რუსეთი იმუქრება, რომ საქართველოს ხელისუფლების მაღალჩინოსნების დასასჯელად საერთაშორისო სისხლის სამართლის ინსტიტუტებს გამოიყენებს
რუსეთის ფედერაციის საგამოძიებო კომიტეტი 2008 წლის აგვისტოს მოვლენების გამოძიებას აგრძელებს. ოფიციალურ ინფორმაციას კომიტეტის ოფიციალური ვებგვერდი ავრცელებს. უწყების ინფორმაციით, გამოძიების მსვლელობისას მიღებულია მტკიცებულებები ე.წ. სამხრეთ ოსეთში პიროვნების, მშვიდობისა და კაცობრიობის უსაფრთხოების წინააღმდეგ განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულებში საქართველოს უმაღლესი პოლიტიკური და სამხედრო ხელმძღვანელობის მონაწილეობის შესახებ. აქვე მოყვანილია რუსეთის ფედერაციის სისხლის სამართლის კოდექსის შესაბამისი მუხლები. თუმცა, უწყება ასევე აღნიშნავს, რომ უცხოეთის იურისდიქციისგან სახელმწიფო თანამდებობის პირების დაცვის იმუნიტეტის გამო ამ პირების სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემა ვერ ხერხდება.
„ამასთან დაკავშირებით, საგამოძიებო კომიტეტი დგამს ნაბიჯებს, რათა დამნაშავეების დასასჯელად საერთაშორისო სისხლის სამართლის  ინსტიტუტები გამოიყენოს“, -  აცხადებს რუსეთის საგამოძიები კომიტეტი.
უწყება ასევე აცხადებს, რომ ადამიანის უფლებათა ევროსასამართლოში შეტანილ სარჩელში საქართველოს ხელისუფლება რუსეთის ფედერაციას დაუსაბუთებლად ადანაშაულებს, საქართველოსა და სამხრეთ ოსეთში შეიარაღებული კონფლიქტის დროს რუსი სამხედროების მიერ თითქოსდა ჩადენილი დანაშაულების არაეფექტურად გამოძიებაში.
„კონფლიქტის ზონაში დანაშაულების გამოვლინებისა და აღკვეთის დროს, რუსი სამხედროებისა და რუსეთის მოქალაქეებისთვის არანაირი გამონაკლისი არ გაკეთებულა. ამიტომ, საქართველოს მოქალაქეების მიმართ ნებისმიერი დანაშაულის შემთხვევაში აღნიშნულ ქმედებებს დადგენილი წესით დაუყოვნებლივ მიეცემოდა შეფასება. თუმცა, მოწმის სახით ქართველ სამხედროებს, ასევე მშვიდობიან მოსახლეობას, მათ შორის ეთნიკურ ქართველებს, რუსი სამხედრო მოსამსახურეების მართლსაწინააღმდეგო ქმედებების შესახებ არ განუცხადებიათ“, - აცხადებს ვლადიმერ მარკინის უწყება.
კომიტეტი ასევე აღნიშნავს, რომ 2009 წლიდან 2011 წლამდე ამ უწყებაში შევიდა სხვადასხვა უფლებადამცველი ორგანიზაციის საჩივრები შეიარაღებული კონფლიქტის დროს რუსი სამხედროების მიერ ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების დარღვევების შესახებ;  ყველა მიმართვა სისხლის სამართლის საქმის ფარგლებში მოწმდება. კომიტეტის ინფორმაციით, დამატებითი მასალების მიღების მიზნით საქართველოს კომპეტენტურ ორგანოებს 5 მიმართვა გაუგზავნა, მაგრამ არც ერთ მიმართვაზე პასუხი არ მიუღია.
„თანამშრომლობაზე ქართული მხარის უარის მიუხედავად, საგამოძიებო კომიტეტში საქართველოს მოქალაქეების ყველა განცხადებას და მიმართვას დეტალურად შეამოწმებენ, განხილვის შედეგების მიხედვით მოხდება შესაბამისი სამართლებრივი შეფასება“, - ნათქვამია კომიტეტის ინფორმაციაში.

Russia Threatens to Apply Institutions of International Criminal Law to Punish High officials of Georgian Government
Investigation Committee of Russian Federation continues to investigate the events of August war of 2008, - states the official website of the Committee. According to the website, the evidence has been obtained during the investigation about the participation of high political and military leadership of Georgia in especially grave crimes against peace and mankind in the so-called South Ossetia. The relevant articles of Criminal Code of Russian Federation are indicated thereby. However, the Committee notes that due to having immunity from foreign jurisdiction it is not possible to try them by criminal rule.
“The Investigation Committee is taking certain steps in this direction to apply institutions of International Criminal Law to punish the offenders,” – The Investigation Committee of Russia states.
The Committee also states that in the complaint submitted to European Court of Human Rights Georgian government groundlessly blames Russian Federation for ineffective investigation of the alleged crimes committed by Russian military in Georgia and South Ossetia.
“While revealing and eradicating crimes in the conflict zone no exception has been made for Russian military and citizens of Russia. In case of existence of facts of crimes committed against citizens of Georgia these actions would have been immediately assessed according to relevant means. However, neither Georgian military, nor the population including the ethnical Georgians claimed on occurrence of illegal acts committed by Russian military,” – Vladimir Markin’s department states.
The Committee also notes that they have received the complaints of different human rights organizations regarding the violations of human rights by Russian militaries during the conflicts. Every address is examined within realms of criminal law. According to the Committee, it has sent 5 requests to the competent bodies of Georgia to receive additional material but none of the requests have been answered.
“Despite the refusal of Georgian side to cooperate, the Investigation Committee will thoroughly examine every complaint and address of Georgian citizens and the relevant legal assessment will be made according to the result of the examination,” – The Committee states.