„ეკოლოგიური სამართლის ცენტრი“ სკვერში მშენებლობისა და მოქალაქეთა საკუთრების უფლების შეზღუდვის აღკვეთას ითხოვს
ეკოლოგიური სამართლის ცენტრმა აგლაძის #26-ში, ადგილობრივ მაცხოვრებლებთან ერთად საპროტესტო აქცია და პრესკონფერენცია გამართა.
მოსახლეობა შეშფოთებულია აგლაძის ქ. #26-ის მიმდებარედ არსებულ სკვერში მოსალოდნელი მშენებლობით, აგრეთვე იმით, რომ ქალაქის ხელისუფლება მათ უზღუდავს საკუთრების უფლებას, კერძოდ - კორპუსის მცხოვრებლებს თბილისის ზედამხედველობის სამასახური თავიანთი ფართების კომერციული მიზნებით გამოყენებას უკრძალავს.
აქცია-პრესკონფერენციაზე „ეკოლოგიური სამართლის ცენტრის“ იურისტმა ნიკოლოზ მჟავანაძემ განაცხადა, რომ სკვერში მშენებლობა ეწინააღმდეგება მთელ რიგ საკანონმდებლო აქტებს, მათ შორის:
1. თბილისის საკრებულო გადაწყვეტილებას - ქ. თბილისის სკვერების, პარკების, ტროტუარებისა და სპორტულ-სათამაშო მოედნების პრივატიზაციის შეჩერების და მათ ტერიტორიაზე მშენებლობის აკრძალვის შესახებ. აღნიშნული გადაწყვეტილება მიღებულია მაშინ, როცა საკრებულოს თავმჯდომარე მიხეილ სააკაშვილი იყო.
2. თბილისის საკრებულო გადაწყვეტილებას -  ქ. თბილისის ტერიტორიის გამოყენებისა და განაშენიანების რეგულირების წესების დამტკიცების შესახებ.
3. თბილისის საკრებულოს გადაწყვეტილებას - დედაქალაქის პერსპექტიული განვითარების გენერალური გეგმის დამტკიცების შესახებ.
4. პარლამენტის დადგენილებას - საქართველოს დასახლებულ პუნქტებში გამწვანების ზონების, პარკების, ბარებისა და სკვერების დაცვის შესახებ.
5. ქ. თბილისის მერიის დადგენილებას - ქ. თბილისის ტერიტორიაზე პარკების, ბაღების, სკვერების, და გამწვანებული ტერიტორიების მოვლა პატრონობისა და პერსპექტიული გაფართოების ღონისძიებათა შესახებ.
6. საქართველოს კონსტიტუციის 37-ე მუხლს.
რაც შეეხება მოქალაქეთა საკუთრების უფლების შეზღუდვას, ამით ირღვევა საქართველოს კონსტიტუციის 21-ე მუხლითა და საქართველოს სამოქალაქო კანონმდებლობით (საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 170-ე მუხლი) განსაზღვრული საკუთრების უფლება.
ეკოლოგიური სამართლის ცენტრი ითხოვს  თბილისის მერიამ დაუყოვნებლივ შეაჩეროს მოსახლეობის   საკუთრების უფლების შეზღუდვა და სკვერებში მშენებლობა-განაცხადა ცენტრის იურისტმა ნიკოლოზ მჟავანაძემ.

Center of Ecology Law Requests Stop of Restriction of Property Rights
Center of Ecology Law held a protest action and a press conference at #26 Agladze St. in Tbilisi along with local residents.
The population is alarmed by unexpected construction works started in the square surrounding Agladze #26 St. and that the city government restricts property rights of residents of apartment building – Tbilisi Supervision Service restricts them to use their own area for commercial purposes.
The lawyer of Center of Ecology Law, Nikoloz Mzhavanadze stated at the action that the construction works started in the square contradict range of legislative acts, including:
1. Tbilisi City Council decision – regarding the stop of privatization of Tbilisi squares, parks, pavements and playgrounds and prohibition to start construction works in these territories. This decision was taken when Mikheil Saakashvili headed the City Council.
2. Decision of Tbilisi City Council on adoption of modalities on usage and greening of territory of city of Tbilisi.
3. Decision of Tbilisi City Council on adoption of general plans for perspective development of the capital.
4. Parliament decree on protection of green zones, parks, bars and squares in the populated areas of Georgia.
5.  Tbilisi City Hall resolution on protection of parks, gardens, squares and green territories in Tbilisi and their perspective widening.
6. Article 37 of Georgian Constitution.
As for restriction of property rights, it violates article 21 of Constitution and property right envisaged by civil legislation of Georgia. (Article 170 of Civil Code of Georgia).
Center of Ecology Law requests Tbilisi City hall to immediately stop restriction of property rights of population and construction works in squares – Nikoloz Mzhavanadze stated.