პარლამენტთან „ცარიელი ქვაბების“ აქცია გაიმართა
26 იანვარს საქართველოს პარლამენტთან უმუშევართა კავშირმა „ცარიელი ქვაბების“ აქცია  გამართა.  ადამიანების ჯგუფი საკანონმდებლო ორგანოსთან მივიდა კონკრეტული მოთხოვნით  - პარლამენტმა მიიღოს კანონი უმუშევართა დაცვის შესახებ.
აქციის ორგანიზატორებმა პარლამენტის თავმჯდომარის სახელზე წერილიც დატოვეს და თქვეს, რომ ცარიელი ქვაბების თანხლებით ხმაურიანი პროტესტი გაგრძელდება მანამ, სანამ პარლამენტი მათი პრობლემებით არ დაინტერესდება. აქციის მიმდინარეობის დროს საკანონმდებლო ორგანოდან მათ არავინ გამოხმაურებია.
ცარიელი ქვაბების ეს ხმაური თითქმის არ აღწევს იქამდე, სადაც აქციის ორგანიზატორებისა და მონაწილეების ადრესატები - დავით ბაქრაძე და პავლე კუბლაშვილი სხედან. იმ დროს, როდესაც უმუშევართა კავშირი ამ აქციას მართავდა, არც პარლამენტის თავმჯდომარე და არც იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის ხელმძღვანელი პარლამენტის შენობაში არ იმყოფებოდა. მსგავსი აქცია პარლამენტთან შემოდგომაზეც გაიმართა. უმუშევართა კავშირი  6 ოქტომბრის შემდეგ ელის პასუხს პარლამენტის თავმჯდომარის მისამართით გაგზავნილ წერილზე, რომელშიც უმუშევართა პრობლემებზე იყო საუბარი.
თუმცა, როგორც ორგანიზაციის ხელმძღვანელი თამარ იოვაშვილი ამბობს, უშედეგოდ: „მსგავსი აქცია ჩვენ 17 ნოემბერსაც ჩავატარეთ და ჩავატარებთ მანამ, სანამ არ იქნება პასუხი. ჩვენ უმუშევართა დაცვის კანონპროექტი შევიმუშავეთ და გვსურს, რომ პარლამენტმა განიხილოს ის. ჩვენ ვიცით, რომ ჩვენი წერილი პავლე კუბლაშვილს დაეწერა განსახილველად. მას შემდეგ ვცდილობთ დაკავშირებას და აბსოლუტურად უშედეგოდ“.
აქციის მონაწილეები ცარიელი ქვაბებისა და რკინის კოვზებით სიმბოლურად იმ მდგომარეობას გამოხატავდნენ, რომელშიც, მათი თქმით, საქართველოს მოსახლეობის უმრავლესობაა ჩავარდნილი; სამსახურის დაკარგვის მიზეზი ყველას სხავდასხვა აქვს, მაგრამ ემთხვევა ამ სამსახურების დაკარგვის დრო - ვარდების რევოლუციის შემდგომ მოსული ხელისუფლების პირველი წლები: „უმუშევარი ვარ მას შემდეგ, რაც სააკაშვილის ხელისუფლება მოვიდა. სანიტარულ ინსპექციაში ვმუშაობდი. ეს სამსახური გააუქმეს - კორუფციული სამსახურიაო, მაშინ სააკაშვილმა თქვა...“ „ოპოზიციონერი ვარ და ამის გამო არსად მიღებენ სამსახურში. განსხვავებული აზრის მოსმენა არვის სურს, რომელ დემოკრატიაზეა ლაპარაკი...“
თამარ იოვაშვილი აცხადებს, რომ უმუშევართა კავშირს აქვს საკუთარი ხედვა, თუ როგორ შეიძლება დაიწყოს უმუშევრობის პრობლემის მოგვარება. შეხვედრას პარლამენტის თავმჯდომარესთანაც სწორედ ამ მიზნით ითხოვენ: „მას შემდეგ, რაც 2009 წელს შრომის ბირჟა დაიშალა, არსად აღარ მიმდინარეობს უმუშევართა აღრიცხვა, მის სანაცვლოდ არანაირი სამსახური არ შექმნილა. ანუ ეს პირველი ეტაპია, რაც უნდა გაკეთდეს. მეორე - აუცილებელია უმუშევართა შემწეობის დანიშვნა. პოსტსაბჭოთა სივრცის ქვეყნებში მარტო საქართველოში არ არსებობს მსგავსი შემწეობა. უმუშევართა რაოდენობა კი გაცილებით დიდია, ვიდრე ოფიციალური სტატისტიკით გამოცხადებული 16 თუ 14%“.
