პავლე კუბლაშვილი კონტროლის პალატის აქტიურობას ვენეციის კომისიის რეკომენდაციას უკავშირებს
იურიდიულ საკითხთა საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე პავლე კუბლაშვილის მტკიცებით, კონტროლის პალატის აქტიურობა ვენეციის კომისიის რეკომენდაციაა.
პავლე კუბლაშვილმა ჟურნალისტებთან საუბრისას კონტროლის პალატის მიერ რეგიონებში მოსახლეობის „დაკითხვა-ჩხრეკის“ შესახებ ინფორმაციას უტრირებული უწოდა და განაცხადა, რომ არ ესმის, რაში უნდა აწყობდეს არასამთავრობო ორგანიზაციას მსგავსი განცხადებების გაკეთება, თუ ის რომელიმე პოლიტიკური ძალის ინტერესებს არ უკავშირდება.
რაც შეეხება კონტროლის პალატის მიერ მიმდინარე ღონისძიებებს, კუბლაშვილი ამბობს, რომ არის ინფორმაცია „ქართული ოცნების“ ფინანსების გაუმჭვირვალობის შესახებ და კონტროლის პალატა ამ ინფორმაციას კონკრეტულ პირებთან აზუსტებს. მისი თქმით, ინფორმაციის დაზუსტება ხდება იმ პირებთან, ვინც ოფისი მიაქირავა „ქართულ ოცნებას“, ვინც ამ შენობით სარგებლობს, ვის სასარგებლოდაც გაიწია ხარჯი და ა.შ.
ასევე, დეპუტატის ინფორმაციით, არის შემთხვევები, როდესაც არა პარტია, არამედ რომელიღაც სხვა იურიდიული პირი იხდის თანხას ამ მომსახურებაში, რაც კანონდარღვევაა. კუბლაშვილის მტკიცებითვე, კონტროლის პალატის მიერ ინფორმაციის გადაზუსტების პროცესს არც შინაგან საქმეთა სამინისტროს და არც პროკურატურის წარმომადგენლები არ ესწრებიან.
„პროცესში მხოლოდ კონტროლის პალატა მონაწილეობს. ეს არ არის სისხლის სამართლებრივი პროცედურა, არამედ კონტროლის პალატა იმ პირველწყაროებიდან იღებს ინფორმაციას, რომლის საქმიანობაც შეიძლება უკავშირდებოდეს ამა თუ იმ შემთხვევაში არაგამჭვირვალე ხარჯებს“, - განაცხადა კუბლაშვილმა.
მისივე თქმით, კონტროლის პალატა უფლებამოსილია გამოითხოვოს ინფორმაცია, თუმცა, ეს ფორმალური პროცესი არ უნდა იყოს და კონტროლის პალატა არ უნდა დაკმაყოფილდეს იმით, რომ ვიღაც გაუმჭვირვალე ხარჯების არსებობას უარყოფს.
„ვიღაცამ რომ თქვას, არა აქვს ხარჯი, ეს კონტროლის პალატამ ფაქტად არ უნდა მიიღოს. კონტროლის პალატა რომ აქტიური უნდა იყოს, ეს ვენეციის კომისიისა და ევროსაბჭოს ერთ-ერთი რეკომენდაციაა“, – განაცხადა პავლე კუბლაშვილმა.

Pavle Kublashvili Linked Activities of the Chamber of Control to the Venice Commission Recommendation
Chairman of the Legal Committee at the Parliament Pavle Kublashvili claims the recent activities of the Chamber of Control was recommended by the Venice Commission.
Pavle Kublashvili told journalists that information about search-interrogation of people in the regions of Georgia by the Chamber of Control is exaggerated and said he cannot understand why NGOs protest it unless they are linked with any political party.
As for ongoing investigations, Kublashvili said the Chamber of Control studies financial transparency of the Georgian Dream and wants to get verified information from concrete people. The MP added that information is checked with those people, whose spaces were rented by the Georgian Dream, who uses this building and who received funds from the Georgian Dream.
Additionally, as the MP said, there are cases when other legal entity pays money to people for some service instead political party. Kublashvili claims neither MIA nor prosecutor’s office representatives attend the interrogation of Chamber of Control.
“Only Chamber of Control is involved in the process. It is not criminal procedure; the Chamber of Control gets information from first sources and it can be linked with any untransparent financial expenditure,” Kublashvili said.
He added Chamber of Control is authorized to request information but it must not be formal process and the Chamber of Control should inquire only transparency of financial expenditure of entities.
“If somebody alleges that they do not have connection with financial operations, the Chamber of Control should not rely on it and should estimate the truth. It was recommendation of the Venice Commission and Council of Europe to the Chamber of Control to be more active,” Pavle Kublashvili said.