თავდაცვის სამინისტროს რეზერვისტების გამოძახების უფლება მისცეს
ამავე დროს სამობილიზაციო მზადყოფნის შემოწმების მიზნით ან საგანგებო მდგომარეობის და სიტუაციის დროს, თავდაცვის სამინისტროს რეზერვისტების გამოძახების შესაძლებლობა მიეცა. ამასთან დაკავშირებით ცვლილება პარლამენტმა „სამხედრო სარეზერვო სამსახურის“ შესახებ კანონში 2 მარტს მესამე მოსმენით დაამტკიცა.
მიღებული გადაწყვეტილებით, სამობილიზაციო მზადყოფნის შემოწმების, საგანგებო მდგომარეობის და სიტუაციის დროს თავდაცვის სამინისტროს შეეძლება ტექნიკური და კომუნიკაციის სხვა საშულებებით, სარეზერვო სამსახურში გასაწვევად გამოიძახოს ის პირები, რომელთაც სარეზერვო სამსახური გავლილი აქვთ.
ამ შემთხვევაში, თავდაცვის სამინისტრო ვალდებული იქნება, გამოძახებული პირის დამსაქმებელის ინფორმირებას შეუწყოს ხელი, რომ რეზერვისტს ძირითად სამსახურში გამოუცხადებლობა საპატიოდ ჩაეთვალოს.
ამავე ცვლილების მიხედვით გადაწყდა, რომ ასეთი გამოძახების შემთხვევები და შეტყობინების წესი პრეზიდენტის ბრძანებულებით განისაზღვრება, რეზერვისტების შემკრებ პუნქტამდე მიყვანას კი, თავდაცვის სამინისტრო უზრუნველყოფს.

Ministry of Defense Authorized to Call Forth Reservists
The Defense Ministry is given right to call the reservists in order to check their readiness of mobilization during the urgent situations. The amendment has been made in the Law on Military Reserve Service on March 2nd through the third hearing.
The Defense Ministry will be entitled to call forth the individuals who already have gone to the reserve service in order to check their readiness of mobilization during the urgent situations through different means of communication.
In this case, the Defense Ministry will be obliged to inform the employer of the called individual and the absence at work will be considered pardonable.
According to the same amendments, the Presidential decree will determine the cases of such recruitment and the rule of notification. The Defense Ministry will ensure the bringing of reservists to the place of destination.