თავად პავლე კუბლაშვილის აზრით, უმუშევართა პრობლემის მოსაგვარებლად ცალკე კანონპროექტი საჭირო არ არის და უმუშევრობასთან ბრძოლაში ყველაზე ეფექტური იარაღი სახელმწიფოს მხრიდან ბიზნესის ხელშეწყობა, სამეწარმეო გარემოს გაუმჯობესება და ლიბერალური საგადასახადო პოლიტიკის ჩამოყალიბებაა.
რაც შეეხება უმუშევართა კავშირის წერილს და მოთხოვნას, კუბლაშვილი რადიო თავისუფლებასთან საუბარში ადასტურებს, რომ ის იცნობს წერილს, რომელშიც მხოლოდ კანონპროექტის შემუშავების შეთავაზებაზე იყო ლაპარაკი. უფრო კონკრეტული წინადადებების არსებობის შემთხვევაში, კუბლაშვილი მზადაა ნებისმიერ დაინტერესებულ ჯგუფს შეხვდეს. მისი თქმით, ეს არავისთვის პრობლემას არ წარმოადგენს.

Assembly with “Empty Saucepans” in front of the Parliament
On January 26, Union of Unemployed People held an Assembly of Empty Saucepans in front of the Parliament of Georgia. Group of people gathered near the legislative body to request the MPs to adopt a law on the protection of unemployed people’s rights.
The organizers of the assembly handed a petition to the Chair of the Parliament in the chancellery of the Parliament and said they will continue a noisy protest of empty saucepans until somebody pays attention to their problem in the Parliament. During the assembly, nobody responded to their protest from the legislative body.
The noise of empty saucepans hardly reached the addressees of the demonstrators’ petition – Davit Bakradze and MP Pavle Kublashvili. During the assembly of the Union of Unemployed, the chair of the parliament and head of legal committee of the parliament were not in the parliament building. Another demonstration with the same requests was held in front of the parliament in autumn, 2011. The Union of Unemployed People is waiting for the reply to their petition since October 6, 2011.
The head of the organization Tamar Yovashvili said their first petition remained without attention. “We held similar assembly on November 17 too and the process will continue until they respond to us. We drafted a law on the protection of unemployed people and we would like the parliament to discuss it. We know that Pavle Kublashvili was put in charge of our issue. Since then, we have been trying to get in touch with them but in vain.”
With empty saucepans and iron spoons, the demonstrators protested the general conditions of majority population of Georgia who are unemployed; all of them have different reasons for being sacked from job but the time and period of their dismissal almost coincide with each other – during the first years after the Rose Revolution. “I have been unemployed since Sakakashvili’s government came in office. I worked in the sanitary inspection. They abolished the inspection – Saakashvili alleged it was corruptive institution: “I am in the opposition of this government and nobody employs me due to my political views. Nobody wants to hear alternative opinion and how can we speak about democracy…”
Tamar Yovashvili said the Union of Unemployed People has its own vision how to resolve the problem. They request meeting with the Chairman of the Parliament for this purpose. “After the Labor Exchange was closed in 2009, unemployed people have not been registered anywhere. No alternative institution was established instead. It is the first issue that shall be attended. Georgia is the only post-soviet country, which does not have allowance for unemployed people; furthermore, the rate of unemployed people is higher than 16 or 14% of the official statistics.”
Pavle Kublashvili thinks drafting of separate law is not necessary for the resolution of problems of unemployed people and the most effective tool to fight against it, is promotion of business, improvement of industrial environment and establishment of liberal tax policy in the country.
As for the petition and request of the Union, Kublashvili confirmed in his interview with the Radio “Liberty” that he has seen the letter where the authors suggested them to start working on the draft-law. If anybody has more concrete proposals with regard to this problem, Kublashvili is ready to meet the concerned people. He said it not a problem for anybody at all.