ქარიშხალი ჭიქაში - არჩევნების თარიღები იცვლება?
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ახალი თაობა - ახალი ინიციატივა“ საკონსტიტუციო სასამართლოსგან საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნების ჩატარების ვადების შეცვლას ითხოვს. საუბარია საპარლამენტო არჩევნების 2012 მაისში, ხოლო საპრეზიდენტო არჩევნების 2013 წლის იანვარში ჩატარებაზე.
როგორც ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა, მიხეილ დევდარიანმა განაცხადა, საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელის შეტანის მოტივი კონსტიტუციით დადგენილი ვადების დარღვევაა. კერძოდ, არჩევნების შემოდგომაზე ჩატარების შემთხვევაში მოქმედ პარლამენტს მუშაობის ვადა 4 წლის ნაცვლად 4 წელი და 6 თვე გამოსდის.
გარდა ამისა, დევდარიანის თქმით, დარღვევები საპრეზიდენტო ვადებსაც ეხება. მისი განმარტებით, სახელმწიფოს სათავეში პრეზიდენტის ყოფნის ვადა 5 წლით არის განსაზღვრული, თუმცა, კონსტიტუციაში შეტანილი ცვლილებით, მოქმედ პრეზიდენტს პოსტზე ყოფნა 5 წლით და 10 თვით უწევს.
მოქმედი კონსტიტუციის მიხედვით კი, „პრეზიდენტის მორიგი არჩევნები ტარდება პრეზიდენტის უფლებამოსილების ვადის ამოწურვის კალენდარული წლის, ოქტომბერში. არჩევნების თარიღს ნიშნავს საქართველოს პრეზიდენტი, არჩევნებამდე არა უგვიანეს 60 დღისა“.
რაც შეეხება საპარლამენტო არჩევნებს, „პარლამენტის მორიგი არჩევნები ტარდება პარლამენტის უფლებამოსილების ვადის ამოწურვის კალენდარული წლის, ოქტომბერში. არჩევნების თარიღს ნიშნავს საქართველოს პრეზიდენტი, არჩევნებამდე არა უგვიანეს 60 დღისა“.
ამასთან, 2012 წლის 4 იანვარს ზურაბ ხარატიშვილი საქართველოს პრეზიდენტს შეხვდა, სადაც მიხეილ სააკაშვილმა აღნიშნა, რომ „საპარლამენტო არჩევნები კანონის მიხედვით ოქტომბერში ჩატარდება და დარჩენილი 9 თვე საკმარისია იმისთვის, რომ ქვეყანა არჩევნებს მომზადებული შეხვდეს“.
როგორც „ახალი თაობა - ახალი ინიციატივის“ ხელმძღვანელმა აღნიშნა, ორგანიზაცია ამზადებს საკონსტიტუციო სარჩელს და უახლოეს დღეებში მიმართავს საკონსტიტუციო სასამართლოს, რათა აღადგინოს არჩევნების კანონიერი ვადები, რომელიც 2007 წლის დეკემბერში კანონმდებლობით განისაზღვრა.
დევდარიანმა ასევე აღნიშნა, რომ ამ საკითხის განხილვის მიზნით, ორგანიზაციამ არა ერთხელ მიმართა პარლამენტს, თუმცა პარლამენტარების მხრიდან ამას რეაგირება არ მოჰყოლია და ისინი იძულებულები გახდნენ, ამჯერად, საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართონ.
„იმედი გქვონდა, რომ საშემოდგომო სესიის დასრულებამდე ამ საკითხს დეპუტატები აუცილებლად განიხილავდნენ“, - განაცხადა დევდარიანმა.
ავთანდილ დემეტრაშვილი: „კონსტიტუციური რეფორმა წყალში ჩაიყრება“
კონსტიტუციონალისტ ავთანდილ დემეტრაშვილის განცხადებით, საპრეზიდენტო არჩევნების ვადის შეცვლის შემთხვევაში, კონსტიტუციური რეფორმა, რომელიც 2009-2010 წლებში იქნა მიღებული, წყალში ჩაიყრება.
