რა საჭიროა ნებაყოფლობითი რეზერვი?
სამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებ კანონში შეტანილი ცვლილებები, რომლის თანახმად, მოქალაქეებს ნებაყოფლობითაც შეუძლიათ რეზერვში სამსახური, ექსპერტებისა და უფლებადამცველების შეშფოთებას იწვევს. რა საჭიროა ნებაყოფლობითი რეზერვი? ამ კითხვაზე პასუხის გაცემას ადამიანის უფლებათა ცენტრის ვიდეოპორტალის HRIDC.TV-ს ჟურნალისტი შეეცადა.
ნებაყოფლობითი სამხედრო რეზერვის შემოღების კამპანია თავდაცვის სამინისტრომ 2011 წლის ოქტომბრის ბოლოს წამოიწყო. იმავე პერიოდში პარლამენტმა თავდაცვის სამინისტროს დაჩქარებული წესით დამატებით 45 მილიონი ლარი გამოუყო. 2012 წლის მარტში კი დამტკიცდა ცვლილებები „სამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებ“ კანონში, რომლის თანახმად, თავდაცვის სამინისტროს რეზერვისტების გამოძახების უფლება მიეცა.
„თავდაცვისა და უსაფრთხოების სამოქალაქო საბჭოს“ წარმომადგენელი, თეონა აქუბარდია აცხადებს, რომ თავდაცვის სამინისტროსათვის ამ უფლების გადაცემა სამოქალაქო საზოგადოებას შეშფოთების საფუძველს აძლევს. კერძოდ, 2007 წლის ნოემბერში სამოქალაქო მღელვარებისას რუსთაველის გამზირზე თავდაცვის სამინისტროს გენერალური შტაბის უფროსი გამოჩნდა და გაჩნდა რისკი, რომ  დემონსტრანტების დასარბევად ხელისუფლება სამხედრო ძალებს გამოიყენებდა. თეონა აქუბარდიას თქმით, რეზერვისტთა გამოძახების უფლების მიცემით ასეთი რისკი კიდევ უფრო იზრდება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი, უჩა ნანუაშვილი  კანონში შეტანილი ცვლილებებიდან ყურადღებას იმ ნაწილზე ამახვილებს, სადაც კანონმდებელმა გააფართოვა იმ მოქალაქეთა წრე, რომელთა გამოძახებაც რეზერვში უკვე დაშვებულია. ამ პირთა შორის მოხვდნენ თავდაცვისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროების მოსამსახურეები და მოსამართლეები.
სამხედრო ექსპერტი, კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრი ირაკლი სესიაშვილი აცხადებს, რომ საქართველოში არსებული სარეზერვო სისტემა სრულიად არაეფექტურია. ხოლო ხუთდღიანი ნებაყოფლობითი სარეზერვო სამსახური ამ სისტემას უკეთესობისკენ ვერ შეცვლის.
ოპოზიციური პარტიები შეშფოთებას გამოთქვამენ, რომ სამეგრელოს რეგიონში უკვე მიმდინარეობს ნებაყოფლობით რეზერვში გაწვეულ მოქალაქეთა წვრთნები. „თავისუფალი დემოკრატების“ ლიდერმა ირაკლი ალასანიამ დიპლომატებთან შეხვედრისას განაცხადა, რომ ხელისუფლება სინამდვილეში სამოქალაქო დაპირისპირებისთვის ემზადება.
ირაკლი ალასანიას განცხადებამ საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენლები გააღიზიანა. ისინი „ნებაყოფლობითი რეზერვის“ შექმნის მიზეზებზე და მის აუცილებლობაზე საუბრობენ. ამ თემაზე ადამიანის უფლებათა ცენტრის ვიდეოპორტალის სიუჟეტში საპარლამენტო უმრავლესობის წევრის, ნუგზარ წიკლაურის კომენტარს იხილავთ.

Experts and human rights defenders are concerned about recently introduced amendments to the Law about Military Reserve Service which allows ordinary citizens to voluntarily join military reserve service. Why do we need this service? Journalist of the Human Rights Center’s video-portal www.hridc.tv tried to get answer to this question.
The Defense Ministry of Georgia launched the campaign about voluntary military service late in October of 2011. At the same time, the parliament of Georgia allocated additional 45 Million GEL to the Defense Ministry. In March of 2012 the amendments were introduced to the Law about Military Reserve Service, which allows the Defense Ministry to recruit reservists.
Teona Akubardia from the Civil Council of Defense and Security stated that civil society is concerned about new authorities of the Defense Ministry. Particularly, during the public protest in November of 2007 the head of the General HQ of the Ministry of Defense appeared in the Rustaveli avenue and there was risk that the government would use military forces to disperse demonstrators. Teona Akubardia added that the new authority of the Defense Ministry to recruit reservists will increase this risk.
Executive Director of the Human Rights Center Ucha Nanuashvili paid particular attention to the part of the new provision in the law which widened circle of citizens, who can be recruited to the reserve service. Among them are employees of the Defense and Interior Ministries and judges.
Military expert, member of the Coalition Georgian Dream Irakli Sesiashvili said the current reserve system in Georgia is completely ineffective. Five-day voluntary service cannot improve the situation at all.
Opposition political parties already expressed their concern about ongoing military trainings of citizens recruited in the voluntary reserve service in Samegrelo region, western Georgia.
Irakli Alasania from the Free Democrats said during the meeting with diplomats that the government is preparing for civil controversy.
The representatives of the parliamentary majority got annoyed with Alasania’s statement. They clarified motives and necessity of voluntary reserve. You can see the comment of MP Nugzar Tsiklauri from the parliamentary majority in the video of the hridc.tv.