უნდა ისჯებოდეს თუ არა საჯარო სიძულვილი?
უნდა ისჯებოდეს თუ არა „სიძულვილის ენა“ კანონით?! ეს კითხვა სქართველოში სულ უფრო ხშირად ისმის. საჯაროდ გავრცელებული სიძულვილის შემცველი მოსაზრებებისადმი თანამედროვე მსოფლიოში ორგვარი მიდგომა არსებობს -ამერიკული და ევროპული. ევროპული მიდგომის მიხედვით, სიძულვილის ენა კრიმინალიზებულია და ის საერთოდ არაა გამოხატვის თავისუფლებით დაცული. ამერიკული მიდგომით კი, სიძულვილის ენის ტირაჟირება კანონით არ ისჯება.
აშშ-ის კანონმდებლობაში, ამ საკითხთან დაკავშირებით, აღნიშნულია, რომ პირის გამოხატვის თავისუფლება არ უნდა შეიზღუდოს, გარდა იმ შემთხვევისა, როცა გამოხატვის თავისუფლებით შექმნილი საფრთხე მყისიერი და არსებითია.
თავად ტერმინი - „სიძულვილის ენა“,  ადამიანის ვერბალურ დისკრიმინაციას ნიშნავს, მისივე იდენტობის - რელიგიური მრწამსის, ეთნიკური მიკუთვნების, სექსუალური ორიენტაციის, სქესის, კანის ფერის და სხვა ნიშნის მიხედვით.
ქართული კანონმდებლობით, სიძულვილის ენა კრიმინალიზებული არ არის. თუმცა კანონი „გამოხატვის თავისუფლების“ შესახებ, ლიცენზიის მფლობელ მედიასაშუალებებს ისეთი ტერმინების გამოყენებას უკრძალავს, რომელიც რომელიმე ჯგუფს შეურაცხყოფს. ამ კანონის მიხედვით, ასეთ დარღვევებზე მედიასაშუალებამ თავად უნდა მოახდინოს რეაგირება და თვითრეგულირების ორგანოს ფარგლებში უნდა განიხილოს საჩივრები. სიძულვილის ენის ტირაჟირების ფაქტის დადგენის შემთხვევაში კი, გარკვეული ზომები უნდა მიიღოს. „სანქციები“, როგორც წესი, მედიასაშუალების მიერ ბოდიშის მოხდით შემოიფარგლება ხოლმე.
საკმარისია თუ არა  „გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონით დადგენილი ნორმები და ხომ არაა საჭირო სიძულვილის ენის კუთხით კანონის უფრო მეტად გამკაცრება? ამ საკითხზე ქართული საზოგადოება ორად იყოფა. ნაწილი ამერიკულ მიდგომას იზიარებს, და ამბობს, რომ სიძულვილის ენის კრიმინალიზაცია გამოხატვის თავისუფლებას ეწინააღმდეგობა. შესაბამისად, ის კანონით არ უნდა ისჯებოდეს. ნაწილი კი მიიჩნევს, რომ საქართველოში შექმნილი ვითარებიდან გამომდინარე, აუცილებელია დამატებითი სამართლებრივი ბერკეტების ამოქმედება, ევროპული მიდგომის გაზიარება და სიძულვილის ენის კრიმინალიზაცია. ჩვენ ამ საკითხზე უფლებადამცველებსა და ჟურნალისტებს ვესაუბრეთ.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42-ე“ მუხლის ხელმძღვანელის, ნაზი ჯანეზაშვილის აზრით, სიძულვილის ენა კანონით უნდა ისჯებოდეს: „ვფიქრობ, საქართველოში, ამ კუთხით, დღეს შექმნილი მძიმე  რეალობიდან გამომდინარე, აუცილებელია, რომ სიძულვილის ენა კნონით ისჯებოდეს. მიმაჩნია, რომ ამგვარი საკანონმდებლო ცვლილებისთვის ქართული საზოგადოებაც მზადაა, რადგან, მოგეხსენებათ, ბოლო