„მოგატეხავ მაგ ხელს, ამოგახევ მაგ თვალებს; შენი დედა!..“
სტუდია GNS-ის ოპერატორს ზურა პატარიძეს დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის შენობის გადაღების უფლება არ მისცეს. დაცვის პოლიციის თანამშრომელმა ტელეოპერატორი უცენზურო სიტყვებით აგინა, ფიზიკური ძალადობით დაემუქრა და პროფესიული მოვალეობის შესრულებაში ხელი შეუშალა.
ინციდენტი მაშინ მოხდა, როცა სტუდია „GNS“-ის ოპერატორი გამგეობის შენობას იღებდა. ოპერატორი გამგეობის შესასვლელიდან დაახლოებით 10 მეტრის დაშორებით იდგა.
დაცვის პოლიციის თანამშრომელი: 50 მეტრის იქით შეგიძლია გადაიღო, თუ არადა არ გადაგაღებინებ.
ტელეოპერატორი: რატომ ვერ გადავიღებ?
დაცვის პოლიციის თანამშრომელი: ვერ გადაიღებ!
ტელეოპერატორი: შენ იცი, რომ ხელს მიშლი მე?
დაცვის პოლიციის თანამშრომელი: ვიცი, იმიტომ, რომ არ შეგიძლია, არ შეგიძლია. გადი ძმაო აქედან... პრობლემებს შეგვიქმნი ძმაო მერე.
ტელეოპერატორი: ხელს მიშლი გადაღებაში.
დაცვის პოლიციის თანამშრომელი: ჩემი ძმა, რასაც გეუბნები გაითვალისწინე.
ტელეოპერატორი:
ხელი გაუშვი კამერას.
დაცვის პოლიციის თანამშრომელი: გაითვალისწინე მეთქი რასაც გეუბნები.
ტელეოპერატორი: კამერას ხელი გაუშვი.
დაცვის პოლიციის თანამშრომელი: იქით მიატრიალე კამერა!
დაცვის პოლიციის თანამშრომელი: კამერა იქით მიატრიალე.
ტელეოპერატორი: კამერას ხელი გაუშვი მეთქი ბიჭო.
დაცვის პოლიციის თანამშრომელი: ხელი გა... მოგატეხავ მაგ ხელს!
ტელეოპერატორი: შენ ეხლა ჭკვიანად იყავი.
დაცვის პოლიციის თანამშრომელი: ამოგახევ მაგ თვალებს, შენი დედა!.. აზრზე მოდი ბიჭო შენა. გაიყვანე, გაიტანე კამერა იქით.
ინციდენტის შემდეგ სტუდია GNS-ის ჟურნალისტმა ბელა ზაქაიძემ გამგეობის შენობაში შესვლა სცადა, თუმცა ჟურნალისტი შენობაში არ შეუშვეს. დაცვის პოლიციის თანამშრომელმა, რომელიც მანამდე ოპერატორს ემუქრებოდა, ჟურნალისტს გამგეობაში შესასვლელი კარი შიგნიდან დაუკეტა.
მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა ვლადიმერ ბადაგაძემ, ვიდრე ინციდენტის ამსახველ ვიდეომასალას ნახავდა, განაცხადა, რომ არანაირი ინციდენტი არ მომხდარა.
„გადამღებ ჯგუფს დავეხმარეთ და რა ინფორმაციაც აინტერესებდათ, ყველაფერი მივეცით. შენობის კადრებიც გადაიღეს და ხელი არავის შეუშლია. როცა ოპერატორი გამგეობის შენობაში მხარზე შემოდებული და ჩართული კამერით ნებართვის გარეშე შემოდიოდა, მას აუხსნეს, რომ ასე არ შეიძლება და ეს არ მოეწონათ,“ - განაცხადა ბადაგაძემ.
ვიდეომასალის ნახვის შემდეგ გამგებელმა ასეთი კომენტარი გააკეთა: „დაცვის პოლიციის თანამშრომლებს ჰყავთ თავისი ხელმძღვანელი და ის იმსჯელებს ამ საკითხზე. ჩვენ მაქსიმალურად გავამკაცრებთ კონტროლს, რომ ასეთი შემთხვევა აღარ მოხდეს.
