არასამთავრობო ორგანიზაციებმა კონტროლის პალატის წინ საპროტესტო აქცია გამართეს
არასამთავრობო ორგანიზაციების ნაწილმა, 8 თებერვალს კონტროლის პალატასთან საპროტესტო აქცია გამართა. მათ კონტროლის პალატის მონიტორინგის სამსახურის ის გადაწყვეტილება გააპროტესტეს, რომლის თანახმადაც, არასამთავრობო ორგანიზაციას „ახალი თაობა – ახალი ინიციატივა“ ფინანსური ანგარიშგების შესახებ ინფორმაციის მოთხოვნა გაეგზავნა.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ ხელმძღვანელმა, ეკა გიგაურმა განუცხადა, არ არსებობს ინფორმაცია იმის შესახებ, ჰქონდა თუ არა „ახალი თაობა – ახალი ინიციატივას“ პირდაპირი ან არაპირდაპირი კავშირი რომელიმე პარტიასთან.
„რისიც გვეშინოდა, რომ ხელისუფლებას შეეძლო, ეს კანონი არასამთავრობოების წინააღმდეგ გამოეყენებინა, გამართლდა. კონტროლის პალატისგან ველოდებით განმარტებებს, რატომ შეეხო ეს კანონი არასამთავრობოებს“, - აღნიშნა ეკა გიგაურმა.
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“ ხელმძღვანელი, ნინო ლომჯარია კი მიიჩნევს, რომ აღნიშნული კანონი ბუნდოვანების გამო შეიძლება ნებისმიერ ორგანიზაციას შეეხოს. მისი თქმით, მიუღებელია არგუმენტი, რომლითაც „ახალი თაობა – ახალი ინიციატივის“ შემთხვევაში კონტროლის პალატა ხელმძღვანელობს.
„ეს არის კანონის ბუნდოვანი განმარტება და ასეთი გადაწყვეტილება არის ძალიან ცუდი პრეცედენტი, რომელიც ყველა არასამთავრობო ორგანიზაციას შეეხება. ჩვენ არათუ ვაპროტესტებთ ამ გადაწყვეტილებას, არამედ მის უკანონოდ ცნობას ვითხოვთ“, - აღნიშნა ნინო ლომჯარიამ.
საპროტესტო აქციაში რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაცია მონაწილეობდა, მათ შორის „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“, „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ და „კოალიცია არჩევნის თავისუფლებისთვის“.
საქართველოს კონტროლის პალატა არასამეწარმეო იურიდიულ პირს - „რესპუბლიკურ ინსტიტუტსა“ და ორგანიზაცია „ახალი თაობა - ახალ ინიციატივას“ ფინანსური ანგარიშბრუნვის შესახებ ინფორმაციას სთხოვს. როგორც პოლიტიკური პარტიების ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის უფროსმა, ნათია მოგელაძემ 8 თებერვალს გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, შესაბამისი მიმართვა აღნიშნულ ორგანიზაციებს უკვე გაეგზავნათ. აღნიშნული ორგანიზაციების შემოწმების მიზეზი, კანონის ახალი რეგულაცია გახდა, კერძოდ, „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 261-ე მუხლის და 32-ე მუხლის მე-4 ნაწილის მოთხოვნებიდან გამომდინარე, პარტიას აქვს ვალდებულება, მასთან დაკავშირებული პირების ფინანსური ანგარიშბრუნვის შესახებ ინფორმაცია წარმოადგინოს.
„ამ მიზნით, საქართველოს კონტროლის პალატის ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის მიერ, არასამეწარმეო იურიდიული პირის – „რესპუბლიკური ინსტიტუტის“ ფინანსური ანგარიშბრუნვის წარმოდგენასთან დაკავშირებით, მოთხოვნები დაეგზავნა შესაბამის ადრესატებს. ფინანსური საქმიანობის შესახებ ინფორმაციის წარმოდგენა დაევალა ასევე ორგანიზაციას „ახალი თაობა - ახალი ინიციატივას“, რომელთან ასოცირებული პირები დღესაც ეწევიან პოლიტიკურ საქმიანობას. ორივე სუბიექტს ანგარიშბრუნვის წარმოსადგენად სამი დღის ვადა განესაზღვრა“, - აღნიშნა ნათია მოგელაძემ.
ამასთან, არსებული ინფორმაციით, „რესპუბლიკური ინსტიტუტის“ დამფუძნებელთა შორის არიან საქართველოს რესპუბლიკური პარტიის წევრები.
საქართველოს კონტროლის პალატის ოფიციალურ ვებგვერდზე პოლიტიკური პარტიების მიერ წარმოდგენილი წლიური დეკლარაციებიც გამოქვეყნდა.

NGOs Protested In Front of Chamber of Control
Part of Georgian NGOs protested in front of the Chamber of Control on February 8. They protested the decision of the Monitoring Department at the Chamber of Control, according to which the non-governmental organization New Generation New Initiative was ordered to submit information about financial expenditures.
Eka Gigauri, head of the Transparency International – Georgia, told the Interpresnews there is no information about direct or indirect cooperation of the New Generation – New Initiative with any political parties.
“We were afraid that the government could use the new law against NGOs too and our fear turned up real. The Chamber of Control must clarify to us why the law was used against NGOs,” said Eka Gigauri.
Head of International Society for Fair Elections and Democracy Nino Lomjaria believes the law can be used against any organization due to its obscure provisions. She said the argument of the Chamber of Control with regard to the New Generation – New Initiative is unacceptable for them.
“It is obscure clarification of the law and similar decision is a very negative precedent against any NGO. We not only protest this decision, we also demand them to annul their decision,” Nino Lomjaria said.
Several NGOs participated in the assembly – Georgian Young Lawyers’ Association, International Society for Fair Elections and Democracy, Transparency International – Georgia and Coalition for Fair Elections.
The Chamber of Control of Georgia requested non-profit legal entity Republic Institute and organization New Generation- New Initiative information about financial plural accounts. The head of Department for Financial Monitoring of Political Parties Natia Mogeladze said at the press-conference on February 8 that they have already sent corresponding letters to the organizations. The new regulation of the law became ground to examine the organizations; namely, in accordance to the requirements of Article 261 and Article 32 Part IV of the Organic Law of Georgia about Political Unions of Citizens, a political party shall provide the corresponding institution with its financial plural accounts.
“Department for Financial Monitoring of Political Parties within the Georgian Chamber of Control requested non-profit legal entity Republic Institute to provide us with financial accounts. The same request was sent to the New Generation New Initiative whose associated members still carry out political activities. Both entities have three days to submit requested information,” Natia Mogeladze said.
In addition, reportedly the members of Georgian Republic Party founded the Republic Institute.
The annual declarations of political parties were published on the official website of the Chamber of Control of Georgia.