ჰეილი სვითლენდ ედვარდსი, The New York Times
ქუთაისი, საქართველო. სამ საათზე მეტი დამჭირდა, რომ პარლამენტის ახალ შენობამდე (სტადიონის ზომის, ლითონის ბადეში მოქცეული ნიჟარის ფორმის ნაგებობამდე) მიმეღწია ქუთაისში თბილისიდან, რომელიც საქართველოს დედაქალაქი და ქვეყნის კომერციული და კულტურული ცენტრია. ეს იმიტომ მოხდა, რომ საქართველოს პარლამენტი ქუთაისში გადააქვთ, თბილისის შემდეგ მეორე დიდ ქალაქში, რომელიც დასავლეთით, 150 კილომეტრის მოშორებით მდებარეობს.
პარლამენტის ოფიციალური გადატანა, რაც შარშან ზაფხულში გამოცხადდა, სავარაუდოდ, წელს განხორციელდება, შესაძლოა - შემდეგ თვეშიც. აღნიშნული ნაბიჯი, თითქოს დეცენტრალიზაციის მხარდაჭერის, თბილისის ინფრასტრუქტურის განტვირთვის, ქუთაისის ეკონომიკის განმტკიცების და ქვეყნის ამ ორი ისტორიული ნაწილის სიმბოლური დაკავშირებისთვის შემუშავდა. მაგრამ, როგორც ჩანს ის კიდევ უფრო დაასუსტებს საქართველოს ისედაც სუსტ საკანონმდებლო ხელისუფლებას, მაშინ როდესაც ქვეყანა საარჩევნო არასტაბილურობის ფაზაში შედის. საპარლამენტო არჩევნები ოქტომბერშია დანიშნული, ხოლო საპრეზიდენტო არჩევნები, რასაც საქართველოში პირველად ხელისუფლების დემოკრატიული გადაცემა შეიძლება მოჰყვეს, მომავალ წელს იგეგმება.
ბოლივიამ, მიანმამ, ნიგერიამ და სხვა ქვეყნებმა ხელისუფლების ერთი ან მეტი შტო დედაქალაქიდან გადაიტანეს, თავად დედაქალაქს შეუცვალეს ადგილი ან ერთზე მეტი დედაქალაქი შექმნეს. ეს ცვლილებები ხშირად ბიუროკრატიულ და ლოჯისტიკურ კოშმარებს უკავშირდებოდა, ისევე როგორც პოლიტიკურ დაძაბულობას პროვინციებს შორის. ზოგჯერ, როგორც ამას საქართველოს შემთხვევაში ეჭვობენ, ასეთი ნაბიჯი შეგნებული პოლიტიკური ფანდია ხოლმე და ქვეყნის რომელიმე ერთი რეგიონის, ხელისუფლების გარკვეული შტოს ან პოლიტიკური ოპოზიციის შესუსტებას ისახავს მიზნად.
ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის კვლევების თანახმად, ქართველების უმრავლესობა ამ ნაბიჯს თითქმის კოლექტიური გაკვირვებით შეხვდა – ის მხოლოდ 51%-მა მოიწონა. რატომ? ზოგიერთი მოწინააღმდეგე რესურსების ფუჭ ხარჯვას ასახელებს, სხვებს კი თბილისს და ქუთაისს შორის მოგზაურობის პრაქტიკული პრობლემა აწუხებს. დღეს ამ ორ ქალაქს აკავშირებს მომქანცველი ექვსაათიანი გზა მატარებლით ან სახიფათო საავტომობილო გზა, ორმხრივი მაგისტრალი. ეს მაგისტრალი სავსეა დიდი სიჩქარით მოძრავი საბარგო მანქანებით, რომელთაც სასოფლო აღჭურვილობა გადააქვთ და მოხეტიალე ძროხებით. (მთავრობა ქუთაისში ახალი აეროპორტის მშენებლობაზე და თბილისს და ქუთაისს შორის ფრენების ორგანიზებაზე მუშაობს).
სხვა კრიტიკოსები, მათ შორის ზოგიერთი ქართველი ოპოზიციონერი, აცხადებს, რომ ამ ნაბიჯის უკან უღირსი განზრახვებია. ისინი პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილს იმაში ადანაშაულებენ, რომ მას პარლამენტი მოშორებით, დასავლეთით გადააქვს, რათა კიდევ უფრო მეტ იზოლაციაში მოაქციოს საკანონმდებლო ორგანო და ხელი შეუშალოს სახალხო სამპროტესტო გამოსვლებს, ისეთებს, როგორებიც ბოლო წლებში, თბილსის ცენტრში, პარლამენტის წინ დროდადრო იმართებოდა. თავად სააკაშვილი ხელისუფლებაში 2003 წლის ”ვარდების რევოლუციით” მოვიდა, მას შემდეგ, რაც მისმა მხარდამჭერებმა პარლამენტი შტურმით აიღეს.
ეს პირველი შემთხვევა არ არის, როდესაც პარლამენტისთვის ადგილის შეცვლის გადაწყვეტილება პოლიტიკურად მოტივირებულია. აუგუსტო პინოჩეტის მმართველობის ბოლოს 1990 წელს, ჩილეს მთავრობამ პარლამენტი ქვეყნის კომერციული, კულტურული და სახელისუფლებო ეპიცენტრიდან 100 მილის მოშორებით, ვალპარაისოში გადაიტანა. მიუხედავად იმისა, რომ ეს ნაბიჯი ვალპარაისოს ეკონომიკის მხარდაჭერის მხრივ სასარგებლო აღმოჩნდა, დღეს, ოცწლიანი გამოცდილების გათვალისწინებით, მას დიდწილად შეცდომად მიიჩნევენ.