პერიოდში რამდენიმე ცნობილმა ადამიანმა გარკვეული ჯგუფების მიმართ სიძულვილის ენა გამოიყენა. ქართულმა საზოგადოებამ კი ამ ფაქტებისადმი ნეგატიური დამოკიდებულება მკაფიოდ გამოხატა. რასაკვირველია, თუკი სიძულვილის ენის კრიმინალიზება მოხდება, კანონის იმპლემენტაციის კუთხით, შესაძლოა, მართლაც შეიქმნას გარკვეული პრობლემები. თუმცა, მე ვფიქრობ, ეს პრობლემები მხოლოდ პირველ ეტაპზე იარსებებს. გარდა ამისა, არის კიდევ ერთი საკითხი: ინტერნეტისა და სოციალური ქსელების ეპოქაში, ძალიან რთული იქნება სიძულვილის ენის კონტროლი, თუმცა ამ მხრივაც შეიძლება გარკვეული მეთოდების მოფიქრება. ჩვენ გვაქვს ისეთი ქვეყნების გამოცდილება, სადაც სიძულვილის ენა კრიმინალიზებულია, ვფიქრობ, მათი გამოცდილების  გამოყენებაც ძალიან გამოგვადგება“.
„ქალთა ინიციატივების მხარდაჭერის ცენტრის“ თავმჯდომარე ეკა აღდგომელაშვილიც მიიჩნევს,  რომ სიძულვილის ენა, აუცილებლად უნდა რეგულირდებოდეს, თუმცა არა კანონით, არამედ ჟურნალისტური ეთიკის ნორმებით: „მიმაჩნია, რომ  სიძულვილის ენის რეგულირების  საუკეთესო მექანიზმია  არა კანონი, არამედ  ჟურნალისტური ეთიკის კოდექსი.  ჩვენი მიზანი კი, ამ ეტაპზე  მედიაეთიკის ამუშავება და პრაქტიკაში უფრო კარგად გამოყენება უნდა იყოს.  მე სიძულვილის ენის კრიმინალიზაციის საკითხს ცალსახად ვეწინააღმდეგები, რადგან ისეთ ქვეყანაში, როგორიც საქართველოა,  მედიის თავისუფლების ხარისხი ისედაც საკმაოდ დაბალია.  სიძულვილის ენის კრიმინალიზაცია კი, შესაძლოა,  არასწორად იქნას გამოყენებული და  მედიაზე ცენზურის ერთგავრ მექანიზმადაც იქცეს“.
სიძულვილის ენის ქართულ საჯარო სივრცეში ტირაჟირების საკითხს სერიოზულ პრობლემად მიიჩნევს  „საქართველოს მედია-კლუბის“  თავმჯდომარე,  ჟურნალისტი მაგდა პოპიაშვილიც. თუმცა, აღნიშნავს რომ სიძულვილის ენის სისხლისსამართლებრივად დასჯა დაუშვებელია.
„სამწუხაროდ,  საქართველოში ძალიან ბევრი ადამიანი, მათ შორის პოლიტიკოსები და ჟურნალისტები,  ხშირად იყენებენ ხოლმე სიძულვილის ენას.  რაც თავისთავად ადეკვატურად აისახება  საზოგადოებაზეც და სამწუხაროდ, საზოგადოებაც, სხვადასხვა ჯგუფებზე საუბრისას  სიძულვილის ენის გამოყენებას იწყებს. მიუხედავად ამისა, სიძულვილის ენის კრიმინალიზაციის მომხრე მაინც არ ვარ. როცა ვსაუბრობთ ისეთ შემხთხვევებზე, სადაც ჟურნალისტები იყენებენ სიძულვილის ენას, ვფიქრობ, ამ შემთხვევაში ეს საკითხი ეთიკის კოდექსით უნდა დარეგულირდეს“ - ამბობს მაგდა პოპიაშვილი და ამატებს, რომ იმ შემთხვევაში, როცა პოლიტიკოსი იყენებს სიძულვილის ენას, გარკვეული „სანქციების“ შემუშავებაც შესაძლებელია. ერთ-ერთ ასეთ სანქციად, ჟურნალისტი ამ კონკრეტული პოლიტიკოსისთვის გარკვეული დროით საეთერო სივრცის შეზღუდვას მიიჩნევს.
