თიანეთის პოლიციაში ჟურნალისტის შეთრევის ფაქტს კიდევ ორი მოწმე ადასტურებს
კიდევ ორი მოწმე ადასტურებს 20 მაისს, თიანეთის პოლიციის თანამშრომლების მიერ ჟურნალისტ გელა მთივლიშვილის დაკავებისა და პოლიციის შენობაში შეთრევის ფაქტს. თვითმხილველებმა ახსნა - განმარტებები „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ წარმომადგენლებს მისცეს.
როგორც ორგანიზაციის იურისტმა ზურაბ გველესიანმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადა, ორივე მოწმეს ცალკე გაესაუბრნენ, თუმცა ორივეს მონათხრობი ერთმანეთს ემთხვევა.
„ჩვენ თავიდან გავესაუბრეთ ქალბატონ რუსუდან სისაურს, რომელიც ამ ამბის თვითმხილველია თავიდან ბოლომდე. ასევე, გავესაუბრეთ ორ ადამიანს, რომლებსაც შიშის ფაქტორის გამო არ სურთ საკუთარი ვინაობის გამჟღავნება, თუმცა ისინი ჩვენთან საუბარში ადასტურებენ მთივლიშვილის მონათხრობს“, - აღნიშნავს ზურაბ გველესიანი.
მისივე თქმით, მათ თიანეთში ვერ ნახეს ადამიანი, რომელიც მთივლიშვილის მონათხრობის საპირისპიროს ეტყოდათ.
„ჩვენს მიერ მოძიებული ერთი მოწმე ადასტურებს, რომ მთივლიშვილი შეათრიეს შენობაში, მეორე კი იხსენებს, როგორ მივიდნენ პოლიციის თანამშრომლები მასთან და როგორ დაიძაბა მათ შორის ურთიერთობა. თუმცა, მათ უკვე არ აქვთ ინფორმაცია რა ხდებოდა პოლიციის შენობაში. ასევე, ერთ-ერთი მოწმე ადასტურებს, რომ პოლიციის თანამშრომელი მობილურზე საუბრობდა და ინსტრუქციებს ვიღაცისგან იღებდა. ჩვენ მესამე მოწმესაც მივაკვლიეთ, რომელმაც ბოლო მომენტში შიშის ფაქტორის გამო ჩვენთან გასაუბრება გადაიფიქრა“, - აცხადებს იურისტი.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ პროგრამების დირექტორის ნინა ხატისკაცის განცხადებით, ორგანიზაციამ თიანეთში იურისტები იმის გამო გაუშვა, რომ ხელისუფლების კითხვები დაეკმაყოფილებინა. ხატისკაცი ამბობს, რომ ხელისუფლების წარმომადგენლებს ერთი მოწმის მონათხრობი არ აკმაყოფილებდათ.
„ჩვენ გავგზავნეთ იურისტები, რათა გაერკვიათ სიტუაცია და ენახათ დამატებით მოწმეები. იურისტებმა მოიძიეს კიდევ ორი მოწმე, თუმცა მათ არ სურთ ვინაობის გამჟღავნება. ჩვენ გვინდოდა, რომ სხვა მოწმეებიც გვენახა, რადგან ხელისუფლების წარმომადგენლები გვეუბნებოდნენ, რომ სხვა ადამიანებიც დაკითხეთ, ვისაც განსხვავებული პოზიცია ექნებაო, თუმცა ჩვენ ასეთი მოწმეები ვერ ვნახეთ. სამწუხაროა, რომ ჩვენს მიერ მოძიებული ორი მოწმე ღიად ვერ საუბრობს შიშის გამო“, - განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ნინა ხატისკაცმა.
შეგახსენებთ, რომ 20 მაისს, თიანეთის პოლიციის შენობის გადაღების დროს კახეთის და მცხეთა - მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრების ხელმძღვანელი, ჟურნალისტი გელა მთივლიშვილი დააკავეს. პოლიციელებმა ჟურნალისტი პოლიციის შენობაში ფიზიკური ძალის გამოყენებით შეათრიეს, რამდენჯერმე დაარტყეს, კამერა წაართვეს, ინციდენტის ამსახველი ფოტო და ვიდეომასალა წაუშალეს და ერთი საათის განმავლობაში დაკავებული ჰყავდათ. მთივლიშვილის დაკავების პროცესს თიანეთის პოლიციის უფროსის მოადგილე მამუკა შალამბერიძე ხელმძღვანელობდა. ჟურნალისტს ფიზიკური შეურაცხყოფაც მან მიაყენა. ჟურნალისტი სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ბრიგადამ თიანეთის სამედიცინო ცენტრში გადაიყვანა, სადაც მას თხემის არეში დაჟეჟილობის და ტვინის შერყევის დიაგნოზი დაუსვეს. მომხდართან დაკავშირებით პროკურატურას გამოძიება ამ დრომდე არ დაუწყია.

Two more witnessed confirmed that on May 20, Tianeti district police officers detained and dragged journalist Gela Mtivlishvili into the police office. The witnesses gave testimonies to the representatives of the Transparency International – Georgia.
The lawyer of the TI-Georgia Zurab Gvelesiani told the ICK that they had interviewed both witnesses separately but their stories were equal.
“Initially we interviewed Rusudan Sisauri who had witnessed the incident from the very beginning. We also conversed with two more people who do not want their names published due to security matters. However, they confirmed Gela Mtivlishvili’s story with us,” Zurab Gvelesiani said.
He said they could not find any person in Tianeti who could say anything different from Gela Mtivlishvili’s story.
“One of our witnesses confirmed that Mtivlishvili was dragged into the police office; the second person recalled that police officers approached him and soon their conversation turned into quarrel. However, those people do not know what happened inside the police office. One of the witnesses confirmed that police officer was speaking on the cell-phone and receiving instructions from somebody. We also find third witness who changed his mind to give testimony to us at the last moment due to security matters,” the lawyer said.
Program director of the TI-Georgia Nina Khatiskatsi said the organization had sent lawyers to Tianeti district to answer the government’s questions. Khatiskatsi said the governmental officials were not satisfied with the story of only one witness.
“We sent lawyers there to find out the situation and to find new witnesses. The lawyers found two witnesses who do not want to publish their names. We wanted to find some other witnesses too, because government officials suggested us to interrogate some other people too with different position, but we could not find similar witnesses. Unfortunately, our witnesses cannot openly speak about the incident,” Nina Khtiskatsi told the ICK.
We kindly remind you that on May 20, head of Information Centers of Kakheti and Mtskheta-Mtianeti and  journalist Gela Mtivlishvili was detained when he was taking photos of the Tianeti police station. The police officers dragged the journalist into the police station by force, kicked him several times, seized his camera, erased photo and video footage of the incident and kept him in the police office for almost one hour. The detention of Gela Mtivlishvili was supervised by deputy head of Tianeti police office Mamuka Shalamberidze. The latter physically assaulted the journalist. After the incident, medical emergency brigade took Mtivlishvili to local hospital where doctors diagnosed he had bruises on the head and brain concussion. Prosecutor’s office has not started investigation of the incident yet.