გამოცდების ეროვნული ცენტრი მაია მიმინოშვილის გარეშე?!
საქართველოს განათლების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორი მაია მიმინოშვილი თანამდებობიდან გაათავისუფლა. განათლების სამინისტროს ვებსაიტზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, რეფორმების განხორციელების პროცესში განათლების სამინისტროს პოლიტიკასა და მაია მიმინოშვილის პირად პოზიციას შორის პრინციპული შეუთავსებლობა გაჩნდა.  სწორედ ეს შეუთავსებლობა გახდა მაია მიმინოშვილის თანამდებობიდან გათავისუფლების მიზეზი, თუმცა მედია სხვა, პოლიტიკურ  მიზეზსაც ასახელებს.
მაია მიმინოშვილის თანამდებობიდან გათავისუფლების ის ვერსია, რომელიც ოფიციალურ ვერსიასთან მიახლოებულად შეიძლება ჩაითვალოს, ეროვნული გამოცდების საკითხზე მისი  დიმიტრი შაშკინთან უთანხმოებაა. გავრცელებული ინფორმაციით, მაია მიმინოშვილი საგამოცდო სისტემის გამარტივების მომხრე იყო და მინისტრი მის აზრს არ იზიარებდა.
„როდესაც გადაწყვეტილების მიღებამდე მივდივართ, მანამდე შიგნით ვამბობ, ორგანიზაციაში, ვკამათობთ კიდეც, ერთმანეთის მოსაზრებებს ვუსმენთ, ათასჯერ ავწონით, გავზომავთ და მერე ვდგამთ ნაბიჯს. და თუ მე ბატონ დიმიტრი შაშკინს ჩემი რაღაცა კონკრეტული მოსაზრებები შევთავაზე, ასე ხომ არ ჯობია და ისე ხომ არ ჯობია, - და ჩემს კომპეტენციებს მე არასდროს არ ვცდებოდი, ყოველთვის საგამოცდო სისტემის გარშემო ვტრიალებდი, - ამას თუ არაჯანსაღ კამათს ეძახიან და ეს არის შეუთავსებლობა, ეს სრულიად გაუგებარია ჩემთვის“, - გვითხრა მაია მიმინოშვილმა, რომლისთვისაც კიდევ უფრო გაუგებარია მისი სამსახურიდან გათავისუფლების მეორე ვერსია, რომლის თანახმადაც, იგი დაისაჯა იმისთვის, რომ მისმა შვილმა, ლაშა ყანჩაველმა,  27 მაისს მეუღლესთან ერთად  „ქართული ოცნების“ მიერ ორგანიზებულ აქციაში მიიღო მონაწილეობა.
„მერე რა?! ზრდასრული ადამიანია, ოჯახი ჰყავს და შვილი ჰყავს და თვითონ იღებს გადაწყვეტილებას. თუ ეს იყო მიზეზი, ეს არის კატასტროფა, ეს არის სრული კატასტროფა. მაშინ კარგი იყო ხომ, ჩემმა შვილმა რომ ვერ ჩააბარა სამაგისტრო გამოცდები და გამოაჭენეს ტელევიზიებით. მაშინ ხომ კარგი იყო ჩემი შვილი, გამოსაჭენებლად. და რა, უფლება წავართვა ჩემს შვილს, ზრდასრულ ადამიანს, გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება ამა თუ იმ პარტიის მიმართ თუნდაც?! და ეს სულაც არ ნიშნავს იმას, სიტყვაზე ვამბობ, მეც იგივეს ვფიქრობ, არ ვფიქრობ თუ როგორ ვფიქრობ!“ - ამბობს მაია მიმინოშვილი და იხსენებს, რომ აქციაზე მყოფ ვაჟს 27 მაისს დაურეკა და სთხოვა, ფრთხილად ყოფილიყო.
რაც შეეხება შვილთან დაკავშირებულ ინციდენტს, რომლის თაობაზეც გამოცდების ცენტრის აწ უკვე ყოფილი დირექტორი ლაპარაკობს, 2009 წლის 22 აგვისტოს მოხდა. იმ დღეს მაია მიმინოშვილმა საქართველოს პრეზიდენტს 2009 წლის ეროვნული გამოცდების შესახებ ანგარიში ჩააბარა. პრეზიდენტმა კი იმის ნიშნად, რომ გამოცდები სრულიად არაკორუმპირებული სისტემით ტარდება, საქვეყნოდ გაამხილა, რომ მაია მიმინოშვილის ვაჟი სამაგისტრო გამოცდებზე ჩაიჭრა.
