იანვრიდან ფიქსირებული და მობილური სატელეფონო მომსახურების მიმღებ აბონენტებს ყოველთვიური სავალდებულო გადასახადის გადახდა მოუწევთ ერთიანი საგანგებო სამსახურის სატელეფონო ნომრის 112–ის მომსახურების საფასურის სახით იმისა მიუხედევად ისარგებლეს მათ თუ არა 112–ის მომსახურებით.
კერძოდ ფიზიკურ პირებს თვეში 20 თეთრის, ხოლო იურიდიულ პირებს 50 თეთრის გადასახადი დაეკისრებათ.
ერთიანი სატელეფონო ნომერი 112 გაზაფხულზე ამოქმედდება – ზუსტი თარიღი ჯერჯერობით უცნობია, თუმცა საქართველოს მთავრობის 2011 წლის 27 დეკემბრის დადგენილების თანახმად, ფიქსირებული ქსელის და მობილური სატელეფონო ქსელის აბობენტებს ყოველთვიური გადასახადი უკვე იანვრიდან დაეკისრებათ. ყოველთვიური გადასახადი იმ შემთხვევაშიც ინიშნება, თუ აბონენტს 112–ის მომსახურებით არ უსარგებლია.
მობილური სატელეფონო ქსელის აბონენტების შემთხვევაში, საფასური არ გადაიხდება იმ სააბონენტო ნომერზე, რომელზეც კალენდარული თვის განმავლობაში ჯამში 5 ლარზე მეტის ღირებულების მომსახურების შეძენა ან მომსახურებით სარგებლობა არ განხორციელებულა.
დადგენილი საფასურის გადახდისაგან თავისუფლდებიან სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში რეგისტრირებული ოჯახის წევრები, რომელთა სარეიტინგო ქულაც არ აღემატება 70 000-ს.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის გასული წლის ანგარიშის თანახმად, 2010 წლის ბოლოსთვის მობილური ტელეფონების მომხმარებელთა რაოდენობა 3.98 მილიონამდე გაიზარდა. მობილური ტელეფონების მომხმარებელთა რაოდენობა აქტიური SIM ბარათების რაოდენობით განისაზღვრება. იგივე ანგარიშის თანახმად, ფიქსირებული სატელეფონო ქსელების, როგორც სადენიანი, ისე უსადენო, მომხმარებელთა რაოდენობა 2010 წლის ბოლოსთვის 1.1 მილიონამდე გაიზარდა.

Monthly Tariffs for Emergency Call Center
Starting from this month fixed line and mobile phone operators will charge their individual clients with 20 tetri (about USD 0.12) and organizations with 50 tetri (about USD 0.3) monthly as a tariff to be paid to the planned emergency call center run by the Ministry of Interior.
A single emergency phone number, 112, will be launched this spring – no exact date of launch has yet been set, but according to the government’s December 27, 2011 decree fixed line and mobile phone subscribers will be charged monthly starting from January. Monthly tariff will apply no matter whether a phone subscriber makes an emergency call or not.
In case of mobile phone subscribers, the tariff will not apply to those who will use mobile phone services worth of no more than GEL 5 monthly.
Fixed line phone subscribers, which are registered by the government as socially vulnerable families, are exempted from the tariff.
Number of mobile phone users grew to 3.98 million by end of 2010, according to last year’s annual report by the Georgian National Communications Commission (GNCC). Number of mobile phone subscribers is defined by number of active SIM cards. Users of fixed phone line, both hard-wired and wireless, increased to 1.1 million by the end of 2010, according to the same report.