- ბატონო ვლადიმერ, თქვენ წლების განმავლობაში სამართალდამცავ ორგანოებში მუშაობდით. გასაგებია, რომ დაცვის პოლიციას თავისი ხელმძღვანელი ჰყავს, მაგრამ თქვენ როგორც გამგებელი, პასუხისმგებლობას არ იღებთ?
- ყველა მოქმედება განიხილება. ძალადობის წინააღმდეგი ვარ!
მცხეთა-მთიანეთის გუბერნატორის პირველმა მოადგილემ გივი ამირხანაშვილმა განაცხადა, რომ მომხდარის შესახებ ჩვენგან შეიტყო. „არაფერი ვიცი. გავარკვევ აუცილებლად“, - აღნიშნა ამირხანაშვილმა.
თამარ კორძაია, იურისტი: „ჟურნალისტებზე ზეწოლის და მათთვის პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლის ტენდენცია არის ძალიან მზარდი. ყველა მეთოდით ცდილობენ შეავიწროვონ კრიტიკულად განწყობილი ჟურნალისტები. ეს უკვე ატარებს ხელისუფლების პოლიტიკის დამახასიათებელ ნიშნებს, თითქოს ერთიანი გადაწყვეტილებაა მიღებული. ხელისუფლებამ ყველა შემთხვევა უნდა გამოიძიოს და სათანადოდ დასაჯოს ის პირები, ვინც ჟურნალისტებზე განახორციელეს ზეწოლა და ხელი შეუშალეს. თუ ხელისუფლება ამ ნაბიჯებს არ გადადგამს, ეს იმას ნიშნავს, რომ დამრღვევებს მწვანე შუქი აქვთ ანთებული. რაც შეეხება გამგეობის შენობას, ის არის საჯარო დაწესებულების შენობა, სადაც შესვლა გამოსვლის უფლება არ უნდა იყოს შეზღუდული. დაცვის სამსახური არსებობს იმიტომ, რომ არეულობა არ მოხდეს. როცა დაცვის პოლიციის თანამშრომელი ჟურნალისტს გადაღების უფლებას არ აძლევს, ეს ცალსახად არის კანონის დარღვევა და ის აჭარბებს საკუთარ უფლებამოსილებას“.
შეგახსენებთ, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის დაცვის სამსახურის თანამშრომლებმა ჟურნალისტებს გადაღებაში ხელი შეუშალეს და გამგეობის შენობაში შესვლის უფლება არ მისცეს.
2011 წლის 5 ივლისს, მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტებს, გამგეობის კანცელარიიდან, საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის შესახებ განცხადებებისა და ადმინისტრაციული საჩივრის ჩაბარების თაობაზე დოკუმენტის მიღება სურდათ. გამგეობისა და საკრებულოს დაცვის სამსახურის უფროსმა თემურ აბულაშვილმა ჟურნალისტები შენობაში არ შეუშვა და მათ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა.
2 აგვისტოს, დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის შენობაში შესულ მცხეთა - მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის კორესპონდენტს მანანა ქველიაშვილს თავს დაცვის სამსახურის თანამშრომელი დაესხა, ხელჩანთა გამოგლიჯა და გაჩხრიკა. ჟურნალისტის თქმით, დაცვის სამსახურის თანამშრომლებს გამგეობის პრესსამსახურის ხელმძღვანელი ირმა ჯანგირაშვილი გაეკიდა და მათ მოუწოდებდა, ჩანთაში არაფერი ჩაედოთ.
ინციდენტის შემდეგ საკრებულოს წევრ ზურაბ ოტიაშვილსა (იგი რაიონის დე ფაქტო მმართველია) და მანანა ქველიაშვილს შორის ასეთი საუბარი გაიმართა:
ზურაბ ოტიაშვილი: რატომ მიდიხართ, გგონიათ, დაგიჭერთ?