„ეს ისე უნდა შევქმნათ, რომ მე რომ გამოვიცვლები, თქვენ რომ გამოიცვლებით,- თქვენ ბევრად დიდხანს იქნებით, მაგრამ როცა გამოიცვლებით, - ვერავინ ვერ ჩამოანგრიოს ეს სისტემა. ხალხი იმდენად შეეჩვია, რომ პრეტენზია აღარ არის, სიწყნარეა, ეჭვი არავის არ ეპარება. და მეტი რა მტკიცება გინდა, საკუთარი შვილი რომ ჩაგივარდება საკუთარ გამოცდებზე, როცა ცალი თვალით რომ შეგეხედათ, ჩააბარებდა. ეს ნიშნავს რაღაცას, ხომ?!“ - აღნიშნა მიხეილ სააკაშვილმა 2009 წლის 22 აგვისტოს.
მის მიერ მაშინ გამოთქმული პროგნოზი, რომ მაია მიმინოშვილი უფრო დიდხანს დარჩებოდა დაკავებულ თანამდებობაზე, ვიდრე თავად, არ გამართლდა. გამოცდების ეროვნულ ცენტრში კი  ახლა იმაზე წუხან, რომ დირექტორის თანამდებობიდან წასვლა საატესტატო გამოცდების პიკზე, ეროვნული გამოცდების წინ, წლობით შექმნილ ეფექტიან სისტემასაც დააზარალებს.
ამასთან დაკავშირებით 28 მაისს გამოცდების ეროვნული ცენტრის თანამშრომლებმა საქართველოს პრეზიდენტს საგანგებო წერილით მიმართეს. წერილში ნათქვამია, რომ დიმიტრი შაშკინის გადაწყვეტილება რეალური საფრთხის ქვეშ აყენებს როგორც ერთიანი ეროვნული გამოცდების, ისე მასწავლებელთა სასერტიფიკაციო და საერთო-სამაგისტრო გამოცდების ჩატარებას. „გთხოვთ, უშუალოდ თქვენ მიიღოთ ისეთი გადაწყვეტილება, რომელიც მოხსნის მსგავს საფრთხეს და საზოგადოების უნდობლობისა და ნიჰილიზმისგან დაგვიცავს“, - ნათქვამია განცხადებაში.
გამოცდების ეროვნული ცენტრის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი მაია გაბუნია ამბობს: „მე ნამდვილად დავწერ განცხადებას, როგორც ჩვენი თანამშრომლების უმეტესობა, დღესვე. და ერთი რამე შემიძლია გავიმეორო: ამ ორგანიზაციაში ყველა ადამიანი, ვინც მაიას გვერდით იდგა, - და ნამდვილად ეს საქმე ამ ადამიანის სახელით კეთდებოდა, - თავის მოვალეობას ასრულებდა ბოლომდე და ბოლომდე იცავდა იმ პრინციპებს, რაც რეფორმის დაწყების პირველი დღიდან დაინერგა“.
გამოცდების ეროვნული ცენტრი ოფიციალურად 2004 წელს დაარსდა. თუმცა განათლების სისტემის გარდაქმნის პროცესში შეფასების ახალი სისტემის  კომპონენტზე მუშაობა უფრო ადრე - 2001 წლიდან - მსოფლიო ბანკის პროექტის ფარგლებში დაიწყო. ამ მიმართულების ხელმძღვანელობით მაია მიმინოშვილი სათავეში ჩაუდგა საქართველოში ახალი საგამოცდო მოდელის შექმნისა და დახვეწის საქმეს. 2002 წელს შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულმა ცენტრმა საქართველოში პირველად ჩაატარა სახელმწიფო გამოცდები შეფასების ახალი მოდელით. 2007 წელს იგი განათლების მინისტრად დაინიშნა, თუმცა ორი თვის შემდეგ გამოცდების ეროვნულ ცენტრს დაუბრუნდა. განათლების ამჟამინდელი მინისტრის გადაწყვეტილება მისი თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ მაია მიმინოშვილისთვის სრულიად მოულოდნელი აღმოჩნდა. მინისტრისა და განათლების ეროვნული ცენტრის დირექტორის შეხვედრა 28 მაისს, მაია მიმინოშვილის თქმით, 2 წუთს გაგრძელდა და კონკრეტული ახსნა-განმარტებების გარეშე ჩაიარა.
განათლების სამინისტრო სიტყვაძუნწი აღმოჩნდა ჩვენს სატელეფონო შეკითხვაზეც. „ჩვენ უკვე გავაკეთეთ განცხადება ოფიციალური, მეტს ვერაფერს ვერ დავამატებთ. ვერანაირად ვერ ვადასტურებთ იმას, რომ მისი გათავისუფლება შვილის აქციაში მონაწილეობას უკავშირდება. რა სისულელეა!“ - გვითხრა განათლების სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსმა ნინო პოტრჟებსკაიამ.
