მატანის სკოლის დირექტორმა პედაგოგებს „გლობალ TV“-ის ანტენების დაყენება აუკრძალა
ახმეტის მუნიციპალიტეტის სოფელ მატანის #1 საჯარო სკოლისდირექტორმა ნელი ტერტერაშვილმა საგანგებო თათბირი გამართა და პედაგოგებს „გლობალ TV“-ის ანტენების დაყენება აუკრძალა, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი სამსახურიდან გათავისუფლებით დაემუქრა.
„გუშინ სამასწავლებლოში რომ შევედი დირექტორი მასწავლებლებს ეუბნებოდა, ვინც ბიძინა ივანიშვილისგან სატელიტურ ანტენას მიიღებს, სახლში წავაო. ჯერ ვერ მივხვდი რაზე იყო საუბარი და თანამშრომელს ვკითხე, სახლში წავა რას ნიშნავს მეთქი. მან მითხრა, გვემუქრება რომ სამსახურიდან გაგვათავისუფლებსო. უკვე ყველა კანკალებდა, ყველა ამბობს, რომ უარს იტყვიან ანტენების დამონტაჟებაზე. ეს  ჩვეულებრივი ამბავია აქ და თან ჩვენი სკოლის დირექტორისგან, დაზაფრა ხალხი. სკოლაში ისეთი სიტუაციაა, რომ „ქართულ ოცნებაზე“ ხმას საერთოდ ვინ ამოიღებს. თუ ვინმე გაბედავს და შემეწინააღმდეგება იმ წუთში დატოვებს სკოლასო. მხოლოდ ორმა მასწავლებელმა გაბედა ეთქვა, რატომ არ უნდა ავიღოთ ანტენები, გვაინტერესებსო. იცის რომ პატრონი ჰყავს და რასაც უნდა იმას იტყვის. ისე მოიყვანა და დასვა გამგებელმა კობა მაისურაძემ, რომ გამოცდებიც არ ჩაუბარებია“, - აღნიშნა პედაგოგმა.
მისივე თქმით, მასწავლებლებზე ზეწოლას დირექტორის მოადგილეც ახდენს.
„დირექტორის მოადგილემ ფატი ჭილაშვილმა უთხრა ერთ მასწავლებელს, შენ ზედმეტი რაღაცეები გილაპარაკია, არჩევნებზე რომ მიხვალ 5-იანი უნდა შემოხაზო და ყველას აჩვენო, იმიტომ, რომ ეჭვმიტანილი ხარო,“ - განაცხადა პედაგოგმა.
სკოლის დირექტორი და მისი მოადგილე მასწავლებლის ბრალდებებს კატეგორიულად უარყოფენ.
„არა გენაცვალე, მცდარი ინფორმაცია გაქვთ, მაგ თემაზე საუბარი არ ყოფილა, პირველად მესმის, მითხარით, რომელმა გითხრათ? სრული პასუხისმგებლობით ვამბობ, რომ მაგ თემაზე არ გვისაუბრია, რა ანტენაზეა საუბარი ეგეც პირველად მესმის, გულწრფელად გეუბნებით“, - განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ნელი ტერტერაშვილმა.
„მე ვუთხარი? როგორ გეკადრებათ, მსგავსი რამ არავისთვის მითქვამს. არასწორია გენაცვალე, მტკნარი სიცრუე და ცილისწამებაა“, - აღნიშნა ფატი ჭილაშვილმა.

18:34, Wednesday, 22.05.2013
Neli Terterashvili, director of the Matani Public School # 1 in Akhmeta district, held special meeting and warned teachers against installing antennas of Global TV; otherwise she threatened them with firing from school.
“Yesterday, when I entered the teachers’ office, the director was telling teachers everybody will go home if they install Bidzina Ivanishvili’s satellite antennas. Initially I could not understand what she was speaking about and asked my colleague to explain the situation. My colleague explained that she was threatening us with dismissal. Everybody got afraid; they said they would refuse to install antennas. It is usual story here and we were not surprised with the director’s demand; people were shocked. Everybody got afraid to speak about Georgian Dream. The director said, if somebody says something and opposes me, she/he will immediately leave the school. Only two teachers dared to raise voice against the director; they said they wanted to install the Global TV’s antennas because they are eager to receive alternative information. They have protectors and can say anything freely. The district governor Koba Maisuradze brought those two people to school without exams,” the teacher said.
She added that deputy director is also intimidating teachers.
“Deputy Director Pati Chilashvili told a teacher, “you have spoken too much and remember you should circle number 5 on the Election Day and show it to everybody because you are a suspected person,” the teacher said.
The school director and her deputy categorically deny the accusations of the teacher.
“No, my dear, it is false information; nobody has spoken about this issue. Tell me who told you that? I want to assure you that we have not discussed this issue at all; I hear about the antenna for the first time from you; I am speaking honestly, believe me,” Neli Terterashvili told the ICK.
“Did I tell it to anybody? It is not true; I have not told anything to any teacher. It is wrong information; complete false and slander,” Pati Chilashvili said.