„თუ საკონსტიტუციო სასამართლო „ახალი თაობა - ახალი ინიციატივის“ სარჩელს დააკმაყოფილებს და საპრეზიდენტო არჩევნების ვადა შეიცვლება, კონსტიტუციური რეფორმა, რომელიც 2009-2010 წლებში იქნა მიღებული, წყალში ჩაიყრება, რადგან დოკუმენტში პირდაპირაა ჩაწერილი, რომ ნორმები, რომელიც ამ რეფორმის დროს იყო დადგენილი და კონსტიტუციურ კანონში აისახა, 2013 წლის ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნებში არჩეული პრეზიდენტის ფიცის დადების მომენტიდან ამოქმედდეს. ანუ, ამ შემთხვევაში პრობლემას სიტყვა „ოქტომბერი“ ქმნის და სწორედ ამ სიტყვის გამო საპრეზიდენტო არჩევნების 2013 წლის იანვარში ჩატარება კონსტიტუციური კანონის ამოქმედების საკითხს ეჭვქვეშ დააყენებს“, - განუცხადა დემეტრაშვილმა საინფორმაციო სააგენტო „ინტერპრესნიუსს“.
რაც შეეხება საპარლამენტო არჩევნების მაისში ჩატარებას, მისი განმარტებით, ამ შემთხვევაში „პრობლემა ნაკლებია“ და, თუ სასამართლო არასამთავრობო ორგანიზაციის სარჩელს დააკმაყოფილებს, მხოლოდ კონსტიტუციაში ახალი ცვლილებების შეტანა გახდება საჭირო.
„თუ საკონსტიტუციო სასამართლო „ახალი თაობა - ახალი ინიციატივის“ სარჩელს დააკმაყოფილებს, მაშინ კონსიტუციაში ცვლილების შეტანა გახდება საჭირო, რათა გაუქმდეს ის გარდამავალი დებულება, სადაც წერია, რომ პარლამენტის არჩევნები 2012 წლის ოქტომბერში უნდა ჩატარდეს და არჩევნების ჩატარების ახალი ვადა უკვე ამის შემდეგ დადგინდეს“, - განმარტა დემეტრაშვილმა.
კომისია ამომრჩეველთა გადამოწმებული სიების წარდგენას ვერ შეძლებს
„თუ საპარლამენტო არჩევნები მაისში დაინიშნება, საარჩევნო სიების მონიტორინგის კომისია ამომრჩეველთა გადამოწმებული სიების წარდგენას ვერ შეძლებს“, - ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ ამომრჩეველთა სიების მონიტორინგის კომისიის ხელმძღვანელმა, მამუკა კაციტაძემ განუცხადა.
„შემიძლია ერთმნიშვნელოვნად, ზედმეტი დიპლომატიისა და გაპრანჭვის გარეშე ვთქვა, რომ თუ არჩევნები მაისში ჩატარდება, ბუნებრივია, კომისია „კარდაკარის“ პრინციპით გადამოწმებულ სიებს ვერ წარმოადგენს, რაც სიების გადამოწმებაში ახალი მეთოდია. ჩვენ გვჭირდება კონკრეტული ვადები, ეს ვადები გაწერილია და ვერც ერთ შემთხვევაში არჩევნების მაისში ჩატარების ვადებში ვერ ჩავჯდებით. ამიტომ ვაგრძელებთ სიების დაზუსტებაზე მუშაობას, რადგან 99%-ით ვარ დარწმუნებული, რომ ის ოქტომბერში ჩატარდება“, - განაცხადა კაციტაძემ.
„ახალი მემარჯვენეების“ ერთ-ერთი ლიდერი დარწმუნებულია, რომ არჩევნების მაისში ჩატარების მოთხოვნით არასამთავრობო ორგანიზაციის „ახალი თაობა-ახალი ინიციატივა“ მიერ საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელის შეტანის ერთადერთი მიზანი ის იყო, რომ „ამ საკითხზე არსებულ მითქმა-მოთქმასა და ვარაუდს ერთხელ და სამუდამოდ წერტილი დაესვას“.
„როცა სასამართლო კონკრეტულ მოსარჩელეს ეტყვის, რომ არჩევნები მაისში არ ჩატარდება, ეს იქნება პასუხი არა მარტო ამ არასამთავრობო ორგანიზაციისთვის, არამედ ყველასთვის და იქნება საბოლოო პასუხი, რომ არჩევნები ოქტომბერში გაიმართება“, - აღნიშნა კაციტაძემ.
