2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის ანალიზი და არჩევნები
ზოგადი შეფასება. საქართველოს 2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი მნიშვნელოვნად განსხვავდება 2011 წლის ბიუჯეტისგან და საარჩევნო წლის კვალი ცალსახად ეტყობა. ამ მხრივ განსაკუთრებით საინტერესოა ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილი, სადაც სხვადასხვა აქტივობების სახით მოცემულია ხელისუფლების ხარჯვითი პოლიტიკა. ბიუჯეტის ხარჯვით ნაწილში გვხვდება ზოგიერთი ისეთი ხარჯი, რომელიც პირდაპირ თუ არაპირდაპირ, შესაძლოა, ამომრჩევლის კმაყოფილების დონის გასაზრდელად იქნას მიჩნეული, რაც ხელსუფლებას დამატებით საარჩევნო ხმებს მოუტანს.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის დადგენა და ანალიზი მხოლოდ იმ შემთხვევაშია შესაძლებელი, როდესაც საბიუჯეტო ხარჯები დეტალურად და გამჭვირვალედ არის წარმოდგენილი. ამაში იგულისხმება ხარჯების დეტალურად გაწერა დასაფინანსებელი ღონისძიებებისა და მიმართულებების მიხედვით. საქართველოს 2012 წლის ბიუჯეტი ამ თვალსაზრისით მნიშვნელოვნად არადამაკმაყოფილებელია და, 2011 წელთან შედარებით, ხარჯების დეტალიზაცია ფორმალურ მხარედ არის ქცეული. თუ 2011 წლის ბიუჯეტში 3000-მდე სხვადასხვა სახის დეტალური ჩანაწერი იყო, 2012 წლის ბიუჯეტში ის 1500-მდეა შემცირებული. პროგრამული ბიუჯეტის ფორმატით შედგენილი პროექტი კი მხოლოდ ზოგად ღონისძიებებზე იძლევა ინფორმაციას და არ არის მოცემული კონკრეტული პროგრამების მიხედვით დაფინანსების მოცულობა. 2011 წელს ცალ-ცალკე არსებული ზოგიერთი პროგრამა 2012 წლისთვის გამსხვილებულია და მხოლოდ ერთი ციფრით არის მათი ბიუჯეტი წარმოდგენილი.
საბიუჯეტო საკითხებში გარკვეული და საარჩევნო ტექნოლოგიებს დაუფლებული ხელისუფლება ოსტატურად ცდილობს, ბიუჯეტში გადამალოს ისეთი ხარჯები, რომელთა აშკარად გამოჩენა ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება იქნება. 2012 წლის ბიუჯეტი არ შეიცავს ინფორმაციას წინა წლის ხარჯების შესახებ, რათა ადვილად არ იყოს შედარებადი არასაარჩევნო 2011 და საარჩევნო 2012 წლის ხარჯები. მიუხედავად სირთულისა, მექანიკურად შედარებული 2011 წლის ბიუჯეტიდან და 2012 წლის ბიუჯეტის პროექტიდან ადვილად ჩანს ის „ოინები“, რაც 2012 წელს ხელისუფლების მთავარი ინსტრუმენტი იქნება საარჩევნოდ ხმების მოსაპოვებლად.
არჩევნებთან დაკავშირებული საინტერესო ხარჯები
არჩევნებთან დაკავშირებული ხარჯების ზრდის მაგალითად შეგვიძლია მოვიყვანოთ რეგიონული ინფრასტრუქტურის დაფინანსება, რომლის დიდი ნაწილიც უცხოეთიდან მოზიდული კრედიტებით ფინანსდება (193 მლნ ლარიდან 153 მლნ). მათ შორისაა რეგიონული და მუნიციპალური ინფრასტრუქტურის დაფინანსება, რომელიც, 2011 წელთან შედარებით, თითქმის 6-ჯერ იზრდება და მათი 4/5 კრედიტებით ფინანსდება. ინფრასტრუქტურული პროექტები კარგი „კოზირია“ ხელისუფლების ხელში. ამ ღონისძიებებს, ტრადიციულად, მმართველი პარტიის საარჩევნო კანდიდატები ესწრებიან, აქტიურად შუქდება მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით და, შესაბამისად, სახელისუფლო გუნდისთვის ხილულ აქტივს ქმნის.
