პროკურატურამ სოლომან ქიმერიძის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა
საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ სოლომან ქიმერიძის გარდაცვალების ფაქტზე გამოძიება დაიწყო. პროკურატურამ ამ საკითხთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა, რომელსაც „ინტერპრესნიუსი“ უცვლელად გთავაზობთ.
„საქართველოს პროკურატურაში 2012 წლის 27 თებერვალს ხაშურის საავადმყოფოში, შსს ხაშურის რაიონულ სამმართველოს შენობაში მიღებული ტრავმების შედეგად სოლომან ქიმერიძის გარდაცვალების ფაქტზე დაიწყო გამოძიება.
საქმის განსაკუთრებული მნიშვნელობიდან გამომდინარე, გვსურს, საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია გარდაცვლილის მიერ პოლიციის შენობაში მიღებული ტრავმების თვითმხილველთა და ფაქტზე მნიშვნელოვანი ინფორმაციის მქონე პირთა დაკითხვისა და სხვა საგამოძიებო მოქმედებების შესახებ.
სოლომან ქიმერიძის ოჯახის წევრების ჩვენებების შინაარსი: სოლომან ქიმერიძე ხაშურში მომხდარ ქურდობასთან დაკავშირებით, გამოკითხვის მიზნით პოლიციის მუშაკებმა სახლიდან წაიყვანეს დაახლოებით 11:30 საათზე. ქიმერიძეს წინააღმდეგობა არ გაუწევია და აღნიშნულთან დაკავშირებით პროტესტი არ გამოუთქვამს.
ხაშურში მომხდარი ქურდობის საქმეზე დაზარალებულის, თამაზ გამგონიძის ჩვენების შინაარსი: თამაზ გამგონიძე პოლიციის შენობაში მივიდა დაახლოებით 16:25 საათზე. გამგონიძე მისი საკუთრების მიმართ განხორციელებულ დანაშაულთან დაკავშირებით გამოკითხა ინსპექტორ გამომძიებელმა ზაზა ტაბატაძემ. გამოკითხვა გაგრძელდა დაახლოებით 25 წუთი, რის შემდგომაც მან დატოვა შენობა.
შსს ხაშურის რაიონულ სამმართველოს უფროსის, გიორგი ხარშილაძის ჩვენების შინაარსი: გიორგი ხარშილაძე სამუშაო კაბინეტში, ხაშურში მომხდარ ქურდობასთან დაკავშირებით გაესაუბრა სოლომან ქიმერიძეს. შეხვედრა გაგრძელდა დაახლოებით 10 წუთი, რის შემდგომაც ქიმერიძემ დატოვა კაბინეტი.
სოლომან ქიმერიძის თანმხლები ინსპექტორ გამომძიებელ მალხაზ ციყელაშვილის ჩვენების შინაარსი: მალხაზ ციყელაშვილი და სოლომან ქიმერიძე იმყოფებოდნენ შენობის მე-3 სართულზე შსს ხაშურის რაიონულ სამმართველოს უფროსის, გიორგი ხარშილაძის კაბინეტში, რის შემდგომაც წამოვიდნენ მე-2 სართულისკენ, ჩასასვლელ კიბესთან მალხაზ ციყელაშვილი დაწინაურდა რამდენიმე საფეხურით და გააგრძელეს კიბეზე ჩასვლა. ციყელაშვილმა გაიგონა მოაჯირის ხმა, რა დროსაც შემობრუნდა და დაინახა, რომ სოლომან ქიმერიძე ვარდებოდა მოაჯირიდან ძირს, სცადა ხელის წავლება, მაგრამ ვერ მოასწრო, ქიმერიძე დაეცა პირველი სართულის იატაკზე დაახლოებით 17:30 საათზე.
პოლიციის განყოფილებაში მყოფი პოლიციის მუშაკების ჩვენებების შინაარსი (დაკითხულთა გვარების ჩამონათვალი): სოლომან ქიმერიძე პოლიციის შენობაში იმყოფებოდა დაახლოებით 12:00 საათიდან. მის მიმართ რაიმე ძალადობრივ ან ფიზიკური ზემოქმედების ფაქტებს ადგილი არ ქონია. სოლომან ქიმერიძის კიბის უჯრედიდან გადმოვარდნისთანავე გამოძახებულ იქნა სასწრაფო სამედიცინო დახმარება და იგი გადაყვანილ იქნა ხაშურის საავადმყოფოში.
ქიმერიძის ხაშურის საავადმყოფოში მიყვანისას ადგილზე მყოფი ექიმ-რეანიმატოლოგის, ზვიად ლომიძის და მორიგე ექიმის, პოღოს ავაქიანის ჩვენებების შინაარსი: სოლომან ქიმერიძემ საავადმყოფოში მოყვანის შემდეგ ექიმების შეკითხვაზე თუ როგორ მიიღო ტრავმები უპასუხა, რომ ჩამოვარდა. იმავე დღეს 23 საათსა და 40 წუთზე სოლომან ქიმერიძე გარდაიცვალა.
სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის შუალედური დასკვნის შინაარსი: გარდაცვლილს სხეულზე არ აღენიშნება ცემა-წამების კვალი, ხოლო გარდაცვალება გამოიწვია სიმაღლიდან ჩამოვარდნის შედეგად მიღებულმა ტრავმებმა.
დანართი N1 - დაკითხული პოლიციის მუშაკები: გიორგი ხარშილაძე - სამმართველოს უფროსი; მალხაზ ციყელაშვილი - უბნის ინსპექტორ-გამომძიებელი; ზაზა ტაბატაძე - უბნის ინსპექტორ-გამომძიებელი; ბესიკ კილაძე - დეტექტივის თანაშემწე-გამომძიებელი; აკაკი ხიჩაკაძე - უბნის ინსპექტორ-გამომძიებელი; გოჩა ღუღუნიშვილი - დეტექტივის თანაშემწე-გამომძიებელი; მამუკა გამგონიძე - უბნის ინსპექტორების განყოფილების უფროსი; თამარ ლომიძე - უბნის ინსპექტორ-გამომძიებელი; პაატა ხვედელიძე - უბნის ინსპექტორ-გამომძიებელი; ავთანდილ სამსონიძე - სამმართველოს უფროსის მოადგილე; რუსუდან კამკამიძე - კანცელარიის უფროსი; მზია გოგოლაძე - უბნის ინსპექტორ-გამომძიებელი; ვალერიან ლურსმანაშვილი - უბნის ინსპექტორ-გამომძიებელი; მარინა გაჩეჩილაძე - კანცელარიის სპეციალისტი; იზა ნოზაძე - უბნის ინსპექტორ-გამომძიებელი; ალექსანდრე დარბუაშვილი - უბნის ინსპექტორ-გამომძიებელი; გიორგი არჯევანიძე - სამეურნეო უზრუნველყოფის სამსახურის სპეციალისტი; ვალერი ქალდანი - სამმართველოს უფროსის მოადგილე; უჩა რამიშვილი - უბნის ინსპექტორ-გამომძიებელი; დიმიტრი ქიმერიძე - უბნის ინსპექტორ-გამომძიებელი“.

The Chief Prosecutor’s Office of Georgia started investigation of Soloman Kimeridze’s death fact. The Prosecutor’s Office spread the following statement with regard to the issue.
“On February 27, 2012 the Chief Prosecutor’s Office of Georgia started investigation on the Soloman Kimeridze’s case, who died in Khashuri district hospital because of traumas received in the Khashuri district MIA office.
Due to particular significance of the case, we would like to provide the society with the information about interrogation of witnesses of the incident in the police station and about other investigative activities.
Testimonies of Soloman Kimeridze’s family members:  At about11:30 am police officers took Soloman Kimeridze to a police station to interrogate him about the robbery fact which had occurred in Khashuri. Kimeridze did not resist police officer and did not protest the fact either.
Testimony of Tamaz Gamgonidze, victim of the robbery: Tamaz Gamgonidze reported to the police about robbery at about 4:25 pm. Inspector-investigator Zaza Tabatadze questioned him about the robbery. The interrogation lasted about 25 minutes after what Gamgonidze left the building.
Testimony of Giorgi Kharshiladze, head of Khashuri district MIA department. Giorgi Kharshiladze interrogated Soloman Kimeridze about the robbery in his room. The meeting lasted about 10 minutes and Kimeridze left the room.
Testimony of Malkhaz Tsikelashvili, inspector-investigator who accompanied Soloman Kimeridze: Malkhaz Tsikelashvili and Soloman Kimeridze were in Kharshiladze’s room on the third floor from where they went downstairs to the second floor. Approaching the staircase, Tsikelashvili went forward and Kimeridze followed him down the stairs. Suddenly, Tsikelashvili heard voice of the handrail, turned back and saw Soloman Kimeridze falling over the rail; he tried to catch the man but could not reach him. Kimeridze fell on the ground floor at about 5:30 pm.
Testimonies of police officers who were in the police station during the accident (the list is below): Soloman Kimeridze arrived at the police station at about 12:00 pm. Nobody harassed or abused him. As soon as he fell off the staircase, the police officers called ambulance who took him to the Khashuri district hospital.
Content of testimonies doctors Zviad Lomidze and Pogos Avakyan, who received Kimeridze at the Khashuri district hospital: When he was delivered to the hospital, Soloman Kimeridze was asked how he received injuries and he said he had fallen of the staircase. At 11:40 pm on the same day Soloman Kimeridze died.
Content of interim conclusion of the forensic expertise: There is no trace of beating or torture on the body. The death was caused by trauma received as a result of the fall from the height.