„ახალი და განსაკუთრებული არაფერია“ - საპარალმენტო უმრავლესობა აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშის შესახებ
საპარლამენტო უმრავლესობამ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოველწლიურ ანგარიშში დიდი სიახლე და განსაკუთრებული ვერაფერი დაინახა.
როგორც ჟურნალისტებს ადამიანის უფლებათა დაცვის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე ლაშა თორდიამ განუცხადა, აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის ყოველწლიურ ანგარიშში ახალი არაფერია ნათქვამი.
მისივე თქმით, მასში არის რიგი საკითხები, რომელზეც დასკვნები უკვე არსებობს და არის ისეთი საკითხები, რომელზეც მუშაობა უნდა გაგრძელდეს.
„სიახლე მასში არაფერია“, – განაცხადა თორდიამ და იქვე ხაზი გაუსვა, რომ აშშ-ის დეპარტამენტის დასკვნა ძალიან მნიშვნელოვანია და მასზე რეაგირება უნდა იყოს.
რაც შეეხება, აშშ-ის ელჩის ჯონ ბასის მიერ წუხილს ინფორმაციაზე ოპოზიციის შევიწროებასთან დაკავშირებით, ლაშა თორდია განმარტავს, რომ ყველა საკითხში სახელმწიფო დეპარტამენტს ვერ დაეთანხმება, რადგან მათ დაუზუსტებელი ინფორმაციები მიეწოდებათ-ხოლმე.
მისი თქმით, სახელწიფო დეპარტამენტი ინფორმაციას იღებს შესაბამისი არასამთავრობო სექტორისგან, პარლამენტისგან, სახალხო დამცველისა და ყველა იმ ადამიანის მხრიდან, ვინც საქმიანობს ადამიანის უფლებების მიმართულებით და, შესაბამისად, ზოგ ინფორმაციას ხელისუფლება ვერ დაეთანხმება.
ასეთ ინფორმაციებად ლაშა თორდიამ საქართველოში პოლიტპატიმრების არსებობა და ოპოზიციის შევიწროება დაასახელა.
ევროპასთან ინტეგრაციის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარის, დავით დარჩიაშვილის შეფასებით, საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში მოყვანილია ისეთი შეფასებები, რომლებიც ქვეყნის ნატო-ში ინტეგრაციას ვერ შეაფერხებს. მისი თქმით საქართველოსთან მიმართებაში აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში ისეთი პრობლემები არ არის ასახული, რაც სხვა ქვეყნებს არა აქვთ.
მისივე თქმით, როგორც წესი, ამ ანგარიშში საუბარია არა იმ კანონდარღვევების ფაქტებზე, რომელთა სამართლებრივი შეფასება აშშ-ს დეპარტამენტმა მოახდინა, არამედ საუბარია იმ ფაქტებზე, რომელიც მას სახალხო დამცველისგან თუ არასამთავრობო ორგანიზაციებისგან მიეწოდათ.
დარჩიაშვილის შეფასებით, პოლიცია ძალის გადამეტებას ყველა ქვეყანაში ახდენს, მაგრამ ამას რეაგირებაც მოჰყვება ხოლმე და შემდეგ „ვიღაცას“ მოსწონს ეს რეაგირება და „ვიღაცას“ არა. ყველა ტენდეციაზე, რომელიც ანგარიშში ნეგატიურად არის შეფასებული, საქართველოს ხელისუფლებას იგივე პოზიცია აქვს - მაგალითად, პოლიციელებისა თუ მოსამართლეების პროფესიონალიზმის გარმავების აუცილებლობა. „მაგრამ ეს არ არის ის საკითხები, რომელიც საქართველოს ნატო-ში გაწევრიანებას პრობლემას შეუქმნის. ბუნებრივია, ალიანსში ინტეგრაციის გზაზე დემოკრატიული ინსტიტუტების განმტკიცება აუცილებელია“, – დასძინა დარჩიაშვილმა.

Parliamentary Majority Cannot See Anything New or Special in the US State Department’s Annual Report
The parliamentary majority of Georgia cannot see anything new and special in the annual report of the US Department.
Lasha Tordia, the Chairman of the Parliament’s Committee for Human Rights, told journalists that the US Department of State’s annual human rights report does not reveal anything new.
He said there are issues mentioned in the Report concerning of what some conclusions were already made and there are issues on which we still continue working.
"There is nothing new in it", said Tordia, adding the US Department of State’s report is very important and it should be taken into account.
As for the US ambassador’s concern about harassment of opposition figures, Lasha Tordia explained that they cannot agree with the Department of State on every issue, because sometimes they are provided with inexact information.
He said the State Department receives information from the non-governmental sector, the parliament, the Public Defender and all those who are working in the human rights area, therefore the government may not agree with some information.
Tordia named harassment of opposition and existence of political prisoners in Georgia as ‘such inexact information’.
Chairman of the Parliamentary Committee for European Integration Davit Darchiashvili said problems revealed in the US State Department’s Report about human rights situation in Georgia cannot hinder Georgia’s integration into the NATO. He said those problems are common for other countries too.
He said, as a rule, the Report lists those violations were provided by the Public Defender of Georgia and local nongovernmental organizations and the US State Department made legal evaluation of those facts.
According to Darchiashvili, police uses excessive force in every country; but those facts are responded and afterwards somebody likes and somebody does not like it. The Government of Georgia shares all negative evaluations of certain problems reflected in the Report. For example, it is necessary to improve professionalism of police officers and judges. “But those problems cannot hinder Georgia’s integration into the NATO. It is natural that reinforcing of democratic institutions is urgently important on our way towards NATO integration,” Darchiashvili said.