ქართველი და ოსი ჟურნალისტების მიერ გამოცემული „ომის სხვა სახე“
25 აპრილს, გორში, არტ კაფეში, ახალი წიგნის პრეზენტაცია გაიმართა. წიგნზე ქართველი და ოსი ჟურნალისტები მუშაობდნენ და აგვისტოს ომის შემდეგ ეს პირველი ერთობლივი გამოცემაა. წიგნს „ომის სხვა სახე“ ჰქვია, რომელიც ქართულ, რუსულ და ინგლისურ ენებზე 300-300 ცალი დაიბეჭდა.
წიგნში ქართულ–ოსური თანადგომის ისტორიები შევიდა. ქართული მხრიდან ისტორიების შეგროვებაზე  გაზეთ „ქართლოსის“(ორენოვანი ერთობლივი გაზეთი) წარმომადგენლები მუშაობდნენ, ოსურ მხარეს კი თანადგომის ისტორიებს გაზეთ „21-ე საუკუნის“ რედაქტორი თემურ ცხოვრებოვი და მისი ჟურნალისტები აგროვებდნენ.
წიგნის რედაქტორი, არასამთავრობო ორგანიზაცია „ქართლოსის“ ხელმძღვანელი მეგი ბიბილური,  ამბობს, რომ ეს პროცესი ადვილი არ ყოფილა, რადგან პოზიტიური ამბების გახსენების წინ ადამიანები ჯერ ომის საშინელებებს ჰყვებოდნენ, რომლის ფონზეც ამ წიგნის გმირებს ხშირად საკუთარი სიცოცხლის რისკის ფასად უხდებოდათ მოქმედება. მისი აზრით, იმ დროს, როცა საინფორმაციო სივრცე გაჯერებულია ნეგატიური ინფორმაციით და სიძულვილის ენით, რომელიც უფრო აღრმავებს დაპირისპირებულ თემთა შორის არსებულ უფსკრულს, მნიშვნელოვანია, რომ  ის ისტორიებიც სააშკარაოზე გამოვიდეს, როცა ადამიანები ჰუმანურობით სიძულვილის დაძლევას ახერხებდნენ.
გაზეთ „21-ე საუკუნის“ რედაქტორი თემურ ცხოვრებოვი ასევე აღნიშნავს, რომ ადვილი არ ყოფილა ისტორიების შეგროვება. ორივე მხრიდან, ჯამში, 150 ისტორია შეგროვდა, მაგრამ წიგნისთვის მხოლოდ 40 დამუშავდა. ცხოვრებოვი წიგნზე მუშაობისას დარწმუნდა, რომ სიკეთე არასოდეს იკარგება.
„ომი კაცობრიობის არსებობის სიბინძურეა, მაგრამ  ჩვენ გვინდოდა გვეჩვენებინა, რომ ამ სიბინძურეშიც კი შესაძლებელია ადამიანმა საკუთარი სახე შეინარჩუნოს. ეს გვაძლევს მომავლის იმედს, რომ ადამიანები ერთმანეთს გაუგებენ. აი, ეს გვინდოდა გვეჩვენებინა და იმედი მაქვს გამოგვივიდა“, – აცხადებს თემურ ცხოვრებოვი.
აქვს თუ არა ომს სხვა სახე, გარდა სიკვდილის, ნგრევის, სისასტიკის  და ათასი უბედურებისა? წიგნის ავტორების აზრით, დიახ, ომს სხვა სახეც აქვს. წინასატყვაობაში ვკითხულობთ: „ომშიც კი შესაძლებელია ადამიანური ფასეულობების შენარჩუნება. ამ ომშიც კი აღმოჩნდა ადგილი ჰუმანიზმისა და კეთილი საქმეებისთვის. ისტორიები თავისი შინაარსით მრავალფეროვანი გამოვიდა. ისინი ძირითადად ეხება მეზობლებს, მეგობრებს, ნათესავებს, რომლებიც ერთ წამში ბარიკადების სხვადასხვა მხარეს აღმოჩნდნენ, მაგრამ ყველა ისტორიას ერთი მთავარი მომენტი აერთიანებს. ჩვენ გვახსოვს სიკეთე, რომელიც ყველაზე რთულ დღეებში გვინახავს“.
აღნიშნული პროექტი მხარდაჭერილია COBERM-ის მიერ, რომელსაც ევროკავშირი აფინანსებს, ადმინისტრირებას კი გაეროს  განვითარების პროგრამა უწევს.  წიგნის რუსული ვარიანტის პრეზენტაცია ცხინვალშიც გაიმართება.

Georgian and Ossetian Journalists Released “Another Face of War”
On April 25 Art Café in Gori is going to host presentation of a new book published by Georgian and Ossetian journalists. It is the first joint edition published since August war 2008. The book entitled “Another Face of War” will be published in Georgian, Russian and English languages [300 copies each].
The book includes Georgian-Ossetian support stories. Georgian bilingual newspaper Kartlosi  collected the stories on Georgian side; Temur Tskhovrebov, editor of the Ossetian newspaper 21st Century and local journalists worked on the Ossetian stories.
Megi Bibiluri, the editor of the book and director of Georgian NGO Kartlosi, said the collection process was not easy because initially respondents were telling horrors of the war and book characters often had to risk their lives during the armed conflict. In the light of the information space full of negative stories and hate speech, deepening the gap between conflicting communities it’s very important to publicize the stories according to which individuals managed to overcome hatred through humanity.
Temur Tskhovrebov points out that the collection of stories was a rather difficult task. 150 personal stories were collected on both sides but only 40 of them were selected for the book. Working on the book Tskhovrebov got convinced that generosity never goes in vain.
”War is the dirt of humanity but we wanted to show that even in this mess we can act humanly. It gives us hope for future, for mutual understanding. We wanted to demonstrate it and hopefully we have managed it,” Temur Tskhvrebov said.
Does the war have face other than casualty, destruction, brutality and dozens of other disasters? The authors of the book believe that the war has got another face too. The prologue of the book reads: “Human values and kindness can be respected even in the war. Stories with diverse contents were selected. Mostly they tell about neighbors, friends, relatives, who had to stand on opposite sides of barricades within a second but all stories have one point – we remember the kindness which we have seen in the most difficult days.”
The project was supported by EU-funded UNDP-administered COBERM. The Russian edition of the book will be presented in Tskhinvali.