უმრავლესობის და უმცირესობის კომენტარები
საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელი „ქრისტიან-დემოკრატი" დეპუტატი, ლევან ვეფხვაძე დარწმუნებულია, რომ საპარლამენტო არჩევნების მაისში გადმოწევა მხოლოდ „ნაციონალური მოძრაობის“ სურვილია. როგორც ვეფხვაძემ ჟურნალისტებს განუცხადა, არჩევნების მაისში ჩატარებას ვინც ეთანხმება, ხელისუფლების დაკვეთას ასრულებს.
მისი თქმით, საპარლამენტო არჩევნები 2012 წლის ოქტომბერში უნდა ჩატარდეს, როგორც ეს კონსტიტუციით არის დადგენილი.
დეპუტატმა აღნიშნა, რომ თუ ვინმეს უნდა არჩევნების გაზაფხულზე ჩატარება, ეს არის ხელისუფლება. ხოლო ის ორგანიზაცია, ვინც ამას ამბობს, პირდაპირ ან ირიბად ხელისუფლების დაკვეთას ასრულებს.
დეპუტატი ხაზს უსვამს, რომ საერთაშორისო საზოგადოების მოთხოვნაც არის, უახლოესი არჩევნები ყველა წინა არჩევნებზე უკეთესი იყოს, გაზაფხულზე ჩატარების შემთხვევაში კი , იმ მექანიზმების ამოქმედება ვერ ესწრება, რამაც არჩევნების უკეთესად ჩატარება უნდა უზრუნველყოს.
ამ მექანიზმებში ვეფხვაძემ საარჩევნო სიების გადამოწმების კომისია, მედიამონიტორინგის კომისია და უშიშროების საბჭოსთან შექმნილი ჯგუფი დაასახელა, რომელმაც ადმინისტრაციული რესურსის შეზღუდვაზე უნდა იმუშაოს.
„ერთადერთი, ვინც არჩევნებისთვის მზად არის, „ნაციონალური მოძრაობაა“, – განაცხადა ვეფხვაძემ.
საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერი, გოკა გაბაშვილი დარწმუნებულია, რომ საკმარისი არგუმენტები იქნება არჩევნების კონსტიტუციურ ვადებში ჩასატარებლად. როგორც გაბაშვილმა ჟურნალისტებს განუცხადა, არჩევნების ოქტომბერში ჩატარება კონსტიტუციით არის განსაზღვრული.
„ამ საკითხზე სასამართლო იმსჯელებს, მაგრამ მე ვარ 100% -ით დარწმუნებული, რომ არჩევნები ოქტომბერში ჩატარდება“, – განაცხადა გაბაშვილმა და დასძინა, რომ მართალია საკონსტიტუციო სასამართლოს მაგივრად ვერაფერს იტყვის, მაგრამ მისი პოლიტიკური გუნდი ფიქრობს, რომ არჩევნები კონსტიტუციურ ვადებში უნდა ჩატარდეს.
გაბაშვილს იმედი აქვს, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს ექნება არგუმენტები იმისთვის, რომ არჩევნების ოქტომბერში ჩატარების აუცილებლობა დაადასტუროს.
იურიდიულ საკითხთა საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე, პავლე კუბლაშვილს არჩევნების კონსტიტუციური ვადების ანტიკონსტიტუციურად მიჩნევა, შეუძლებლად მიაჩნია.
როგორც კუბლაშვილმა ჟურნალისტებს არჩევნების ჩატარების კონსტიტუციური ვადების შეცვლის შესაძლებლობის საკითხზე საუბრისას განუცხადა, კონსტიტუციით პირდაპირ არის განსაზღვრული, რომ არჩევნები ტარდება ოქტომბერში და ეს განსაზღვრული იყო მანამდე, სანამ ამ მოწვევის პარლამენტს აირჩევდნენ. შესაბამისად, კუბლაშვილი მიიჩნევს, რომ ვერანაირი ანტიკონსტიტუციურობა ამ ნორმით ვერ დამტკიცდება, რადგან ნორმა არის კონსტიტუციური.
„აქედან გამომდინარე, არანაირი საფუძველი მსგავს სარჩელს არ აქვს. 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნები გაიმართება ოქტომბერში, 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნები ასევე ოქტომბერში ჩატარდება“, – განაცხადა კუბლაშვილმა.