2012 წლისთვის სოფლის მხარდაჭერის პროგრამის მოცულობა 10 მლნ ლარით გაიზარდა და 50 მლნ ლარი შეადგინა. ამ პროგრამით, ძირითადად, ადგილობრივი (სოფლის) საჭიროებები ფინანსდება. ასევე, საქართველოს რეგიონებში განსახორციელებლი პროექტების ფონდის მოცულობა გასამმაგდა და 297 მლნ ლარს შეადგენს. აღნიშნული ხარჯები, ერთი მხრივ, რეგიონული ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციას ხმარდება, ხოლო, მეორე მხრივ, ამ ინფრასტრუქტურის გახსნა და სხვა ღონისძიებები, მმართველი პარტიისთვის პოლიტიკური დივიდენდების მოპოვების საკმაოდ კარგი ინსტრუმენტია (ამგვარი პრეცედენტი უკვე გვაქვს პრეზიდენტის მიერ საქართველოს მასშტაბით საავადმყოფოების გახსნის მიზანმიმართული კამპანიის სახით).
2012 წელს იზრდება სხვადასხვა სახის სოციალურ დაცვაზე მიმართული ხარჯების მოცულობა, მათ შორის, საპენსიო უზრუნველყოფაზე გასაწევი ხარჯები, ასევე, ჯანმრთელობის დაცვის სხვადასხვა პროგრამები. კერძოდ, 2012 წლის 1 სექტემბრიდან იზრდება პენსიის მოცულობები სხვადასხვა ასაკის  პენსიონერებზე და მისი მოცულობა 125 და 140 ლარი გახდება. შესაბამისად, პენსიების მოცულობა 907.8 მლნ ლარიდან იზრდება 1072.5 მლნ ლარამდე. 2012 წლის 1 სექტემბრიდან, ასევე, დაფინანსდება „სოციალურ პაკეტში“ შემავალი ფულადი გასაცემლები, რომელსაც დაადგენს საქართველოს მთავრობა. კონკრეტული დეტალები ჯერ კიდევ არ არის ცნობილი და როგორც ჩანს, „წინასაარჩევნო სიურპრიზი“ იქნება.
2012 წელს, ასევე, იზრდება სხვადასხვა სახის სასოფლო-სამეურნეო პროგრამების დაფინანსებაზე მიმართული ხარჯების მოცულობა, რაც ჯამურად 25 მლნ ლარს აღემატება. მათ შორისაა სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ინტენსიფიკაცია, რომელიც გულისხმობს სანერგე და სასაწყობე მეურნეობების განვითარების ხელშეწყობას. ასევე, იზრდება მევენახეობა-მეღვინაობაზე გასაწევი ხარჯების მოცულობა, რაც, ძირითადად, წინასაარჩევნო პერიოდში - შემოდგომაზე დაიხარჯება.
2012 წლისთვის საქართველოს პრეზედენტისა და მთავრობის ფონდები - თითოეული კვლავაც 50 მლნ ლარით არის განსაზღვრული. ფონდების მოცულობის ზრდა არ გვაქვს, მაგრამ ხარჯვის მანკიერი მექანიზმები, პრაქტიკულად, არ შეცვლილა. ეს ნიშნავს იმას, რომ წარსული წლების პრაქტიკიდან გამომდინარე, პრეზიდენტისა და მთავრობის სურვილისამებრ, ამ ფონდებიდან, ძირითადად, ამომრჩევლების არაპირდაპირ მოსყიდვაზე ორიენტირებული ღონისძიებები დაფინანსდება.
2012 წლის განმავლობაში საქართველოს სახელმწიფო, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკისა და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების ბიუჯეტების დაფინანსებაზე მყოფი მხარჯავი დაწესებულებები უფლებამოსილი არიან, გაზარდონ მათთვის ხარჯების ეკონომიკური კლასიფიკაციის „შრომის ანაზღაურების“ მუხლით დამტკიცებული ასიგნებები არა უმეტეს იმავე მუხლით დამტკიცებული ასიგნების 1/12-ისა. ლიმიტის გაზრდის მსგავსი პრინციპი, წინა წლების მსგავსად, კვლავაც გრძელდება, თუმცა, გვაქვს გარკვეული ცვლილებებიც. წარსული პრაქტიკიდან გამომდინარე, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ ამ ხარჯებიდან მოხდება წინაასაარჩევნოდ დამატებით დაქირავებული პერსონალის შრომის ანაზღაურება.