ტელეკომპანია „პირველ არხთან“ კი მინისტრის მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ პრაქტიკულად გაიმეორა ის, რაც სამინისტროს ოფიციალურ განცხადებაშია აღნიშნული.  კერძოდ, მინისტრის მოადგილემ ბრძანა, რომ მაია მიმინოშვილს განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმების მიმართ შეუსაბამო დამოკიდებულება ჰქონდა.

21:09, Wednesday, 19.06.2013
Minister of Education of Georgia Dimitry Shashkin fired Maia Miminoshvili, director of the National Examination Center. According to the information from the Ministry’s website, there was principal controversy between the policy of the Ministry of Education and Maia Miminoshvili with regard to reforms. This incompliancy became reason for the dismissal of Maia Miminoshvili though media reports about different political motive too.
The version of motivation for sacking Maia Miminoshvili, that can be close to the official version, is her controversy with the Minister Dimitry Shashkin. Reportedly, Maia Miminoshvili supported the idea of simplifying examination system and the Minister did not support her idea.
“Before making final decisions, we discuss the issue inside the organization, we argue about it, listen to each other, measure everything and only afterwards we make decisions. If I offer some particular proposals to Mr. Dimitry Shashkin – it does not mean that I ever exceeded my competence; I was always focused on the examination system. If they evaluate is as unhealthy argument and if it is incompliance of ideas, it is completely unclear for me,” Maia Miminoshvili said; the second version of her dismissal – as if she was punished for her son’s participation in the May 27 demonstration of the Georgian Dream together with his wife - is more obscure for her.
“My son is superficial person; he lives separately and if his decision and opinions became ground for my dismissal it is full disaster. Was it nice when my son failed exams and all TV-Channels reported about it? They all took advantage of this case then. How can I prohibit my grown-up son to demonstrate his affiliation to any political party?! And it does not prove that I share his opinion either,” Maia Miminoshvili said and recalled that she had called her son when he was attending at the demonstration and warned him to be careful.
As for the incident about Miminoshvili’s son, it occurred on August 22, 2009. On that day, Maia Miminoshvili reported to the President of Georgia about the results of the 2009 National Exams. To demonstrate no-corruptive examination system, the President of Georgia decided to announce that Maia Miminoshvili’s son had failed the exams.
“You should establish the system which will not be ruined by anyone after I and you quit the position. People have got used to the idea that nobody complains about examination system. Nobody doubts about it; and to prove it, the best example is when your own son fails the exam. If you had minimally supported him, he would have passed exams. It proves something, is not it?!” Mikheil Saakashvili said on August 22, 2009.
That time prognosis that Maia Miminoshvili would remain on the position for a long time failed. The representatives of the National Examination Center are concerned about the leave of the director at the moment of upcoming national exams that can completely ruin effective examination system that was result of year-long work.
On May 28, the personnel of the National Examination Center sent urgent appeal to the President of Georgia which reads that Dimitry Shashkin’s decision seriously undermines the successful implementation of the National Exams, certificate exams of teachers and master-exams. “We kindly request you to make the decision which will avoid similar threats and protect us from public mistrust and nihilism,” the appeal states.
Head of Public Relation Service at the National Examination Center Maia Gabunia said: “I will definitely file resignation letter as well as majority of our colleagues. I would like to underline one thing: every person working in this organization together with Maia, was implementing his/her responsibilities completely and exercised the principles that were established from the very first day of the education reform.”
The National Education Center was founded in 2004. However, they started working on the new system of evaluation in the education field long before – in 2001 in the frame of the World Bank project. Maia Miminoshvili was leader of the group working on the creation of new examination model in Georgia and its completion. In 2002, the National Center of Evaluation and Examinations held first state exams in Georgia with the new method. In 2007, Maia Miminoshvili was promoted to the position of the Education Minister but two months later she returned back to the National Examination Center. Minister’s decision on her dismissal was complete surprise for Maia Miminoshvili. She met the Minister on May 28 and Maia Miminoshvili said their meeting lasted 2 minutes without particular explanations.
The Ministry of Education turned up unwilling to respond to our phone questions. “We have already released official statement and cannot add anything else. We cannot prove that her dismissal was motivated by her son’s participation in the demonstration. It is nonsense!” head of Public Relation Service at the Education Ministry Nino Potrzhebskaia said.
Deputy minister of education Koka Seperteladze conversed about the issue with the Public Broadcaster and he practically repeated what the official statement of the Ministry stated. Namely, he said Maia Miminoshvili had incompliant approach to the ongoing reforms in the education system.