ამასთან, დეპუტატი ასევე ვერ ხედავს იმ საფუძველსაც, რაზეც დაყრდნობით შესაძლოა, საკონსტიტუციო სასამართლომ შეიძლება გადაწყვიტოს, რომ კონსტიტუციური ნორმა ანტიკონსტიტუციურია.
„კონსტიტუციური ნორმა არ შეიძლება იყოს არაკონსტიტუციური, დავა ამის შესახებ არის აბსურდი“ , – განაცხადა კუბლაშვილმა.
„ცესკო მზადაა“
ცენტრალური საარჩევნო კომისია ყოველთვის მზად არის, არჩევნები კანონით დადგენილ ვადებში ჩაატაროს. ამის შესახებ ჟურნალისტებს ცესკო-ს თავმჯდომარემ, ზურაბ ხარატიშვილმა, დღეს განუცხადა.
ცესკო-ს თავმჯდომარის თქმით, სამუშაო გეგმის მიხედვით, კომისია არჩევნების ოქტომბერში ჩატარებისთვის ემზარება, მაგრამ თუკი კანონით იქნება გათვალისწინებული ვადამდელი არჩევნები, კომისია ამისთვისაც მზად იქნება.
„რა თქმა უნდა, რიგგარეშე არჩევნები გულისხმობს დაჩქარებული წესით მუშაობას, მაგრამ ჩვენ ყველანაირად მომზადებული შევხვდებით მას“, - აღნიშნა ხარატიშვილმა.
რაც შეეხება არასამთავრობო ორგანიზაცია „ახალი თაობა – ახალი ინიციატივის“ მოთხოვნას, ხარატიშვილის თქმით, ეს თემა არის საკონსტიტუციო სასამართლოს განხილვის საკითხი და ამ მოთხოვნის შეფასება მის კომპეტენციას სცილდება.
როგორც ხარატიშვილმა აღნიშნა, რა გადაწყვეტილებასაც მიიღებს საკონსტიტუციო სასამართლო, ცესკო იმის შესაბამისად იმოქმედებს.

Storm in a Glass – Will the Election Day Change?
Non-governmental organization New Generation – New Initiative requests the Constitutional Court to change terms for the parliamentary and presidential elections. They request to hold parliamentary elections in May of 2012 and presidential election in January of 2013.
The head of the organization Mikheil Devdariani said they lodged a suit at the Constitutional Court because of breached constitutional terms. Namely, if the parliamentary elections are held in the fall of 2012, the current parliament will have to work 4 years and 6 months instead 4 years.
Besides that, Devdariani said, the presidential terms are also breached. According to him, the president can occupy the position during five years. However, in accordance to the amendments to the Constitution, acting president will be on the position during 5 years and 10 months.
According to the Constitution, “Regular elections for Presidency shall be held in October of the calendar year when the presidential authority expires. The President of Georgia shall fix the date of the elections not later than within 60 days before the elections.”
As for the parliamentary elections, “Regular parliamentary elections shall be held in October of the year when the Parliament’s term of office expires. The President of Georgia shall fix the date of elections within not later than 60 days before the elections.”
Additionally, on January 4, 2012, during his meeting with Zurab Kharatishvili, President of Georgia Mikheil Saakashvili said that “parliamentary elections will be held in October in accordance to the law and the remaining nine months are enough to prepare the country for the fixed elections.”
The head of the New Generation – New Initiative said the organization is drafting a constitutional suit and will lodge it to the Constitutional Court of Georgia in near future in order to restore lawful terms of elections which were estimated by the law in December of 2007.
Devdariani added that the organization has petitioned to the Parliament regarding the issue several times, but the legislative body never paid attention to their petitions; so, now they have to appeal to the Constitutional Court of Georgia.
“We hoped the MPs would have discussed the issue before the end of the autumn session,” Devdariani said.
Avtandil Demetrashvili: “Constitutional Reform Will Fail”
Constitutionalist Avtandil Demetrashvili said if the date of the Presidential Elections is shifted, the constitutional reform implemented in 2009-2010 will be wasted.
“If the Constitutional Court satisfies the suit of the New Generation –New Initiative and shifts the date of the presidential elections, the 2009-2010 Constitutional reforms will be wasted because the document states the norms, adopted through the reforms, will go in force after the inauguration of the president elected as a result of October 2013 Presidential Elections. So, in this case, “October” creates problem and if the elections are held in January, it will make the execution of the constitutional law doubtless,” Demetrashvili told the News Agency “Interpresnews.”
