ოკუპირებული ტერიტორიების მიმდებარე მიწები ქონების გადასახადისგან გათავისუფლდება
ოკუპირებული ტერიტორიების მიმდებარე მიწები  ქონების გადასახადისგან გათავისუფლდება. ამასთან დაკავშირებით ცვლილება „საგადასახადო კოდექსში“ შედის.
კანონპროექტის მიხედვით, ქონების გადასახადისგან გათავისუფლდება პირის მფლობელობაში თუ საკუთრებაში არსებული მიწა, რომელიც მდებარეობს „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ საქართველოს კანონით დადგენილი ტერიტორიების მიმდებარედ, რის გამოც პირი ვერ სარგებლობს მოცემული მიწის ნაკვეთით.
პროექტის მიხედვით, აღნიშნული გარემოებები ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოს მიერ გაცემული ცნობით უნდა დადასტურდეს, ხოლო ამ შეღავათით სარგებლობის წესს, კანონის ამოქმედების შემდეგ ფინანასთა მინისტრი განსაზღვრავს.

Plots Surrounding Occupied Territories To Be Free from Taxes
The owners of the plots surrounding the occupied territories will be free from tax-payment. Relevant amendments will be introduced to the Tax Code.
According to the draft-law, plot-owners, which are located nearby the territory envisaged in the Law of Georgia about Occupied Territories, will be free from taxes; the owners cannot cultivate the plots due to its location.
According to the draft-law, the abovementioned circumstances shall be confirmed by corresponding notification issued by the local self-governmental agency and the minister of finances shall estimate the regulation rules after the law goes into force.