პიტერ საიაველისმა, Wake Forest University-ს ლათინო-ამერიკული კვლევების პროგრამის დირექტორმა, გასულ კვირას სანტიაგოდან სატელეფონო საუბრის დროს მითხრა, რომ ჩილეს პარლამენტის გადატანას ხელისუფლების დეცენტრალიზაციის თვალსაზრისით, უმნიშვნელო შედეგი მოჰყვა. სამაგიეროდ, მნიშვნელოვნად გაზარდა არაეფექტურობა, რადგან გაიზარდა სატრანსპორტო ხარჯები დეპუტატების მოგზაურობით სანტიაგოსა და ვალპარაისოს შორის და დრო ფუჭად იხარჯებოდა.
„პარლამენტის დანარჩენი ხელისუფლებისგან მოცილებით, არაოფიციალური პოლიტიკის ფორუმი გაუქმდა“, - დასძინა მან. ამან დაასუსტა პარლამენტი. „თუკი დეპუტატები ვერ ახერხებენ, მაგალითად, საგარეო საქმეთა სამინისტროში მისვლას ასეთი წინადადებით - „მოდით, კანონის ეს ნაწილი განვიხილოთ“, ამის შედეგი ის არის, რომ ისინი ნაკლებად გავლენიანები ხდებიან“.
საქართველოში, სადაც ამ საარჩევნო წელს მმართველ პარტიას და ოპოზიციას შორის დაძაბულობა პიკს აღწევს, რთულია პარლამენტის გადატანის გადაწყვეტილება საეჭვოდ არ მოგეჩვენოს. რთულია იმის დანახვაც, თუ როგორ უნდა დაეხმაროს ეს ნაბიჯი საქართველოს მერყევ დემოკრატიას იმის განვითარებაში, რაც მას ყველაზე მეტად სჭირდება: ინსტიტუტების გაძლიერება და უფრო მრავალფეროვანი წარმომადგენლობა მთავრობაში.

10:36, Tuesday, 18.06.2013
KUTAISI, Georgia — It took me more than three hours last Thursday to get from the center of Tbilisi, Georgia’s capital and commercial and cultural hub, to the country’s brand new Parliament building, a stadium-sized oyster-shell-shaped building enmeshed in steel netting. That’s because the Georgian Parliament is being relocated to Kutaisi, this small country’s second-largest city, some 150 miles west.
Parliament’s official move, which was announced last summer, is expected to take place this year, perhaps as early as next month. The measure is ostensibly designed to encourage decentralization, relieve Tbilisi’s strained infrastructure, provide an economic bolster for Kutaisi and symbolically connect the country’s two historic halves. But it seems destined to further weaken Georgia’s already-feeble legislative branch just as the country enters a period of electoral instability. Parliamentary elections are scheduled for October, and presidential elections, which could bring Georgia’s first democratic transfer of power, are expected next year.
Bolivia, Myanmar, Nigeria and other countries have moved one or more branches of government out of their capital, relocated the capital itself or created more than one capital. These changes  have often created bureaucratic and logistical nightmares as well as political tensions among provinces. Sometimes, as is suspected in the case of Georgia, the moves were a deliberate political ploy to weaken one region of the country, a certain branch of government or the political opposition.
Most Georgians have greeted this move with barely more than a collective shrug — just 51 percent favor it — according to a survey by the National Democratic Institute (pdf). Why? Some naysayers cite the unnecessary expense, and others worry about the practical challenges of traveling between Tbilisi and Kutaisi. The two cities are currently joined by a plodding six-hour train ride or a dangerous drive down what is mostly a two-lane highway overtaken by speeding semis, trundling farm equipment and meandering cows. (The government is working on building a new airport in Kutaisi and bolstering Tbilisi-Kutaisi flights.)
Other critics, including some Georgian opposition politicians, say there are nefarious motivations behind the measure. They accuse President Mikheil Saakashvili of banishing Parliament to the far west in order to further marginalize it and discourage popular protest movements like those that have occasionally convened in recent years in front of the legislative building in central Tbilisi. Saakashvili himself came to power during the Rose Revolution of 2003 after his supporters stormed Parliament.
It wouldn’t be the first time a decision to relocate the legislature had been politically motivated. At the tail end of Augusto Pinochet’s rule in 1990, the government of Chile moved Parliament out of Santiago, the epicenter of the country’s commerce, culture and government, to Valparaiso, some 100 miles away. Although the move succeeded in bolstering Valparaiso’s economy, it is now, after two decades’ experience, largely considered to have been a mistake.
Peter Siavelis, the director of the Latin American and Latino Studies Program at Wake Forest University, told me by phone from Santiago last week that moving Chile’s Parliament had done little to decentralize power and a lot to create inefficiencies, like time wasted and increased traveling costs for legislators shuttling between Santiago and Valparaiso.
“By moving the legislature away from the rest of the government, a forum for informal politics was taken away,” he also said. This weakened Parliament. “If delegates can’t just walk over to, say, the Ministry of Foreign Affairs and say, ‘Let’s talk about this piece of legislation,’ that has the effect of making them less influential.”
In Georgia, where tensions between the ruling party and the opposition have reached a seething crescendo this election year, it’s hard to look at the decision to relocate Parliament without suspicion. It’s simply too difficult to see how the move could help Georgia’s tottering democracy develop what it needs most: robust institutions and more diverse representation in government.