As for the parliamentary elections in May, Demetrashvili said it will create fewer problems. And if the Constitutional Court satisfies the suit of the NGO, we will need to introduce new amendments to the Constitution.
“If the Constitutional Court of Georgia satisfies the suit of the New Generation – New Initiative, we will have to introduce new changes to the Constitution in order to annul the transitional provision which states that the parliamentary elections shall be held in October of 2012 and the new date will be fixed afterwards,” Demetrashvili said.
The Commission Will Not Be Able to Provide Revised Voters’ List
“If the parliamentary elections are held in May, the Monitoring Commission will not be able to revise voters’ list on time,” head of Monitoring Commission Mamuka Katsitadze told Interpresnews.
“I can tell you without extra diplomacy and pretending that if elections are held in May, the Commission will not present the revised voters’ list checked through the principle of “door-by-door”, that is a new method in checking the lists. We need concrete terms, the deadline is set and if the elections are held in May, we will not manage anything. So, we continue our work on the lists because we are sure the elections will be held in October at 99% probability,” Katsitadze said.
A leader of the New Rights is sure the only purpose of the New Generation – New Initiative to lodge a suit to the Constitutional Court was to put an end to the current controversy on this issue.
“When the Court clarifies to a concrete suitor that the elections will not be held in May, it will be a respond not only to one NGO, but to everybody who has the same question and finally we will learn that the elections will be held in October,” Katsitadze said.
Comments from Parliamentary Majority and Minority
Levan Vepkhvadze from the Parliamentary minority [Christian Democrat movement] is sure only National Movement can wish to hold the parliamentary elections in May. Vepkhvadze told journalists that those who agree with the May elections, implements the government’s instructions.
He said the parliamentary elections must be held in October of 2012 as it is written in the Constitution.
The MP added that only government wants the elections to be held in spring. And the organization, who is complaining about the issue, directly or indirectly serves the government’s interests.
The MP underscored that international community also underscored that the upcoming elections shall be better than the previous one and if it is scheduled in spring, we will not manage to work out the mechanisms to guarantee better elections.
Among the mechanisms Vepkhvadze mentioned the Commission for the Revision of Voters’ Lists, and Group of Media-Monitoring Commission and Security Council, who should work on the restriction of administrative resource.
“Only National Movement is ready for the elections now,” Vepkhvadze said.
A leader of the parliamentary elections Goka Gabashvili is sure there will be enough arguments to hold the elections within constitutional terms. He told journalists the parliamentary elections are scheduled in October of 2012 according to the Constitution.
“The Court will discuss the issue but I am sure the elections will be held in October,” Gabashvili said and added that although he cannot say anything in the name of the Constitutional Court, his political team believes the elections must be held within constitutional terms.
Gabashvili hopes the Constitutional Court will have arguments to prove the necessity of holding elections in October.
The chair of the Legal Committee of the Parliament Pavle Kublashvili thinks it is impossible to declare the constitutional terms of elections as unconstitutional.
When commenting on the possible shifting of the election date, Kublashvili told journalists that the Constitution directly fixes the election date in October and it was estimated before the current convocation of parliament was elected. Consequently, Kublashvili believes nothing can prove the unconstitutionality of this provision.
“Thus, the suit does not have any grounds. The parliamentary elections will be held in October of 2012 and relatively, the presidential elections will be held in October of 2013,” Kublashvili said.
Besides that, the MP cannot see any argument which could become a ground for the Constitutional Court of Georgia to conclude that the constitutional norm is unconstitutional.
“Constitutional norm cannot be unconstitutional.  And it is absurd to argue about it,” Kublashvili said.
“CEC Is Ready”
Central Election Commission is always ready to hold elections within the legal terms - CEC Chairman Zurab Kharatishvili told journalists today.
Kharatishvili said that according to the working plan, the Commission is preparing for the October elections but if the law requires snap elections, the Commission will be ready for it as well.
“Of course, snap elections mean work in haste but we will be ready for it,” Kharatishvili said.
As for the suit of the New Generation – New Initiative, Kharatishvili said the Constitutional Court shall make decision with regard to the issue and it is beyond his competence to make comments on it.
Kharatishvili added that the CEC will act in accordance to the decision of the Constitutional Court.