ანდერს ფოგ რასმუსენი: „საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში დემოკრატიის გამოცდა იქნება“
ნატოს გენერალური მდივნის ანდერს ფოგ რასმუსენის განცხადებით, „საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში დემოკრატიის გამოცდა იქნება“.
ალიანსის ოფიციალური ვებ-გვერდის ინფორმაციით, ამის შესახებ რასმუსენმა 3 მარტს საქართველოს პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილთან შეხვედრის შემდეგ განაცხადა.
„საქართველო ნატოსთვის განსაკუთრებული პარტნიორია, მეტიც, ის პარტნიორობის საუკეთესო მოდელია. თქვენი ჯარები ნატო-ს ჯარების მხარდამხარ ძალიან რთულ პირობებში იბრძვიან. საქართველომ პროგრესის საკმაოდ დიდი გზა გაიარა და მჯერა, რომ ეს გზა კიდევ უფრო გაგრძელდება. საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში  მნიშვნელოვანი გამოცდა დემოკრატიისა და შანსი იმისა, რომ ნახოთ, თუ რამდენად შორს წახვედით“, - აღნიშნა ნატო-ს გენერალურმა მდივანმა.

Anders Fogh Rasmussen: “Parliamentary elections will be an important test for Georgia’s democracy”
According to the statement of NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen at a joint news conference with the President of Georgia held on April 3rd in Brussels “parliamentary elections will be an important test for Georgia’s democracy.”
According to the official webpage of the alliance, Rasmussen stated the following at a meeting with President Mikheil Saakashvili on March 3rd.
“Georgia has become a model of commitment, cooperation and connectivity with the Alliance and we encourage you to continue that way. You have already made a good progress and I trust you will continue with your progress and your reforms as you approach the parliamentary elections this year. Those elections will be an important test for Georgia’s democracy and a chance to show how far you have come. I know that Allies will follow them closely,” - he said.