გერმანია საქართველოში არჩევნების მხარდაჭერისთვის 52 000 ევროს გამოყოფს
გერმანია საქართველოში დაგეგმილი მომავალი არჩევნების მხარდაჭერისთვის 52 000 ევროს გამოყოფს. როგორც "ინტერპრესნიუსს" საქართველოში გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საელჩოდან აცნობეს, გერმანიას თავისი წვლილი შეაქვს საქართველოში მომავალი არჩევნების მხარდაჭერის პროგრამაში, რომელსაც ევროსაბჭო ახორციელებს.
გერმანია 52 000 ევროს ოდენობის თანხით, საკუთარი სურვილით მხარს უჭერს ევროსაბჭოს პროგრამას, რომლის მიზანია საქართველოში მომავალი საპარლამენტო (2012), საპრეზიდენტო (2013) და ადგილობრივი (2014) არჩევნების ხელშეწყობა.
გერმანიის მიერ გამოყოფილი თანხა მოხმარდება პირველ რიგში იმ ამომრჩეველთა ინფორმირების ღონისძიებებს, რომლებიც პირველად მიიღებენ მონაწილეობას არჩევნებში.
"ევროსაბჭოს ეს პროგრამა გათვლილია არჩევნებში პირველად მონაწილე ამომრჩევლების მაღალ აქტიურობაზე. პროგრამის მიზანია ახალგაზრდებში დემოკრატიული ღირებულებებისადმი შეგნება აამაღლოს და მათი აქტიურობა გააძლიეროს. ამ დახმარებით გერმანიას თავისი წვლილი შეაქვს საქართველოში დემოკრატიის, სამართლებრივი სახელმწიფოსა და ადამიანთა უფლებების კონსოლიდაციის საქმეში", - განაცხადა გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ელჩმა ევროსაბჭოში, იულიუს გეორგ ლუიმ ევროსაბჭოს პროგრამის დირექტორ, გაბრიელა ბატაინი-დრაგონისთან ერთად სტრასბურგში, თანხის გამოყოფის შესახებ ხელშეკრულებაზე ხელმოწერისას.

Germany to allocate 52,000 Euros to Support Elections in Georgia
Germany will allocate 52,000 Euros to support upcoming elections in Georgia, the Embassy of Germany told InterpressNews. Germany is contributing to the Council of Europe’s program to assist Georgia’s elections for the promotion of the upcoming parliamentary (2012), presidential (2013) and local (2014) elections in Georgia.
‘The Council of Europe’s program is focused on a high turnout of voters that are taking part in elections for the first time.
“CoE program aims to reinforce youth participation in the elections. Additionally, it aims to raise awareness of young generation about democratic values. With this aid, Germany is contributing to consolidation of human rights and democracy in Georgia’, Germany’s Ambassador to the Council of Europe Julius Georg Lui together with the CoE program director Gabriela Batain-Dragon said when signing the grant agreement in Strasburg.