საქართველოში სიძულვილის ენა უმეტესწილად ეთნიკური, რელიგიური და სექსუალური უმცირესობების წარმომადგენლების მიმართ გამოიყენება.

18:01, Thursday, 23.05.2013
Should hate speech be punishable by law?! Lately, this question is frequently heard in Georgia. There are two approaches to publicly declared hate speech in the modern world – the American and the European. According to the European approach, hate speech is a criminal offence and thus not protected by freedom of speech. The American approach, on the other hand, does not impose any punishment for similar action.
US law with regard to this issue states that everybody shall enjoy his/her right to freedom of expression except in cases when the threat created by freedom of expression is clear and present
The term ‘hate speech’ itself means verbal discrimination of a person on the basis of race, color, ethnicity, gender, disability, sexual orientation, nationality, religion, or other characteristic.
Under Georgian law, hate speech is not a criminal offence. However, the Law on Freedom of Expression prohibits licensed media organizations from using terms which could insult a group of people. According to the same law, media organizations should investigate these types of violations, and self-regulatory bodies should be tasked with handling complaints related to this issue. If the violation amounts to dissemination of hate speech, the media organization shall take relevant measures. As a rule, in these instances, media organizations should issue an apology.
Are the sanctions envisaged by the national Law pn Freedom of Expression enough to punish hate speech or is it necessary to make the law more stringent? Georgian public opinion is divided on the issue. One part appreciates the American approach and claims that criminalization of hate speech will contradict freedom of expression and thus must not be made punishable by law. The other part believes that the current situation in Georgia requires the creation of additional legal instruments, adopting the European approach and criminalizing hate speech. Religiebi.info talked to some human rights defenders and journalists about this issue.
Nazi Janezashvili, head of the nongovernmental organization Article 42 of the Constitution, thinks hate speech should be made punishable by law: “Due to the current situation in Georgia, I thinkhate speech must be punished by the law. I believe that Georgian society is ready for these legislative changes because lately several public figures used hate speech targeting certain groups of people and Georgian society reacted negatively to it. Of course, if hate speech is criminalized, we might face some problems in terms of implementation of the law, but I think those problems will arise only in the initial stage. There is another issue: it will be very difficult to control hate speech in the era of Internet and social networks. However, some preventive mechanisms can also be created. We can look at and share practices of countries where hate speech is criminalized - their experience will be very useful for us.”
The chairwoman of the Center for the Promotion of Women Initiatives, Eka Agdgomelashvili, also believes that hate speech must be regulated in the country, but by ethics norms for journalists instead of law: “I believe that a Journalistic Ethics Code is the best instrument to regulate hate speech. Our purpose for advocating for this Code is to improve media-ethics and its proper use in practice. I clearly oppose the idea of criminalization of hate speech because of the low level of media freedom in the country. Criminalization of hate speech might be misunderstood and instead become a principal tool in censoring the media.”
The chairwoman of the Georgian Media Club and journalist Magda Popiashvili also thinks that hate speech is a serious problem in Georgian media. However, she also denounces the idea of making it punishable under criminal law.
“Unfortunately, many people in Georgia, politicians and journalists, often use hate speech in their statements. It is prevalent in Georgian society and, unfortunately, members of the public also use hate speech against various groups of people. Despite that fact, I do not support the idea of criminalization of hate speech. Instead, an Ethics Code should regulate the instances when journalists use hate speech,” Magda Popiashvili said and added that when a politician uses hate speech, certain sanctions could perhaps be imposed on them. For example, blocking the politician in question from appearing on TV for a certain period of time.