სააკაშვილი: საქართველო „საბრძოლო მანქანას“ აწარმოებს
პრეზიდენტმა სააკაშვილმა განაცხადა 20 თებერვალს, რომ მიმდინარე კვირას პირველი ქართული წარმოების „საბრძოლო ტექნიკის“ გამოცდა განხორციელდება.
სააკაშვილმა ეს განცხადება ავღანეთში, ჰელმანდის პროვინციაშივიზიტის დროს ჯარისკაცების წინაშე გამოსვლისას გააკეთა.
მან „საბრძოლო მანქანის“ დეტალებზე არ ისაუბრა და მხოლოდ მისი სახელი „ლაზიკა“ ახსენა; იგივე სახელი ერქმევა ქალაქს, რომლის აშენებაც შავი ზღვის სანაპიროზე იგეგმება და რომლის შესახებაც სააკაშვილმა პირველად დეკემბერში განაცხადა.
„თქვენ იცით,  რომ ჩვენ გამოვუშვით ჯავშანტრანსპორტიორები „დიდგორი“; ჩვენ ვუშვებთ ავტომატებს, ჩვენ ვუშვებთ სხვა ტექნიკას – ეს ძალიან ცოტა ქვეყანას აქვს მსოფლიოში“, – განაცხადა სააკაშვილმა.
ქართული წარმოების ორი ტიპის ჯავშანტრანსპორტიორი, „დიდგორი“, რომელიც თავდაცვის სამინისტროსთან არსებულმა კვლევითმა ცენტრმა „დელტამ“ შეიმუშავა, პირველად 2011 წლის 26 მაისის სამხედრო აღლუმზე იქნა წარმოდგენილი – დიდგორი 1“  Minigun-ის ტიპის ტყვიამფრქვევით და დიდგორი 2“ – 12.7 კალიბრიანი ტყვიამფრქვევით.
დეპუტატმა მმართველი პარტიიდან გივი თარგამაძემ განაცხადა თებერვლის დასაწყისში, რომ საქართველო უპილოტო საფრენი აპარატის წარმოებაზე მუშაობს; ამ თემაზე დეტალები უცნობია.
პრეზიდენტმა სააკაშვილმა ასევე განაცხადა 20 თებერვალს, რომ ხელისუფლებამ „ბევრი გააკეთა, თუნდაც ბოლო წლებში, შეიარაღებული ძალების აღჭურვისთვის“ ყოველგვარი ხმაურის და ტრაბახის გარეშე.
მან ასევე განაცხადა, რომ 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ იმ პირთა რაოდენობა, რომელთაც სარეზევრო სამსახურის გავლის სურვილი აქვთ, ოთხჯერ გაიზარდა და გაზაფხულის ბოლოს საქართველოს 100 000–ზე მეტი გაწვრთნილი რეზერვისტი ეყოლება.
სააკაშვილმა ასევე განაცხადა, რომ იგი სიამაყით აივსო, როდესაც თებერვლის დასაწყისში ანაპოლისში აშშ–ის საზღვაო აკადემიას ესტუმრა და ოთხ ქართველ ოფიცერს შეხვდა, რომლებიც „საზღვაო ქვეითებად ემზადებიან – იმ შენაერთებად, რომელიც აუცილებლად დაგვჭირდება ჩვენ შეიარაღებულ ძალებში“.

Saakashvili: Georgia Manufacturing 'Combat Vehicle'
President Saakashvili said on February 20, that this week the first-ever Georgian-made “combat vehicle” would be tested.
Saakashvili made the announcement while addressing Georgian troops in the Helmand province during his visit to Afghanistan on February 20.
He did not provide details about the “combat vehicle” other than its name – Lazika; the same name has been picked by Saakashvili to a planned new city about which he first announced in December.
“You know we have already produced armored vehicles Didgori, we also produce automatic rifles and other equipment – few countries in the world have it,” Saakashvili said.
Two types of Didgori armored vehicles, manufactured in Georgia and developed by research center Delta of the Georgian Ministry of Defense, were first showcased during a military parade on May 26, 2011 –Didgori 1  with multi-barrel heavy machine gun, Minigun, capable of carrying nine personnel and Didgori 2  with 12.7 caliber machine gun.
A ruling party lawmaker, Givi Targamadze, who chairs parliamentary committee for defense and security, claimed earlier this month, that Georgia was working on production of unmanned aerial vehicle; no details are available.
President Saakashvili also said on February 20, that the authorities “have done much in recent years for equipping our armed forces” without “much noise and bragging”.
He also said that number of those willing to undergo reserve service increased four-fold after the August, 2008 war and by end of this spring Georgia would have “over 100,000 trained and equipped reserve troops.”
Saakashvili also said that he was proud when he visited earlier this month the U.S. Naval Academy in Annapolis and met there four Georgian servicemen undergoing courses for future Marine Corps officers - “the unit,” Saakashvili said, “which we will definitely need in our armed forces.”