თამარ კინწურაშვილი - ოს დევნილებს კომისიის შექმნამდეც შეუძლიათ დაბრუნება
რესტიტუციის შესახებ კანონის არსებობის მიუხედავად, ოსი ლტოლვილების დაბრუნების და მათი საკუთრების აღდგენის პროცესი ფაქტობრივად ჩიხში შევიდა. ექსპერტი ზურაბ ბენდიანაშვილი კანონს მკვდრადშობილს უწოდებს.
1990 წელს პრეზიდენტმა ზვიად გამსახურდიამ სამხრეთ ოსეთის ავტონომია გააუქმა, რაც ცხინვალში სამხედრო დაპირისპირებების მიზეზი გახდა. პარალელურად დაიწყო ეთნიკური ოსების შევიწროვება საქართველოს ტერიტორიაზე.
ზურაბ ბენდიანიშვილი, კოალიცია „დევნილთა უფლებებისათვის:“ „უკონტროლო სიტუაცია შეიქმნა. ოსებს სხვადასხვა ფორმირებები დევნიდნენ. ისინი გამსახურდიას სახელით მოქმედებდნენ, თუმცა, რეალურად მისგან მოდიოდა დავალება თუ საკუთარი ინიციატივით სურდათ ქონების დაპატრონება, გაუგებარია. თბილისშიც იყო ფაქტები, როდესაც ოსებს ბინებს ართმევდნენ. სწორედ ამ პერიოდში დატოვა ოსების ნაწილმა საქართველო“.
2006 წელს საქართველომ მიიღო კანონი რესტიტუციის შესახებ, რომელიც დევნილი ოსების მათსავე საცხოვრებელ ადგილზე დაბრუნებას ითვალსიწინებს. კანონის შექმნა ევროსაბჭოს წინაშე აღებულმა ვალდებულებამ განაპირობა. ზურაბ ბენდიანიშვილი ამბობს, რომ კანონი მკვდრადშობილი იყო, რადგან არანაირ კვლევას არ ემყარებოდა. ამასთან, კანონი ითვალისწინებდა ორმხრივი კომისიის შექმნას, რომლის წევრებიც, ქართულ-ოსური მხარეების გარდა, საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებიც იქნებოდნენ. კომისია არ შექმნილა.
ზურაბ ბენდიანიშვილი: „დევნილების რაოდენობაც არ ვიცით. ბევრი ეთნიკურად ოსი ადამიანი საქართველოდან უბრალოდ სიდუხჭირის გამო გავიდა. მათ დაბრუნებაზე პრეტენზია რომ განაცხადონ, როგორ უნდა გადავამოწმოთ. გარდა ამისა, გაუგებარია, თუ ვინ უნდა წარმოადგინოს ოსური მხარე, არაღიარებულმა ხელისუფლებამ, არასამთავრობო სექტორმა თუ ვინ. თავდაპირველად იყო შეხვედრები, მაგრამ მერე ისევ საომარი მოქმედებები დაიწყო, ამას 2008 წლის ომიც მოჰყვა და ეს პროცესი საბოლოოდ შეჩერდა“.
საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს აპარატის მდივნის მოადგილე თამარ კინწურაშვილი ამბობს, რომ რესტიტუციის შესახებ კანონის მიღებით საქართველოს ხელისუფლებამ დევნილ მოსახლეობას საშუალება მისცა დაბრუნებულიყო. შესაბამისი ფინანსები უნდა გამოყოფილიყო, როგორც სახელწიფო ბიუჯეტიდან, ასევე საერთაშორისო თანამეგობრობის მხრიდანაც, დახმარების სახით. ოსური მხარე მოლაპარაკებებზე არ წამოვიდა, რის გამოც ვერც კომისიის ჩამოყალიბება მოხერხდა.
თამარ კინწურაშვილი: „მოლაპარაკებებში ჩართული იყო სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო მთავრობა და სამოქალაქო საზოგადოებაც. მაგრამ, მათ ამ პროცეში მონაწილეობა არ მოისურვეს. ისინი არ არიან თავიანთ გადაწყვეტილებებში დამოუკიდებლები და ეს ალბათ ამითაც აიხსნება.
არ მიმაჩნია, რომ კანონი არ მოქმედებს. ჯერ კიდევ 2004 წელს, სანამ ეს კანონი გამოვიდოდა, პრეზიდენტის დადგენილებით ბაკურიანში 26 ოჯახი ჩამოასახლეს. მათ შეუძინეს სახლები, საქონელი. შემდეგ კიდევ 40-მდე ოჯახს მიეცა შესაძლებლობა, დაბრუნებულიყო“.
თამარ კინწურაშვილი ყურადღებას ამახვილებს იმ ფაქტზეც, რომ 2009 წლიდან ეთნიკურ უმცირესობებს შესაძლებლობა მიეცათ, კვოტებით ჩარიცხულიყვნენ უმაღლეს სასწავლებლებში. 2010 წელს აზერბაიჯანელებსა და სომხებს მიეცათ საშუალება, მშობლიურ ენაზე ჩაებარებინათ გამოცდა უნარ-ჩვევებში, უშუალოდ სწავლის დაწყებამდე კი გაეარათ ქართულენოვანი მოსამზადებელი პროგრამა. 2011 წელს ეს ცვლილება აფხაზი აბიტურიენტებისთვის ამოქმედდა, წელს კი ოს აბიტურიენტებსაც შეეხებათ.
