მოსამართლის მიერ კანონის, მათ შორის კონსტიტუციის დარღვევა დისციპლინურ გადაცდომად აღარ ჩაითვლება
მოსამართლის მიერ კანონის, მათ შორის კონსტიტუციის დარღვევა დისციპლინურ გადაცდომად აღარ ჩაითვლება. ამასთან, მოსამართლეს დისციპლიურ გადაცდომად აღარც შრომის დისციპლინის დარღვევა ჩაეთვლება.
ცვლილება „საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობისა და დისციპლინური სამართალწარმოების შესახებ“ კანონში შედის.
აქამდე მოსამართლის დისციპლინური გადაცდომა „მოსამართლის მიერ სამოსამართლო უფლებამოსილების განხორციელებისას კანონის უხეში დარღვევა“ იყო. კანონის უხეშ დარღვევად საქართველოს კონსტიტუციის, საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებებისა და შეთანხმებების, საქართველოს კანონმდებლობის იმპერატიული მოთხოვნების დარღვევა ითვლებოდა, რამაც არსებითი ზიანი მიაყენა, ან შეეძლო მიეყენებინა პროცესის მონაწილის, მესამე პირის კანონიერი უფლებებისა და ინტერესების ან საჯარო ინტერესებისთვის.
პარლამენტში წარმოდგენილი კანონპროექტის თანახმად კი, ეს რეგულაცია კანონიდან ამოდის და უქმდება.
შესაბამისად, კანონპროექტის დამტკიცების შემთხვევაში მოსამართლეს მის მიერ კონსტიტუციის თუ სხვა კანონების უხეში დარღვევისთვის აღარ დასჯიან.
გარდა ამისა, მოსამართლეს დისციპლუნურ გადაცდომად აღარც შრომის დისციპლინის დარღვევა ჩაეთვლება.
მოსამართლის დისციპლინური გადაცდომის სახეებად რჩება კორუფციული სამართალდარღვევა ან თანამდებობრივი მდგომარეობის მართლმსაჯულებისა და სამსახურებრივი ინტერესების საზიანოდ გამოყენება. კორუფციულ სამართალდარღვევად ჩაითვლება  "საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ" საქართველოს კანონით გათვალისწინებული დარღვევა, თუ იგი სისხლის სამართლებრივ ან ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას არ იწვევს, ასევე მოსამართლის თანამდებობასთან შეუთავსებელი საქმიანობა ან მოსამართლის მოვალეობებთან ინტერესთა შეუთავსებლობა; მოსამართლისათვის შეუფერებელი ქმედება, რომელიც სასამართლოს ავტორიტეტს ბღალავს ან ზიანს აყენებს სასამართლოსადმი ნდობას; საქმის განხილვის უსაფუძვლო გაჭიანურება; მოსამართლის მოვალეობების შეუსრულებლობა ან არაჯეროვნად შესრულება; მოსამართლეთა თათბირის ან პროფესიული საიდუმლოების გამჟღავნება;  დისციპლინური უფლებამოსილების მქონე ორგანოს საქმიანობისათვის ხელის შეშლა ან მისდამი უპატივცემულობა და სამოსამართლო ეთიკის ნორმების დარღვევა.

No Disciplinary Liabilities for Judges for Having Breached a Law and Constitution
If a judge breaches a law, including the Constitution of Georgia, no disciplinary liability will be imposed on him/her. Besides that, the judge will not be punished for the violation of labor discipline either.
The amendments are drafted for the Law of Georgia on disciplinary proceedings and disciplinary liability of judges of the courts of general jurisdiction of Georgia.”
Before, disciplinary violation of the judge was “blatant violation of the law by a judge when executing its judiciary responsibilities. According to the law, the blatant violation was breaching Constitution of Georgia, International Agreements and Covenants of Georgia, imperative requirements of the Georgian law that caused essential damage or could damage a process participant, legal rights and interests or public interests of the third person.
According to the initiated draft-amendments, the abovementioned provision will be removed from the law.
Consequently, if the draft-law is passed the judge will not be punished for breaching the constitution or other laws.
Besides that, the judge will not violation discipline if he/she breaches the labor discipline.
The disciplinary violations of the judge will be corruptive offence and abuse of power which damages judiciary and professional interests. Corruptive offense is violation of the Law of Georgia about Interest Conflict and Corruption at the Public Agency if it does not result into criminal or administrative liability of the offender, as well as activities incompliant with the judge’s position or responsibilities; inadequate activities of the judge which disgrace the honor of judiciary system and undergrounds the general trust to the court; ungrounded red taping of case discussions; unperformed or badly performed responsibilities by the judge; divulgence of professional secrets or information shared during sessions; interference in the activities of disciplinary agency or disrespecting this agency and violation of ethic norms of the judiciary.