კომერციულ ბანკებს შიდა კონტროლის წესების მიუღებლობისთვის 2000 ლარით დააჯარიმებენ
ამასთან დაკავშირებით ცვლილება "კომერციული ბანკების მიმართ ფულადი ჯარიმების განსაზღვრისა და დაკისრების წესის დამტკიცების შესახებ" საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანებაში შევიდა და აღნიშნული ჯარიმა, ახალ სანქციად განისაზღვრა.
ბრძანების კომერციული ბანკი ან მისი ადმინისტრატორი, რომელიც ვერ უზრუნველყოფს ბანკის მიერ კანონმდებლობით განსაზღვრული შიდა კონტროლის პროცედურისა და წესების მიღებას და/ან აღნიშნული შიდა კონტროლის პროცედურისა და წესების დაცვას, დაჯარიმდება 2 000 ლარის ოდენობით.
აღნიშნული ბრძანება ძალაში ხელმოწერისთანავე შევიდა. თუმცა, ნორმატიული აქტი ძალაში როგორც წესი გამოქვეყნებისთანავე შედის ხოლმე. ბრძანების დაუყოვნებლივ ამოქმედების მიზეზი თავად ბრძანებაშია დასახელებული და ნათქვამია, რომ ამ ბრძანების დაუყოვნებლივ ამოქმედება განპირობებულია საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული საზედამხედველო ფუნქციების შეუფერხებლად განხორციელების აუცილებლობით.

Commercial Banks to be Fined by 2000 GEL for not Accepting Rules of Inner Control
The change has been adopted in the order of the President of National Bank - Rule on Determination and Imposing of Financial Fines towards the Commercial Banks. This fine was determined to be a new kind of sanction.
The commercial bank or its administrator who will not ensure to adopt the procedures and rules of inner control/complying with these procedures and rules, will be fined by 2000 GEL.
This order took force right when signing. However, normative act takes force when it is published. The order names the reason of its immediate effect. It states that taking effect immediately was preconditioned by the necessity to perform supervisory functions of National Bank of Georgia envisaged by the legislation.