაროსო. სამი კვირის შემდეგ დახმარება შემიწყვიტეს, ახლიდან გადამამოწმეს და მაღალი სარეიტინგო ქულა მომცეს. არადა, ოჯახში 8 ადამიანი ვართ. მე, ჩემი მეუღლე, დედაჩემი, რომელიც პენსიონერია და ხუთი ბავშვი. 20 წლის დათო, 17 წლის ბექა, რომელიც დაკითხეს, 12 წლის მანანა, 10 წლის გიორგი და 6 წლის ანა. არაფერი არ გვაქვს, სახლიც კი ჩემი დის არის. არც მიწა გვაქვს, არც საქონელი გვყავს. მთელი ოჯახი დედაჩემის პენსიაზე ვართ.
- ბექა რატომ დაკითხეს?
- სოფლის გამგებელი პაატა ნადირაშვილი, დახმარება რომ შემიწყვიტეს, იმის შემდეგაც შემხვდა და მითხრა, ჯერ სადა ხარ, უარესიც მოგივაო. ჩვენი სოფლელი ბიჭი დაუჭერია პოლიციას, დანა ჰქონდაო თან. იმას დაუწერია თუ დააწერინეს, დანა ბექამ მომცაო. გუშინ, საღამოს სახლში პოლიციის რწმუნებული დაგვადგა და გვითხრა, პოლიციაში ხართ დაბარებულებიო. მერე კიდევ მოვიდა და გვითხრა, პოლიციაში აღარ, პროკურატურაშიო.
- თქვენს შვილს რას ედავებიან?
- რამდენიმე საათია ჰყავდათ დაკითხვაზე. მოვითხოვეთ, რომ ადვოკატის გარეშე არ დაეკითხათ. გვითხრეს, მოიყვანეთ მაშინ ადვოკატიო. მე ადვოკატის დასაქირავებლად ფული არ მაქვს. ამიტომ, მამის თანდასწრებით ჰკითხავენ. იმ ბიჭს დაუწერია, დანა რომელიც პოლიციამ ჩამომამრთვა, ბექამ მომცაო. ბექამ თქვა, ბირჟაზე ვიპოვე, იმან მთხოვა და მივეციო. პროკურატურაში გვითხრეს, დანის ტარების უფლება არ ჰქონდა და კანონით ისჯება, შეიძლება რამდენიმე წლით პატიმრობა მივუსაჯოთო.
- ვინ გითხრათ, რომ დანის ტარებისთვის შესაძლო რამდენიმე წლით დააპატიმრონ?
- პროკურატურაში გვითხრეს“, - აღნიშნა დალი ცეცხლაძემ.
პროკურატურის ინფორმაციით, დანის ტარების ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე აღძრულია და გამოძიება მიმდინარეობს. სხვა კომენტარს პროკურატურაში არ აკეთებენ.
იურისტი ლია ხუროშვილი განმარტავს, რომ 21 წლამდე ასაკს მიუღწეველი პირის მიერ ცივი იარაღის ტარებას, როგორც დანაშაულს, სისხლის სამართლის კოდექსის 238-ე პრიმა მუხლი ითვალისწინებს. „აღნიშნული მუხლის პირველი ნაწილით, 21 წლის ასაკს მიუღწეველი ან ნასამართლობის მქონე ან ნარკოტიკების მოხმარებისთვის ადმინისტრაციულსახდელდადებული პირის მიერ ცივი იარაღის ტარება ისჯება ჯარიმით“, - განაცხადა ლია ხუროშვილმა.
სოფელ სამთაწყაროს ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებული პაატა ნადირაშვილი მის მიმართ გამოთქმულ ბრალდებებს უსაფუძვლოს უწოდებს.

Oppression on Political Grounds
Beka Tsetskhladze, 17, was interrogated at the Dedoplistskaro district prosecutor’s office. Police accuses him of illegal carriage of side-arms. The mother of the juvenile, Dali Tsetskhladze alleges her family started facing problems since they met Kakha Kukava, oppositionist leader, in Samtatskaro village.
Kakha Kukava, leader of the opposition political party “Free Georgia” visited the border village, mostly inhabited by Ingilo people and eco-migrants from Adjara, in September 2011. He met the peasants, discontent with the ongoing vintage. The Information Center of Kakheti found out that after Kukava’s visit, the district Social Service Agency stopped social allowances for several families in Samtatskaro, whom the opposition leader met. Among those families was a large family of Guram and Dali Tsetskhladzes.
“Before they seized our social allowance, the village governor Paata Nadirashvili met me in the street and inquired what we asked Kukava for? I told him Tamila is a god-sister of my children and she brought the leader of her party to my house. And the governor replied to me: “then, let Kukava assist you now.” Three weeks later they stopped our allowance; a social agent evaluated our family repeatedly and granted high points. While, there are eight members in our families - my wife, my retired mother, me and our five children. Dato is 20, Beka is 17 [he was interrogated], Manana is 12, Giorgi is 10 and Ana is 6. We do not have any properties; even the house we live in belongs to my sister. We have neither land nor cattle. The entire family lives on my mother’s pension.
-Why did they interrogate Beka?
-Village governor Paata Nadirashvili met me after the social allowance was stopped; he said I would expect more problems in future. Police detained our neighbor young man who had a knife. He wrote in his testimony, or was compelled to write, that Beka had given the knife to him. Last evening, the police inspector visited us at home and said we were summoned to the police station. Later he came again and said we had to go to the prosecutor’s office instead.
-What do they accuse your son of?
-They were questioning him during several hours. We asked them not to interrogate him without a lawyer. They said we could bring one but I do not have money to hire a lawyer. So, they questioned him in my presence. The neighbor boy had written that Beka had given the knife to him which the police officers found on him. Beka told the police officers he had found the knife in the street; then the boy asked him and he gave the knife to him. The officers at the Prosecutor’s Office told us the law prohibited him to carry a knife, so they might put my son in prison for several years.
-Who told you that a person is punished by several-year imprisonment for the carriage of a knife?
-They told us at the prosecutor’s office so,” Dali Tsetskhladze said.
According to the prosecutor’s office, a criminal case was launched on the carriage of a knife and they are investigating the fact. They refused to make other comments.
Lawyer Lia Khuroshvili clarified that carriage of a side-arm by a person under 21 is punished in accordance to the Article 238' of the Criminal Code of Georgia. “Article 238' Part I states that a person under 21 or a person with criminal record or person punished by administrative law for drug-addiction, is fined for the carriage of side-arms,” said Lia Khuroshvili.
Governor of Samtatskaro village Paata Nadirashvili claims the accusations against him are groundless.