სხვა საინტერესო ხარჯები და ფაქტები
2012 წლის ბიუჯეტში ასევე გვხვდება ისეთი გაურკვეველი ხარჯი, როგორიცაა სახელმწიფო მმართველობის ორგანოების ეფექტიანად ფუნქციონირების ხელშეწყობა - 10 მლნ ლარით. მსგავსი ხარჯები წინა წელს არ იყო გათვალისწინებული. ასევე, 500 ათასი ლარით განისაზღვრა საქართველოს სახელმწიფო ჯილდოებისთვის დაწესებული ერთდროული ფულადი პრემიების ფონდის მოცულობა. არც ეს პროგრამა ფინანსდებოდა წინა წლებში.
აქვე დავძენთ ერთ ინიციატივას, რომელიც სახელმწიფო ბიუჯეტში ასახული არ ყოფილა და გაურკვეველია, საიდან დააფინანსებს მთავრობა ამ ხარჯებს: საქმე ეხება პოლიტიკური პარტიების სარეკლამო ხარჯების ბიუჯეტიდან დაფინანსებას, რომლის ინიცირებაც პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარემ 2012 წლის 27 იანვარს გააკეთა.
მნიშვნელოვანია და არჩევნებს უკავშირდება ის გარემოებაც, რომ საქართველოს ფინანსთა სამინისტრომ არ დაამტკიცა ადგილობრივი ბიუჯეტების პროგრამული ფორმით მომზადების პრინციპი. ამით საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა დაარღვია საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსის მოთხოვნები და საქართველოს მთავრობის 2010 წლის 10 მარტის #284 განკარგულება, რომელიც მას ამ სახის ბიუჯეტის დამტკიცებას ავალდებულებდა.  საკითხის გარკვევის მიზნით გაგზავნილ ჩვენს მიმართვაზე (წერილზე) ფინანსთა სამინისტრო უკვე ექვს თვეზე მეტია დუმს, რაც იმას მოწმობს, რომ ადგილობრივი ბიუჯეტების გამჭვირვალობა პოლიტიკურ გადაწყვეტილებას შეეწირა. სხვა შემთხვევაში, საქართველოს ფინანსთა მინისტრისთვის ძალიან მკაცრად უნდა მოეთხოვათ პასუხი.
ცესკო-ს დაფინანსება
ცესკო-ს დაფინანსების გაზრდა ობიექტური გარემოებაა. 2011 წელს არსებული 12.4 მლნ ლარიდან 2012 წელს ამ უწყების ხარჯები 39.6 მლნ ლარამდე იზრდება. განსაკუთრებით იზრდება არჩევების ჩატარების ღონისძიებებისთვის გათვალისწინებული ხარჯები (სულ 26.9 მლნ), რომელიც უნდა მოხმარდეს საარჩევნო სიების მონიტორინგს, არჩევნების ფინანსურ და ტექნიკურ უზრუნველყოფას, სარეკლამო კამპანიის წარმართვას და მედია-მონიტორინგს. ეს ის ღონისძიებებია, რომელთა გარეშეც არჩევნების ორგანიზება შეუძლებელია. თუმცა, ამ ხარჯების ეფექტიანობაზე მნიშვნელოვანია ქმედითი საზოგადოებრივი კონტროლი (მონიტორინგი).
მოკლე დასკვნა
დაბოლოს, როცა ხელისუფლება გრძელვადიან ეფექტზე გათვლილ აქტივობებს აფინანსებს და საზოგადოების დაკვეთას ასრულებს, ასეთ შემთხვევაში, საარჩევნო და არასაარჩევნო წლის ხარჯები მხოლოდ საარჩევნო ადმინისტრაციის ხარჯებით უნდა განსხვავდებოდეს. 2012 წლის ბიუჯეტი ამ პრინციპით ნამდვილად არ არის შედგენილი და მნიშვნელოვანწილად მმართველი პარტიის პოლიტიკური დივიდენდების მოპოვებას ემსახურება.

Analysis of 2012 State Budget and Elections
General Evaluation: 2012 State Budget of Georgia is significantly different from 2011 state budget due to election year. The expenditure part of the budget is particularly interesting, which regulates expenditure policy of the government through various activities. There are several expenditures in the relevant part of the state budget, which directly or indirectly aims to increase voters’ content which will finally assist the authority to gain more votes during the elections.
All abovementioned circumstances can be estimated and analyzed when budget expenditures are clarified in details and transparently. It means description of planned activities and directions that should be funded. 2012 State Budget of Georgia is significantly insufficient in this direction and unlike 2011 budget details about expenditures are expressed only formally. While the 2011 state budget contained about 3 000 various details, there are only 1 500 clarifications in the new budget. The draft-budget worked out by program budget format provides information about general events and the amount of concrete program funding is not clarified. Several programs, which were launched in 2011, will be widened in 2012 and their budget is exposed only in one figure.