თამარ კინწურაშვილი ამბობს, რომ ოსი დევნილების რაოდენობა ვენეციის კომისიის დასკვნების საფუძველზე დგინდება, რომლის მიხედვითაც, დაპირისპირებების შედეგად, დევნილი გახდა 68 000 ეთნიკური ოსი და 10 000 ეთნიკური ქართველი. მისივე თქმით, დღემდე მიმდინარეობს მოლაპარაკები ოსების რესტიტუციასთან  დაკავშირებით, თუმცა, გაურკვეველია, რა ეტაპზეა პროცესი და რა კონკრეულ შედეგებს უნდა ველოდოთ უახლოეს მომავალში.
თამარ კინწურაშვილი: „ეს კანონი ისევ ძალაშია და იმედია, რომ საერთაშორისო ორგანიზაციების მხრიდანაც მედიაციის თვალსაზრისით უფრო მეტი აქტიურობა იქნება, რათა უფრო მეტი ადამიანი დაბრუნდეს“.
მისივე თქმით, სურვილის შემთხვევაში ოს დევნილებს კომისიის შექმნამდეც შეუძლიათ დაბრუნება: „არსებობს სხვადასხვა ინსტიტუტები, სადაც ამ საკითხის მოგვარება იქნება შესაძლებელი“.
ჯერჯერობით გაურკვეველია, თუ რას შესთავაზებს ქართული მხარე ოსურს, კომპენსაციას, არსებული სახლის გარემონტებას თუ ახლის აშენებას. ამ ნიუანსებს კანონი არ არეგულირებს. მსგავსი საკითხები იმ კომისიას უნდა გადაეწყვიტა, რომელიც არ შეიქმნა. თავის მხრივ, ზურაბ ბენდიანიშვილი ამბობს, რომ ამ შემთხვევაში უპირატესობა მაინც მოსახლეობის დაბრუნებას უნდა მიენიჭოს და არა კომპენსაციას, რადგან რეალურად დევნილების უმეტესობა სწორედ კომპენსაციის აღებას მოინდომებს.

02:53, Thursday, 20.06.2013
Although law about restitution was passed in Georgia, the process of return of Ossetian refugees and restitution of their properties has reached deadlock in fact. Expert Zurab Bendianashvili said the law is still-born.
In 1990, President Zviad Gamsakhurdia abolished the autonomy of South Ossetian Oblast that resulted into military hostilities in Tskhinvali. In parallel to it, ethnic Ossetians were persecuted throughout Georgian territory.
Zurab Bendianashvili, Coalition for IDP Rights: “The situation was out of control. Ossetian people were persecuted by various paramilitary groups. They acted in the name of the late President Gamsakhurdia; however, it is still unclear whether they really acted under his instructions or they wanted to obtain the properties of ethnic Ossetians. Similar facts happened in Tbilisi too when Ossetian people were expelled from their houses. One part of Ossetian population fled from Georgia at that time.”
In 2006, Georgia passed law about restitution which ensured Ossetian IDPs’ return to their places of residence. The law was passed in accordance to the responsibility of Georgia before the Council of Europe. Zurab Bendianashvili said the law was still-born because it did not rely on any surveys. Additionally, the law envisaged establishment of two-sided commission whose members were to be representatives of international organizations as well as of Georgian and Ossetian parties. The Commission was not established in practice.
Zurab Bendianashvili: “We do not even know the exact number of IDPs. Many ethnic Ossetians left Georgia due to financial problems. We cannot check the real motive of their migration if social migrants decide to repatriate to Georgia. Besides that, it is unclear who will represent the Ossetian side – de-facto authority, NGO sector or somebody else. Initially, they held some meetings but then new wave of military operations started that was followed by the war in August of 2008 and the process finally stopped.”
Deputy Secretary of the Georgian National Security Council Tamar Kintsurashvili said the Georgian authority allowed Ossetian IDPs to return to Georgia by adopting the law about restitution. Both state budget and international communities were to allocate relevant funds to aid the restitutees. However, Ossetian side did not take part in the negotiations and the commission was not set up.
Tamar Kintsurashvili: “South Ossetia’s de-facto government and Ossetian civil society were invited to the negotiation process. But they did not wish to take part in it. They cannot independently make decisions and it explains their action.
I do not think the law is not working. In 2004, before the law went into force, 26 families were repatriated in Bakuriani based on the president’s decree. Houses and cattle were purchased for them. Afterwards, 40 more families had opportunity to repatriate into Georgia.
Tamar Kintsurashvili underscored that since 2009 ethnic minorities had chance to enter institutions based on their quotas. In 2010, Azerbaijan and Armenian population had chance to take United National Exams [to enter high schools] in their native languages. Before educational process they had to attend Georgian training course. In 2011 the same provision went into force for Abkhaz students; this year Ossetian students will also enjoy this right.
Tamar Kintsurashvili said the number of Ossetian IDPs will be estimated based on the Venice Commission Conclusion which states that 68 000 ethnic Ossetian people and 10 000 ethnic Georgian people became internally displaced due to military operations. She said, the government still continues negotiations with Ossetian side about restitution but no exact results are expected in near future.
Tamar Kintsurashvili: “This law is still in force and hopefully the international organizations will be more active as mediators to encourage more people to return.”
She said if they desire, Ossetian IDPs can return to Georgia before the commission is set up. “There are various instruments where these issues can be resolved.”
It is still unclear what the Georgian side will offer to Ossetian side – compensation, renovation of their old houses or construction of new ones. The law does not regulate these details. The Commission was to discuss similar cases but it was not set up. Zurab Bendianashvili said repatriation of the population shall be priority in this case and not compensations because most IDPs will be eager to apply only for the compensations.