აღმასრულებელი ხელისუფლების ყველა ორგანოს საგადასახადო საიდუმლოებაზე წვდომა ექნება
აღმასრულებელი ხელისუფლების ყველა ორგანოსათვის და საჯარო სამართლის იურდიულ პირებისათვის საგადასახადო საიდუმლოება ხელმისაწვდომი იქნება. შესაბამისი ცვლილება „საგადასახადო კოდექსში“ შედის.
კანონმდებლობით, საგადასახადო ორგანოს მიერ გადასახადის გადამხდელის შესახებ მიღებული ნებისმიერი ინფორმაცია, გარდა გადასახადის გადამხდელის სტატუსისა, სახელწოდებისა, მისამართისა, საიდენტიფიკაციო ნომრისა და მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრში რეგისტრირებული საჯარო ინფორმაციისა, საგადასახადო აღრიცხვაზე მისი აყვანის მომენტიდან საგადასახადო საიდუმლოებას განეკუთვნება.
საგადასახადო ორგანო, მისი თანამშრომელი, მიწვეული სპეციალისტი ან/და ექსპერტი ვალდებულია, დაიცვას გადასახადის გადამხდელის შესახებ ინფორმაციის საიდუმლოება, რომელიც მისთვის ცნობილი სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას გახდა. მას უფლება აქვს, ცალკეული გადასახადის გადამხდელის შესახებ იდენტიფიცირებული ინფორმაცია გადასცეს მხოლოდ საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს სისტემის თანამშრომლებს და საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსთან არსებული დავების განხილვის საბჭოს წევრებს – ამ პირთა მიერ სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების მიზნით; ასევე - სამართალდამცავ ორგანოებს – იმ პირთა შესახებ, რომელთა მიმართაც მიმდინარეობს სისხლისსამართლებრივი დევნა; სასამართლოს – სასამართლოს წარმოებაში არსებულ საქმესთან დაკავშირებით, გადასახადის გადამხდელის საგადასახადო ვალდებულებების ან პასუხისმგებლობის განსაზღვრის მიზნით; სხვა სახელმწიფოთა საგადასახადო ორგანოებს – საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებათა შესაბამისად; აღსრულების ეროვნულ ბიუროს; სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს; კონტროლის პალატას – მოსამართლის ბრძანების საფუძველზე; საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს; მთავრობის მიერ განსაზღვრულ პირებს, საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მიერ დადგენილი წესით გადასახადის გადამხდელისათვის მისი საგადასახადო დავალიანების შესახებ ინფორმაციის მიწოდების მიზნით; სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს და ფინანსური მონიტორინგის სამსახურს.
კანონპროექტით კი, აღნიშნულ ჩამონათვალს ემატება „აღმასრულებელი ხელისუფლების ორგანოები და საჯარო სამართლის იურიდიული პირები“, რომელთაც ეს ინფორმაცია მათ მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების განხორციელების მიზნით უნდა სჭირდებოდეთ.

Executive Governmental Institutions to Have Access to Secret Tax Information
Every institution of the executive government and public law entity will have access to secret tax information. Relevant amendments were drafted for the Tax Code.
According to the legislation, any information about the tax-payer, except its status, name, address, ID number and public information recorded by the Registry of Legal Entities, becomes a tax secret from the moment of being registered by Tax Institution.
The tax agencies, their officials, invited specialists or/and experts are obliged to keep  confidentiality regarding all information about a taxpayer gained by them in the process of  executing their job duties, and may disclose identified information about certain taxpayers  only to the following persons: employees of Ministry of Finance of Georgia and members of the tax dispute council at the Ministry of Finance of Georgia - for the purpose of carrying out  their job duties; law enforcing agencies, based on the judge’s order, about the persons who are prosecuted for tax violations; courts/arbitrations – in connection with law suit/arbitration cases – to define taxpayer’s tax liabilities and responsibilities; to tax agencies of  foreign countries- in accordance with International Treaties; court bailiffs  – in the process of the court/arbitration decision execution.
The draft law adds “agencies of the executive government and public law entities” to the abovementioned list, who will need the tax information for the performance of their professional duties.