The authority, skilled on certain budget issues and election technologies, tries to hide expenditures in the budgets, which will be considered usage of administrative resources [during elections]. 2012 State Budget does not contain information about expenditures of the previous year, in order not to compare the election year of 2012 with the non-election year of 2011. Despite similar difficulties, the “tricks” of the government to gain more votes during the elections is clearly detected when comparing 2011 and 2012 budgets.
Interesting Expenses in Relation with Elections
One example of increased expenditures in relation with the elections is funding of regional infrastructure, whose most part is funded by foreign credits (153 million GEL out of 193 Million GEL). It includes funding of regional and municipal infrastructure, which is six times bigger than it was in 2011 and 4/5 of it is funded by credits. Infrastructural projects are good trump for the government. Traditionally, candidates of the ruling party attend opening ceremonies of infrastructural projects, which are actively broadcasted by national TV-Channels and are visible stocks for the ruling team.
By 2012, the budget of the Village Promotion Program was increased at 10 million GEL and amounted to 50 million GEL. Local (village) needs are funded from this program mostly. The funds for projects to be implemented in the regions of Georgia was increased three times and made up 297 million GEL. On the one hand, those funds will be spent on infrastructure rehabilitation, and on the other hand it will be a good instrument for the ruling party to gain political dividends by attending opening ceremonies of infrastructure and various projects (we have already witnessed similar precedent, the President opened hospitals throughout Georgia in the framework of election campaign).
In 2012, the funds for various social programs will also be increased, including the pension funds and various healthcare programs. Particularly, from September, 2012, the amount of pensions for retired people of different ages will increase and it will amount to 140 GEL in comparison to current 125 GEL. Thus, the amount of annual pension budget will increase from 907.8 million GEL up to 1072. 5 million GEL. From September 1, 2012 the allowances in the framework of Social Packet will be also funded in accordance to the government’s resolution. Concrete details are not known yet and apparently, it will be pre-election surprise.
In 2012, expenditure funds for agricultural programs will also increase that will amount to 25 million GEL in total. Among them is intensification of agricultural production, which aims promotion of development of nursery and storehouse farms. The viticulture and winery funds will also increase, which will be mostly spent in the fall of 2012, just before the scheduled elections.
By 2012, funds of the president and government of Georgia –will again receive 50 million GEL each. Although the funds are not increased, faulty mechanisms of expenditure were not changed in fact. It means, due to previous practice, the activities oriented on direct bribery of voters will be funded from the president’s and government’s funds.
Throughout 2012, financial institutions funded from the budgets of Georgian state, Abkhazian Autonomous Republic, Adjara Autonomous Republic and local self-governmental entities will be authorized to increase allocation of salary funds no more than 1/12 of the approved allocations envisaged under the same article. Similar principle of increase continues like previous years, though we have some changes too. Due to past experience, we can suppose that more personnel will be recruited during the pre-election campaign as it happened in the past.
Other Interesting Expenses and Facts
There is unclear expenditure in the 2012 budget – promotion efficient functioning of state governmental agencies funded with 10 million GEL. Similar expenses were not envisaged in the last year budget. Besides that, 500 000 GEL is allocated for state awards. Neither this program was funded last year.
One more initiative, which was not reflected in the budget and is unclear how the government will fund it, is: funding TV-advertisements of political parties from the state budget, which was initiated by the Chairman of the Legal Committee of the Parliament on January 27, 2012.
The Ministry of Finances did not approve program preparation principle of local budgets that is also significant and related with the elections. Thus, the Minister of Finances breached the requirements of the Georgian Budget Code and resolution # 284 of the government of Georgia, issued on March 10, 2010, which obliged him to approve this type of budget. We petitioned to the Ministry of Finances to clarify the situation, though they have not replied to us for more than six months. It proves the transparency of local budgets was sacrificed to the political decision. Otherwise, the Minister of Finances should have been strictly punished for similar violation.
CEC Funding
Increase of CEC funding is fair decision. 12.4 million GEL from 2011 was increased up to 39. 6 million GEL in 2012. The funds for election operations were particularly increased (total 26.9 million GEL), that shall be wasted on the monitoring of election lists, financial and technical maintenance of elections, advertising campaign and media monitoring. Elections cannot be organized without those procedures. However, effective public control (monitoring) is more important than expenditure efficiency.
Short Conclusion
Finally, when the government funds long-term activities and implements the public order, the budgets of election and non-election years must differ only with election administration expenses. 2012 state budget was not drawn up based on this principle and aims to assist the ruling party to gain political dividends.