მანანა ქველიაშვილი: როგორ დამიჭერთ?
ზურაბ ოტიაშვილი: რატომ? ვერ მოგერევით?
მანანა ქველიაშვილი: თქვენ არ ხართ უფლებამოსილი პირი, ვისაც ადამიანის დაჭერის უფლება აქვს. საკრებულოს რიგითი დეპუტატი ხართ! ზურაბ ოტიაშვილი: უშიშროებაში 15 წელი ვმუშაობდი. იმნაირები დამიჭერია...

10:47, Friday, 24.05.2013
A cameraman from Studio GNS was not allowed to film the Dusheti municipal board building. A security police officer cursed at the cameraman, threatened him with physical assault, and hindered his professional activities.
The incident occurred when the GNS cameraman was filming the district administration building, standing about 10 meters away from the office entrance.
Security police officer: You can film from 50 meters distance; I will not allow you to come up closer.
Camera-man: Why can’t I film?
Security police officer: You can’t.
Camera-man: Do you realize that you are hindering my professional activities?
Security police officer: I know that you cannot [film]. Leave the area… You will just create problems for us.
Camera-man: You are interfering with my activities.
Security police officer: My friend, listen to what I am telling you.
Camera-man: Do not touch the camera.
Security police officer: Listen to what I am telling you
SPO: Turn the camera away.
CM: Do not touch the camera.
CM: I told you already, do not touch the camera!
SPO: Take your hand… I will break your hands!
CM: Mind your behavior now!
SPO: I will dig your eyes out, … you! Realize what you are doing. Take the camera away.
After the incident, GNS journalist Bela Zakaidze tried to enter the district administration office but security police officers did not allow her inside. The police officer who was initially intimidating the camera-man locked the door from the inside.
Before seeing the video-recording, Dusheti district Governor Vladimer Badagadze told Information Center Mtskheta-Mtianeti (ICMM) that no incident had taken place in the administration building.
“We assisted the film-crew in getting all the information they needed. They recorded the building without any problems. When the camera-man tried to enter the building with the camera, he was politely informed that it was prohibited; and they [the journalists] did not like it,” Badagadze said.
After having seen the video-recording, the district governor said: “The security police officers have their supervisor and he will discuss this particular case. We will do our utmost in order to prevent any similar incidents in the future.
-Mr. Vladimer, you have worked in law enforcement institutions during many years. It is clear that a separate person supervises the security police officers, but do you not take responsibility for this incident as district governor?
-All incidents will be reviewed. I am against violence!
Mtskheta-Mtianeti region deputy governor Givi Amirkhanashvili had not heard about the incident prior to talking to ICMM: “I do not know anything. I will clear everything up,” Amirkhanashvili said.
Tamar Kordzaia, lawyer: “The trend of oppressing journalists and interfering in their professional activities is increasing [in the country]. They [governmental officials] try to oppress critical journalists. With so many cases, it looks like it’s the general policy of the authorities; as if someone issued general instructions for everybody. The government should investigate all cases and punish offenders under the law. Unless the government does this, violators are encouraged to continue in the same way. As for the district administration’s office, it is a public office where anyone can enter. Security police shall uphold public order. When the security police officer does not allow a journalist to film in the area, he is violating the law and abusing his power.”
It is not the first time that security officers of the Dusheti district administration prevented journalists from filming in this public building.
On July 5, 2011 ICMM journalists wanted a notification on the delivery of a public information request and administrative suit. However, chief security officer Temur Abulashvili did not let the journalists into the building and insulted them.
On August 2, 2011 security police officers assaulted ICMM correspondent Manana Kveliashvili when she entered the Dusheti district administration building, seized her bag and searched it. Kveliashvili recalled that the head of the district administration’s press-center, Irma Jangirashvili, followed the security police officers and asked them not to plant anything in the bag.
After the incident, municipal board member Zurab Otiashvili (de-facto governor of the district) and Manana Kveliashvili had the following conversation: